• Blaja
  • MaR
  • Archiv
  • Laboratorní dvojitý zdroj žádané hodnoty 0-10VDC s PLC Simatic a vizualizací Reliance

Laboratorní dvojitý zdroj žádané hodnoty 0-10VDC s PLC Simatic a vizualizací Reliance

  • čtvrtek, 19 listopad 2009 03:00

Logo pohon Laboratorní dvojitý zdroj žádané hodnoty 0-10VDC s PLC Simatic a vizualizací Reliance.

Občasná potřeba zdroje žádané hodnoty mě přinutila k softwarové realizaci. Původně byl zdroj jen naprogramován v PLC Simatic, ovládán přes VAT tabulku. Neefektivní, nepohodlné, prostě na nic. Pak mě napadlo použít k ovládání zdroje Scada/HMI systém Relianci a to se nakonec všem ohromě líbilo. Mě taky. Proto tento článek, neboť je vidět, že kolikrát je síla v jednoduchosti.

Celá sestava se skládá z PLC Siemens Simatic S7-313C, které má na sobě dva analogové výstupy naparametrizované na +-10V, zatižitelnost jen asi 50mA, ale pro žádané hodnoty dalších regulátorů, malých PLC atp. to bohatě stačí. Spojení na PC zajišťuje IBNNet link adaptér a OPC server Deltalogic. Vizualizační Scada systém je Reliance 4. Pak jen asi den, práce, hlavně grafiky, neboť jsem to chtěl udělat už pořádně i s obrázky.

O Relianci jsem už psal, takže si ukážeme jen další funkce, které jsem potřeboval pro tento projekt.

Na konci článku budou jako obvykle užitečné odkazy použité v projektu, a vloženo i video, aby jste si udělali představu jak to "fachčí". Taky odkaz na stažení tohoto projektu zdroje žádané hodnoty v systému Reliance4.


Začneme krátkou ukázkou ze samotného PLC programu. Generátor pily je v OB35 vyvolávaném s časovým přerušením 100ms. Celá proměnná je v generátoru čísla kalibrována tak, aby korespondovala s velikostí výstupního napětí 10,00V tedy číslo 1000.

Ve zdroji jsou použity proměnné výhradně z datových bloků, pro každý zdroj jeden datový blok.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 


Proměnné jsou zobrazeny se zapnutou symbolikou, aby bylo názorně vidět jejich přiřazení v Relianci. V PLC programu se vše vyřeší v několika segmentech, kde se po několika úpravách nakonec výsledné číslo "vrhne" do analogového výstupu. Zde vidíme jen kousek prográmku jak se zapne a vypne celý zdroj.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 


Tady už jsme v projektu ovládání zdroje v Relianci, kde je ukázka, jak jsou přiřazeny proměné z PLC do Reliance. Každý zdroj má svůj DB a do projektu si naimportujete požadované proměnné z DB i se správnou symbolikou ze Stepu7. Hezké a hlavně přehledné.

Proč dva datové bloky? Jasně že by stačil jeden, ale v Relianci jsem napřed udělal kompletně jeden zdroj, pak jej "zdvojil" a pouze přepsal číslo v proměných ZDROJ_1 na 2.

Vnitřní (System) proměné se používejí jen na zapínání a vypínání viditelnosti grafu.

Demoverze Reliance je omezena na 25 tagů do PLC. Každý zdroj vyžaduje 11 tagů, které mě stačily. Ve složce Zdroj B je totiž stejný počet tagů. Jistěže že by bitové proměnné šly vyřešit nějakým klíčovacím skriptem z jednoho wordu, ale když se vejde tak se vejde.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 


Tuhle aplikaci už nebudeme spouštět z vývojového prostředí Reliance Design, ale elegantně z plochy pomocí jedné ikony zástupce. Toho si můžeme vytvořit na ploše ručně, ale je mnohem lepší využít nástroj v Designu, který nám zástupce vytvoří sám i se správnou cestou a parametry pro Runtime. Jen ikon je na výběr poskrovnu, asi dvě.

Po kliknutí na ikonu se během několika sekund otevře malé okno s aplikací zdroje Reliance, spustí se OPC server, naváže spojení s PLC, a vše ožije.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 


Běžně se runtime spouští v okně na celou obrazovku a nelze jej zatím zmenšit, což nám ale nevyhovuje. Než bude tato možnost upravena v další verzi Reliance, pomůžeme si trochu jinak. V adresáři kde máme projekt, najdeme soubor s názvem projektu a příponou *.rp4. Na obrázku je označen modře.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 


Tento soubor otevřeme pro úpravy a do Section1 přidáme na konec řádek s parametrem 14, tedy Param14=50,50,854,629

To je vše, po dalším spuštění aplikace se tato otevře v okně umístěném na souřadnici 50 a 50 o velikosti 854 x 629. Jednoduché a funkční, neboť zdroj je ideální otevřen v malém okně, aby byl prostor na ploše pro další nástroje. Pro jinou velikost okna samozřejmě jiné čísla. 

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 


Konečně se můžeme podívat na to, o co vlastně jde. Otevřené malé okno runtime ukazuje dva nezávisle ovládané zdroje s možností různých variant výstupního napětí. To je vyvedené z PLC na svorkovničku na stole, kde se propojí s jakýmkoliv LOGO! mini PLC, S7-200/1200, prostě jakýmkoliv regulátorem, který má analogový vstup a chceme na něj něco nasimulovat.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 

Teď se můžete podívat na  krátkou videoukázku všech možností zdroje, jak to žije on-line.

http://www.youtube.com/watch?v=qDcntuYHOUg


Tohle opravdu vzniklo jako z nouze cnost. Ovšem našlo se několik jedinců, kteří nejdříve nepochopili, že výstupní napětí neleze odněkud z obrazovky a domnívali se, že to je jen nějaké demo na obrazovce. Ale krátké vysvětlení a změření napětí na svorkách multimetrem vše objasnilo, neboť se jedná asi opravdu o netypickou aplikaci pro Scada systém. První moje myšlenka byla totiž provázena úvahou o "dělu a vrabci". Pokud máte dotazy, náměty, připomínky, pište na blaja(zav)blaja.cz, další články o Relianci a OPC najdete na tomto webu s použitím funkce Hledat nahoře, nebo Vyhledávání vlevo.

Doplňující odkazy k článku:

Projekt popsaného zdroje žádané hodnoty v systému Reliance4 ke stažení pro Vás: http://rapidshare.com/files/306143272/zdroj_plc.zip

Technické parametry PLC Siemens řady S7-300: Simatic S7-313C

Scada/HMI systém Reliance: http://www.reliance.cz/cs/main

Jeden z předchozích článků o Relianci na tomto webu: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=164&Itemid=54

OPC server Deltalogic, prodejce v České republice: http://www.foxon.cz/opc-servery-kepware-siemens-simatic-c-72_137_104.html

NETLink adaptér pro připojení PLC Simatic S7: http://www.foxon.cz/s7-hardware-s7-adapter-mpi-ppi-profibus-c-142_184_4.html

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209