Samotný tester se skládá v podstatě ze dvou částí, hardware a software, přičemž jedno bez druhého řádně nefunguje, kromě offline prohlížení a vyhodnocení zaznamenaných hodnot. Vše včetně příslušenství je uloženo v praktickém kufru, který obsahuje i redukce pro sítě s různými konektory. Nástroj je produkt společnosti GEMAC a u nás jej dodává firma FOXON z Liberce.
Příslušenství je opravdu bohaté, pokud s CAN sítěmi běžně neděláte, funkce některých doplňků vám zůstane utajena. To ale není na překážku.
CAN-Bus Tester 2 je univerzální nástroj pro diagnostiku, analýzu, sledování, řešení problémů a servisu na komunikačních sběrnicích CANbus, CANopen a DeviceNET. Pomáhá diagnostikovat typické problémy při provozu sítí CAN, jako jsou selhání uzlů, chyby v komunikaci nebo poškození kabeláže.
Napájecí konektor, USB port a signalizační LED z jedné strany, z druhé pak CANbus konektory pro připojení na síť.
A pro krátké vyzkoušení ještě máme k dispozici CANbus síť s jednou master stanicí a třemi účastníky.
K správné činnosti je nezbytný ještě měřicí software CAN-Bus Tester 2 momentálně ve verzi 4.7. Software podporuje operační systémy Microsoft Windows® XP, Microsoft Windows® Server 2003, Microsoft Windows® Vista (32 bit a 64 bit), Microsoft Windows® 7 (32 bit a 64 bit) a Microsoft Windows® 8.1 (32 bit and 64 bit). Tolik výrobce v manuálu.
Toto jsou všechny možné CAN systémy, které jsou v software na výběr pro měření při spuštění nástroje. Jen pozor pro některé konkrétní sběrnice jsou potřeba licence, jak uvidíme později. (Software změří a zaznamená sílu signálu na sběrnici, poškozenou kabeláž, konektory, připojené uzly na sběrnici, zobrazení chybových rámců v síti.)
Nezbytná podmínka jakékoliv práce s testerem je online připojení k samotnému testeru. Při instalaci se vložil do systému také ovladač pro USB port, a po připojení hardware systém přes tlačítko automaticky detekuje připojený tester a eventuální účastníky na síti. Funguje to ihned a bez potíží.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Licence pro jednotlivá měření a záznamy se nahrávají do samotného testeru, proto ta nutnost propojení software a hardware.
Než začneme s jednotlivým měřením, vyzkoušíme si propojení kabeláže a jestli máme všude správně linku zakončenou. K tomu slouží tlačítko "Wiring test". Jeho použití ale není pro náš test nezbytné.
Pokud je vše správně zapojeno, informují o tom také signalizační LED na samotném testeru.
Standardní měření napěťové úrovně linky na jednotlivých uzlech, samotné měření jede neustále online. Malý bargraf s údajem 11,6 % zobrazuje zatížení sítě.
Naši čtyři účastníci plus tester. Jedná se jen o krátké vyzkoušení nástroje na zkušebním zapojení, ovšem výsledky v praxi na větších linkách budou podobné.
Tohle je zajímavé měření, na konkrétní stanici opět úroveň a průběh signálu, mezní hodnoty a další údaje. Tady je potřeba již ale vědět, co měříme a jak to má vypadat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pro CANbus profesionály bude jistě užitečný i tento online výpis protokolu na sběrnici, nám ostatním ovšem tato data moc neřeknou.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pokud dojde k rozpojení software a hardware, signalizuje tohle oranžová LED na testeru.
Je toho samozřejmě ještě více, ale my nejsme zase tak zběhlí v CANbus komunikaci. Na webu výrobce a také v manuálu jsou velmi detailně popsány všechny vlastnosti a hlavně jednotlivé měřící možnosti a jejich výsledky.
Videoukázka práce s CAN-Bus Tester 2.
https://www.youtube.com/watch?v=fk1I0iVUTUM&feature=youtube
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
CAN-Bus Tester 2 u prodejce Foxon zde.
Společnost Foxon kontakt tady.
Manuál s a technickými parametry u výrobce.