• Blaja
  • MaR
  • Zdroj PRO TOP1 s IO-Link modulem

Zdroj PRO TOP1 s IO-Link modulem

  • čtvrtek, 09 září 2021 08:45

Komunikační modul IO-Link určený k doplnění napájecího zdroje Weidmueller PRO TOP1, který jsme si ukázali v minulém článku. Nyní zkusíme jak jej přes IO-link nastavit a ovládat i když trochu netradičně ne s PLC ale s pomocí USB IO-Link mastera.


PRO-COM IO-Link modul určený k nasazení na přední část zdroje.

protop2 01


Ze zadní strany sériové číslo, verze hardware a hlavně firmware modulu. Tento modul slouží pro komunikaci jak se zdroji PRO TOP tak také s moduly monitorování proudu topGUARD.

protop2 02


Zbývá nacvaknout na zdroj a připojit IO-link komunikaci. Napájení modulu je z IO-link připojeného mastera, stejně jako při připojení IO-Link snímače.

protop2 03


Jako IO-Link master jsme použili tohoto klasického pomocníka, USB IO-Link master včetně software PACTware. Tuto krabičku dodává téměř každý výrobce zařízení s IO-Link rozhraním, liší se jen potiskem.

protop2 04


V patřičném software připojíme modul se zdrojem k masteru on-line.

protop2 11


Pro definování zařízení na IO-Link sběrnici je nutný instalovat k jakémukoliv masteru IODD soubor s patřičnými parametry, obdobně jakou u jiných druhů komunikací.
Patřičný soubor je vždy na webu produktu každého výrobce.

protop2 12


Zdroj funguje samozřejmě i samostatně, jak jsme si ukazovali minule, jinak vše jede na první dobrou.

protop2 05


Většinu uživatelů zajímají procesni data, která jsou z PLC přístupná velmi jednoduše přes IO adresní prostor, jako běžná periferie. Jak je vidět z části tabulky z manuálu, na napájecí zdroj je informací dostatek.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

protop2 10


Zdroj zatížíme a koukneme na to do procesních dat.

protop2 06


Naměřený proud se trochu liší, screen není vytvořen v přesně stejném okamžiku. Na videu v závěru je to v pořádku.

protop2 08


Celkově je ale měření dostatečně přesné. Pokud vás zaujala hodnota O-Ring napětí koukněte níže.

protop2 13


Údaj O-Ring napětí, jedná se o technologii i pro paralelní a redundantní zapojení zdrojů, kde MOSFET spínací prvek je integrován přímo ve zdroji, což zvyšuje účinnost, není nutný externí diodový modul, snižuje nároky na místo v rozvaděči a snižuje cenu samotného zdroje. Pro detailnějčí informace nahlédněte na web zde.

protop2 17


K dispozici je velké množství parametrů, některé jsou z PLC nebo mastera přístupné pře acyklickou komunikaci, což je u IO-Link zařízení běžné. V procesních datech jsou jen nejpoužívanější data.
Můžeme zdroj například úplně vypnout, nebo ovládat LED na zdroji, eventuálně i nastavit výstupní napětí v patřičném rozsahu. Hlavně ale musíme tuto možnost konfigurace parametrů uvolnit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

protop2 14b


Zdroj přes IO-Link vypnut.

protop2 07


A také ovládat patřičné LED. To nejsou úplně ty důležité funkce, ale máme je jen pro okamžitou reakci, že to funguje. V možnostech zdroje najdete užitečnější funkce, jako nastavení limitu pro hlášení přetížení, změnu výstupního napětí a podobně.

protop2 09


Zkusíme si upravit hodnotu výstupního napětí. Jedná se o acyklické komunikační funkce, tak z našeho provizorního IO-Link masteru musíme dodržet určitou posloupnost povelů, abychom změnu aktivovali. V PLC se pak vše dělá programově, a funguje normálně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

protop2 15b


Výstupní napětí se změnilo, rozdíl  mezi měřením a nastavením je 0,03 V.

protop2 16


Videoukázka zdroj Weidmueller PRO TOP1 s IO-Link. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=cXEm-0ZvQ9Y&feature=youtube


 Závěr:

Tento PRO TOP1 zdroj samozřejmě IO-Link modul k provozu nutně nepotřebuje, je to jen doplněk pro aplikace u kterých bychom něco z těchto funkcí uvítali. Ono kontinuální měření proudu není vůbec špatné, hodnota je v procesních datech a komparaci včetně vyhodnocení velmi lehce uděláme v PLC, není ani nutné využívat acyklické funkce.
IO-Link modul se prodává samostatně, neplatíte tedy nic, co nezbytně nepotřebujete.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Zdroj PRO TOP1 240W, informace tady.
Weidmueller Česká republika zde.
Kontakty Weidmueller tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209