Elektronický jistič WAGO řady 787-16xx s komunikací PLC SIMATIC

  • úterý, 20 říjen 2015 04:00

Minule jsme se s těmito jističi - distributory 24VDC řady EPSITRON® 787-16xx seznámili, dnes si vyzkoušíme něco navíc, a to jejich připojení k PLC SIMATIC, ovládání a monitoring.

Tento bitový způsob komunikace umí nejen nějaké informace z jističe získat, ale dokáže jej taky ovládat, tedy zapínat a vypínat jednotlivé kanály. Verze jističe s aktivním omezením proudu umí také poskytnout informaci o velikosti proudu každého výstupu. Výsledek testu jak to všechno fungovalo najdete opět na videoukázce v závěru.


My jsme si to v našem zkoušení ještě trochu zkomplikovali, neměli jsme do S7-315 nějakou I/O kartu, tak jsme použili vzdálené ET200S. Fungovalo to taky bez potíží a celkem rychle.

Wago EPSITRON 787-16xx


Jistič 787-1664/006-1000 pro komunikaci potřebuje jeden digitální vstup a jeden výstup. Nic víc, nic míň. Pokud potřebujete ještě, nebo jen celkový stav, tak jeden digitální vstup. Nemusíte tomu rozumět, funguje to v podstatě samo, jak je vidět i na videoukázce.

Wago EPSITRON 787-16xx


Svorky S1 a S2 z jističe připojeny na ET200S, které už si nějak poblikává vstupem a výstupem. Ostatní výstupy jističe vypnuty.

Wago EPSITRON 787-16xx


Pro SIMATIC S7 jsou k dispozici hotové bloky WAGO i se základním popisem jednotlivých I/O. Schází jen popis jak třeba ovládat jednotlivé výstupy jističe z PLC, ale na to přijdete i sami.

Wago EPSITRON 787-16xx


Vše jede po jednotlivých bitech, kde PLC výstupem vyšle puls a do určité doby očekává odpověď na vstupu L nebo H, další puls = další bit a tak dále. Je jasné, že než takhle funkční blok obejde celé kolečko, chvíli to trvá, uvidíme dále jak dlouho.

Wago EPSITRON 787-16xx


Ve staženém balíku najdeme funkční bloky pro všechny produkty s tímto rozhraním, pro náš jistič máme k dispozici dva, jeden s měřením navíc vstupního napětí a proudu každého kanálu, druhý standardní jen status každého výstupu a možnost ovládání jističe.

Obdobné funkční bloky budou pro TIA Portal a PLC řady S7-1200/1500 k dispozici do konce roku, měly by být již na SPS v Norimberku včetně manuálů.

Wago EPSITRON 787-16xx


Mimochodem, WAGO bloky jsou napsány v SCL a nejsou zamknuty, tak pokud by jste se chtěli kouknout jak je to vymyšleno, pak přes SCL editor Step7.

Wago EPSITRON 787-16xx


Komunikace je přesně svázána s periodou pulsů, takže funkční blok bude v časovém OB35.

Wago EPSITRON 787-16xx


FB67 v PLC programu. Je přesně vidět použitý jen jeden výstup jističe (status kanálů) a naměřené hodnoty napětí a proudu. Ovšem tento blok používá 89 bitový protokol, tak než se data občerství, trvá to přibližně 16 vteřin. Všechna data, tedy i status kanálů, proto než se dozvíte že se něco děje, trvá to nějakou dobu. Je to dáno principem, můžete ale klidně jít s přerušením níž, je to omezené v podstatě cyklem PLC programu a hlavně schopností PLC zpracovat/generovat krátké impulsy na vstupu a výstupu v přesné časové posloupnosti. Pro tyto účely to ale stačí, nehledě na to, že blok bez měření napětí a proudu je podstatně rychlejší.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Wago EPSITRON 787-16xx


I když aktuální měření vypadá na tři desetinná místa, ve skutečnosti je rozlišení nižší, osm bitů, což ale stačí.

Wago EPSITRON 787-16xx


U menšího bloku FB64 již měření napětí a proudu není, stačí mu proto 17 bitový protokol, rychlost změny je úměrně rychlejší, pro stejné přerušení byla přibližně 4 vteřiny. Vše je celkem detailně popsáno v manuálu.

Wago EPSITRON 787-16xx


Ovládání jednotlivých výstupů jističe je pak přes patřičné vstupy funkčního bloku, například na řádku 19 a 20. Nastavíme si, v jakém stavu chceme mít každý kanál, jestli vypnut nebo zapnut a bitem na vstup "xConfig" provedeme cyklus nastavení, které se po ukončení odhlásí klasickým bitem "xDone".

Wago EPSITRON 787-16xx


Funguje to bez problémů. Na videoukázce uvidíte jak a také dobu potřebnou pro obnovení dat. Taky v závěru ukázky je vidět rozdíl v "poblikávání" při různých stavech jističe.

Wago EPSITRON 787-16xx


Komunikace elektronický jistič WAGO a SIMATIC S7.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Připojení jističe - distributoru k PLC systému přes I/O rozhraní je přidaná hodnota, není nezbytné ji využít. Když už, tak se nám líbil jednodušší blok bez sledování proudu kanálu, s rychlejší refreší informace. Totiž znát stav každého kanálu bohatě stačí a pokud to všechno kolem nevyužijete, tak i jeden standardní výstup zatažený do PLC, hlásící jestli je jistič OK nebo ne, obdobně jako u běžnějších produktů s jedním kontaktem, také vyhoví.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Elektronické jističe WAGO katalogy, manuály, podpora: http://www.wago.cz/search/index.jsp?_ts=1439210609396&action=search&q=787-166*&hf=50

WAGO funkční bloky a popis pro PLC: http://www.wago.cz/download.esm?file=\download\00286832_0.zip&name=a500370.zip              

 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209