Ethernet a PROFINET IP67 switch pro třídu B

  • pondělí, 03 květen 2021 08:29

Osmiportový switch určený pro PROFINET sítě v provedení IP67, tedy varianta s konektory M12. U tohoto switche jsme objevili bezvadnou Helmholz utilitu pro nastavení a to nejen pro Helmholz produktů. Tak na to koukněte.


K dispozici máme dva switche s vysokým krytím, jeden běžný pro Ethernet sítě a druhý manažovatelný s podporou PROFINET třídy B, což je ono. Ne každý výrobce switchů podporu PROFINET protokolu deklaruje a má na to certifikát. Použití běžných switchů bez této podpory může přinášet v PROFINET síti potíže, nelze zrcadlit porty pro pasivní diagnostiku ani vytvářet redundantní spojení.

pnswitch 07


PROFINET-Switch 8-port 700-857-8PS01, manuál zde. Kontakt na prodejce tady. Na první pohled jsou oba switche k nerozeznání, ale potřebujeme vědět kdo je kdo.

pnswitch 01


Jedním z vodítek může být MAC adresa a požadavek na IP adresu. Některá nastavení jsou totiž přístupná jen přes webový server switche.

pnswitch 02


Napájecí M12 konektor X2 větší, osm PROFINET M12 konektorů.

pnswitch 03


Napájecí konektor kódování L, PROFINET s kódováním D. Pro správné zapojení koukneme do manuálu. Poslední X3 konektor je zatím nezapojen, možnost jeho nastavení jako DI nebo DO je ve vývoji.

pnswitch 09


Kabely pro toto propojení jsme v tomto případě koupili hotové. Musí být robustní, neboť krytí IP67 je IP67. Nikde se nesmí dostat žádná nečistota nebo vlhkost.

pnswitch 04


Obecně u těchto produktů je nutno pečlivě konektory dotáhnout, občas se dá vidět i takový zajímavý klíč právě pro dotažení. Pak to ale již prsty nepovolíte.

pnswitch 05


Celý switch budeme potřebovat nastavit, hlavně jeho IP adresu a konfiguraci v HW konfigu TIA Portal a připojit do sítě. Některá další nastavení můžeme provést právě přes webový server, který má každý manažovatelný switch. Uvidíme dále. Zatím jej ale v HW katalogu TIA Portal nevidíme, není tam.

pnswitch 10


Stačí jej do HW katalogu TIA Portal instalovat pomocí GSDML souboru.

pnswitch 11


Tak a je tam. Celý postup importu parametrizačních souborů do TIA Portal je již notoricky známý, my jej jen připomínáme.

pnswitch 12


V konfiguraci nastavíme základní vlastnosti, další parametry jen přes webový server.

pnswitch 15


Celá hardwarová sestava včetně IP adres. Povšimněte si IP adresy switche - *.1.98.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pnswitch 13b


Nyní stačí si jen natahat v projektu topologii PROFINET sítě.
Tohle je taková běžná cesta, jak nastavit IP adresu u nového switche, nebo ji změnit u staršího. Přes HW konfiguraci v software pro jednotlivá PLC.
Jak ale na to když nemáme TIA Portal a chceme si switch přednastavit pro konkrétní projekt, nebo se jen přes webový server kouknout na možnosti nastavení?

pnswitch 14


Helmholz nabízí zdarma malý softwarový nástroj, který umožní najít síťový prvek na síti, a nastavit mu jméno a také IP adresu. A to nejen pro Helmholz produkty. Rozhodně stojí za to se mu trochu věnovat.
Software IPSet stáhneme z webu Helmholz tady a instalujeme na běžný notebook.

pnswitch 20


Nástroj je velmi jednoduchý, po spuštění stačí jen vybrat síťovou kartu.

pnswitch 21


Protože jsme měli switch připojen přímo k notebooku, IPSet najde právě jen jej. Je vidět IP adresa nenastavena, jméno taky ne. Stačí kliknout na tlačítko "Show".

pnswitch 22


Zapíšeme a nastavíme jméno, a také IP adresu.

pnswitch 23


A je to. Software pak vytáhne ze switche ještě informace o výrobním čísle, verzích SW a HW atd.

pnswitch 24


Ještě ale není konec, teď už se přihlásíme se na webový server switche, kde máme již přístupné všechny parametry.

pnswitch 25


A také můžeme nastavit vše potřebné, třeba právě zrcadlení portů.

pnswitch 26


My jsme jej ihned připojili do PROFINET sítě k PLC Simatic s I/O periferií IM151 a TB20. Nepotřebovali jsme již přiřazovat jméno a IP, neboť v HW konfiguraci máme stejné jaké jsme si nastavili dopředu.

pnswitch 06


Pokud znovu spustíme IPSet, najdeme již všechny účastníky na síti. Na řádku 2 máme další manažovatelný switch, který není zatím nijak nastaven. Nyní si můžeme zkusit tímto nástrojem změnit některý název nebo IP adresu. U PLC Simatic se nám to nepodaří, ale například u I/O periferie Phoenix Contact na řádku 3 to funguje bezvadně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

pnswitch 27b


Připravili jsme pro vás krátkou minutovou videoukázku manažovatelného switche. :).

https://www.youtube.com/watch?v=yLMg_zeBuTA&feature=youtube


 Závěr:

Použití manažovatelných switchů v PROFINET sítích je nezbytné. Zvláště v případě rozsáhlejších celků a požadavků na jejich spolehlivost. Jsou provozy, které si výpadky nemohou dovolit a právě třeba při zrcadlení portů můžeme najít a diagnostikovat příčiny potíží nebo výpadků.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt prodejce Helmholz Česká republika, link tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209