Jak na aktualizaci firmware v S7-1500 CPU 1511-1PN

  • úterý, 22 září 2015 04:00

Ukážeme si nahrání vyššího firmware do CPU 1511-1 PN variantou online přes TIA Portal V13. Jak to probíhá v TIA Portal a také přímo na CPU, uvidíte i ve videoukázce.

Upgrade firmware v CPU je již téměř běžná věc, nyní se dá provést několika způsoby, ale vždy je potřeba dodržet určitá pravidla. My si ukážeme jednu z několika cest pro změnu firmware v PLC Simatic řady S7-1500.

Protože přece jen existuje spousta různých omezení, kdy nejde určitý FW (firmware) nahrát na konkrétní hardware a podobně, je důležité nejprve zjistit, co máme před sebou, tedy přesný typ CPU a dalšího hardware, kde chceme firmware upgradovat. My u našeho CPU 1511-1 PNmáme ještě původní FW z minulé doby.

Firmware CPU 1511-1PN


Ruku v ruce s verzí firmware jde také nutná verze software TIA Portal (STEP 7). Z tabulky je přesně vidět, co pro kterou verzi FW potřebujeme. Nechceme aktualizovat TIA Portal na SP1 a další updaty, proto uděláme upgrade na nejvyšší verzi možnou pro TIA Portal V13, tedy verzi 1.5.

Firmware CPU 1511-1PN


Velmi lehce ověříme maximální možnost FW a verze TIA Portal, v hardwarovém katalogu u naší CPU, v roletovém menu, najdeme všechny možnosti. Vyšší verzi FW dosáhneme jen pomocí instalace update a SP1.

Firmware CPU 1511-1PN


Firmware pro konkrétní hardware najdeme na webu podpory Siemens včetně popisu, co která verze řeší, vylepšuje a opravuje. Věnujte pozornost doporučení výrobce vždy aktualizovat na nejnovější verzi firmware. Pozor, stažení firmware není volně dostupné, je nutné mít vytvořen účet, přihlásit se a odsouhlasit podmínky použití.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Firmware CPU 1511-1PN


Samorozbalovací soubor s FW vytvoří jednu složku a jeden řídící soubor S7_JOB. Ve složce je umístěn samotný firmware, určený k nahrání do CPU.

Firmware CPU 1511-1PN


První možnost jak dostat FW do CPU je taková offline pro zkušené uživatele, není nutný žádný software TIA Portal, stačí jen paměťová karta SIMATIC Memory Card. Na ni překopírujeme nebo přímo rozbalíme stažený firmware, aby karta obsahovala uvedenou složku a jeden soubor. Ten je ovládací a říká CPU co má udělat, tedy aktualizovat firmware. Aktualizace začne ihned po vložení karty do CPU.

Firmware CPU 1511-1PN


Druhá možnost je opět offline aktualizace s použitím paměťové karty SIMATIC Memory Card a také software STEP7 (TIA Portal). V něm si vytvoříme paměťovou kartu určenou k aktualizaci firmware. Aktualizace také začíná ihned po vložení karty do CPU.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Firmware CPU 1511-1PN


Poslední je online možnost aktualizace, kdy v menu TIA Portal "Online & diagnostic", po připojení k CPU, přejdeme do nabídky aktualizace firmware. Nejprve pro CPU vybereme procházením patřičný soubor s firmwarem. Následně stačí použít tlačítko "Run update".

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Firmware CPU 1511-1PN


Nahrání firmware chvíli trvá, není to hned. Takže než uvidíte toto potvrzující hlášení, počkáte si. Je to rozdílné od typu zařízení, u této nejjednodušší CPU trval celý proces asi tři minuty.

Firmware CPU 1511-1PN


Nejrychleji překontrolujeme správnou verzi FW 1.5.1 přes displej CPU.

Firmware CPU 1511-1PN


Na závěr stačí pro pořádek v projektu TIA Portal vyměnit původní CPU za novou s firmwarem 1.5. To vše řádně uložit, kompilovat a standardně nahrát do PLC.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Firmware CPU 1511-1PN


S7-1500 aktualizace firmware v CPU 1511-1PN.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Na závěr si zapamatujeme, že upgrade je svázán s nezbytnou minimální verzí vývojového prostředí TIA Portal, navíc u S7-1500 je možný i opačný postup, tedy downgrade do původní, nižší verze. Pokud Vám tedy něco selže, nebo nebude akorát, je vždy nějaká možnost návratu k původní variantě. Pro úplnost zmíníme ještě variantu aktualizace firmware přes webový server, ta ale funguje jen od určité verze FW v konkrétním CPU.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Seznam Firmware pro  CP1511-1PN: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/78301349 

Nejnovější SP pro HW katalog TIA Portal V13: https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/72341852

Blaja automation portal

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209