Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 1

  • úterý, 15 září 2015 04:00

Původně z tohoto tématu měl být jeden článek s ukázkou dálkového VPN spojení s routerem REX300 přes sériovou linku, ale protože se ukázalo, že ohledně zprovoznění sériové komunikace panují stále stejné potíže, začneme hezky od začátku.

Linka RS232 slouží k propojení zařízení a výměně dat mezi oběma účastníky. Před lety, kdy nebyl Profibus, Profinet a podobně, bylo tohle velmi používané spojení. Proto každý PC a notebook v té době měl ve standardní výbavě sériový port, tedy CANON 9 konektor. Stále existují zařízení s touto komunikací a vyžadující třeba vzdálený přístup právě pomocí internetu s touto RS232 linkou u konečného účastníka. Začneme proto od samého začátku a i když se Vám to bude možná zdát zbytečné, vězte, že tomu tak není. Uvidíte dále a také dalším díle. V závěru je videoukázka zaznamenané základní komunikace mezi dvěma účastníky, tedy dvěma PC.


Router REX300 společnosti Helmholz, který kromě Profibus, MPI protokolu umí také sériovou komunikaci. Než ale dojde k jeho zapojení "do akce", vyzkoušíme a nastavíme si nejprve základní sériové spojení mezi dvěma PC, respektive jedním notebookem a druhým stolním kompem.

REX300 Helmholz


Notebook už samozřejmě nemá sériový port, použijeme proto takový adaptér na USB. Zapojení jednotlivých signálů na piny konektoru je velmi důležité. U PC (tedy DTE zařízení) je to vždy takto, ale protistrana, pokud to není také PC, může být a často bývá, zapojena úplně jinak. Je to nemilé, ale je to fakt.

REX300 Helmholz


Proto budeme potřebovat různé propojky a volně zapojované kabely, abychom se přizpůsobili připojovanému zařízení. Jakmile totiž zapojíte propojovací kabel chybně, nikdy spojení nebude fungovat. Signál z pinu 3, tedy vysílaná data, musí dorazit na vstup určený pro příjem dat, například na pin 2. Aby to nebylo tak jednoduché, hodně zařízení se sice spokojí jen se dvěma signály (RxD a TxD) a zemí, ale některé vyžadují ještě další data, proto není k zahození ani plný komunikační kabel. Vždy ale musíme zjistit, co konkrétní zařízení vyžaduje a tomu přizpůsobit fyzické propojení.

REX300 Helmholz


Jeden konektor na propojovacím kabelu rozděláme, abychom mohli měřit průběhy signálů. 

Právě u propojení zařízení vzniká nejvíce chyb, proto vězte, že pokud sériová komunikace nejde, jsou nejběžnější čtyři příčiny:

1. kabel, tedy propojení

2. kabel, tedy propojení

3. kabel, tedy propojení

4. komunikační rychlost  

REX300 Helmholz


Jako úplný základ mrkneme do nastavení PC, jestli máme vůbec adaptér sériového portu, nebo klasický port, viditelný a funkční. Podle potřeby upravíme jeho číslo, některé aplikace tvrdošíjně vyžadují jen COM1 nebo COM2 a nic jiného nevezmou.

REX300 Helmholz


Nyní to hlavní, něčím musíme něco do dalšího PC vyslat. U WinXP k tomu sloužil program HyperTerminal, u Win7 již není (dá se tam ale jednoduše dodat), takže použijeme Hercules utilitku pro ethernetové propojení, která má ale možnost také sériové komunikace.

Odkaz ke stažení v závěru článku.

REX300 Helmholz


Po otevření portu už jednoduše píšeme znaky (sériová komunikace RS232 bere jednotlivé ASCII) a odesíláme je.

REX300 Helmholz


Jeden znak vypadá pak na osciloskopu takto. Tohle je konkrétně "1" nebo "b". Pro běžné uživatele tohle není podstatné, důležité je že tam něco "leze". Pokud to protistrana přijme a rozumí tomu pak je vše OK, pokud ne, musíme hledat, kde je problém.

REX300 Helmholz


Tady je ta protistrana, druhý PC. Je vidět, že vyslanou jedničku bez potíží přijal.

REX300 Helmholz


Tak mu ihned pošleme ještě něco jiného, třeba řetězec "BLAJA" a uvidíme, jak si s tím poradí.

REX300 Helmholz


Tohle pak proběhne po komunikační lince, řetězec znaků "BLAJA". Znám lidi, kteří z tohoto průběhu dokážou přečíst jednotlivé znaky, ale nelamte si s tím hlavu, důležité je, že tam komunikace probíhá a pokud nic nepřijmeme, je problém třeba v konektoru na straně příjemce, v jeho software a podobně.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

REX300 Helmholz


Černé znaky jsme přijali a fialové vysíláme zase zpět do notebooku.

REX300 Helmholz


Zase asi takto, přičemž v menším okně je detailní časovka a nastavení kanálu.

REX300 Helmholz


Výborně je tohle vidět na naší videoukázce online.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Jestliže vše přes RS232 funguje na první pokus s originál kabely je to výborné. Často to ale nebývá, pak nastupuje výzkum a vývoj, proto tato ukázka, jak vůbec vyzkoušet jestli z našeho zařízení vůbec něco leze a kam, respektive na jakých pinech nebo žílách kabelu. Příště si už vyzkoušíme toto spojení vytvořit na dálku přes VPN server a router REX300.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 3 LOGO!: http://www.blaja.cz/plc-automaty/router-rex300-a-vpn-komunikace-rs232-cast-3-logo.html

Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 2 myREX24: http://www.blaja.cz/plc-automaty/router-rex300-a-vpn-komunikace-rs232-cast-2-myrex24.html

Modul REX300 Helmholz: http://www.helmholz.cz/rex-300

RS232 popis: https://cs.wikipedia.org/wiki/RS-232 

Hercules utilita: http://www.hw.cz/produkty/hercules-tcp-udp-a-seriovy-terminal-pro-windows.html              

Blaja automation portal

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209