• Blaja
  • PLC automaty
  • Konfigurovatelné bezpečnostní moduly PSRmodule, upgrade a analogové signály

Konfigurovatelné bezpečnostní moduly PSRmodule, upgrade a analogové signály

  • pátek, 25 listopad 2022 08:12

Část těchto modulů jsme si ukazovali v testech minule, nyní se podíváme, jak vše pokročilo dále. S tímto systémem si vytvoříte bezpečnostní konfiguraci relativně jednoduše, přesně na míru a to včetně hlídání analogových signálů a rychlosti pohybu.


Sestava PSRmodular se vytváří z hlavního modulu s bezpečnostními vstupy a výstupy, k němu pak přidáváme další moduly podle toho, co a jak potřebujeme vyřešit. Pro běžnou konfiguraci a instalaci software nahlédněte na náš předchozí článek zde a pro PROFINET gateway připojení k PLC pak tady.

psrmodul1 01


Na DIN liště je propojení sběrnice jednotlivých modulů pomocí TBUS propojky. Ta je součástí balení každého modulu, ale dá se objednat i zvlášť (12 25 37 5).

psrmodul1 02


Jako první nový modul do bezpečnostní sestavy osadíme analogový modul se čtyřmi kanály pro připojení jak proudových, tak napěťových analogových signálů. Hlavní modul vlevo musí být vždy osazen a komunikuje se software přes USB.

psrmodul1 03


Tyto analogové moduly mhou být v sestavě čtyři, adresa se nastavuje pomocí propojek svorek 2 a 3. Každý analogový kanál umožní připojení 2, 3 a 4 vodičově proudového 0(4)-20 mA snímače a napěťového 0-10 V. Snímače určené pro použití v bezpečnostních obvodech.

psrmodul1 22


Jedná se o programovatelný systém, proto je nutno nejprve instalovat nebo aktualizovat jednoduchý software PSRmodular, poslední verze 1.8. Jak je vidět, nejprve musíme starší verzi odinstalovat.

psrmodul1 10


Pak už je instalace jednoduchá a rychlá.

psrmodul1 11


Není nutno instalovat znovu ovladač USB, ten jsme minule pořídili na internetu, odkaz je v článku tady.

psrmodul1 12


A je to, poslední verze PSRmodular 1.8.0.

psrmodul1 13


Otevření projektu ze starší verze je bez problémů, software si vše konvertuje.

psrmodul1 20


V konfiguraci modulů je vše stejné jako v předchozích verzích, jen zde najdete i ty poslední nové moduly. Hlavně také základní modul s posledním firmware.

psrmodul1 21


Pro analogové signály modulu PSR-M-EF7 máme k dispozici dva analogové funkční bloky. Tento komparátor, umí i více limitů, hysterezi, signalizovat chybu a další. Detaily v manuálu software PSRmodular zde. Jeho výstup ovládá bezpečnostní výstup a error pak signalizační výstup.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrmodul1 23b


My jsme si nastavili komparaci na cca 5 V a větší napětí sepne bezpečnostní výstup. Obyčejné relé jsou zde jen pro lepší vizuální indikaci spínání výstupů.

psrmodul1 04


Tak  bezpečnostní výstup sepnut. Ještě máme připojen signalizační výstup pro poruchu signálu.

psrmodul1 05


Asi takto, napětí větší než něco přes 10 V spíná poruchový výstup směrovaný na signalizační M03.

psrmodul1 06


Druhý funkční blok dělí dva analogové signály, tedy umí je porovnat a vyhodnotit rozdíl jak v čase, tak ve velikosti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrmodul1 24b


Asi takto. V manuálu se dá najít několik příkladů pro využití. Jeden základní například pro porovnání polohy, výsledek musí být jedna nebo v patřičné toleranci.

psrmodul1 25


On-line status. Je to jednoduché, jen si vše dobře rozmyslet co a jaké moduly budeme pro konkrétní aplikaci potřebovat. A pak samozřejmě zdroj signálu, který musí být pro použití v bezpečnostních obvodech.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrmodul1 26b


Koukněte na videoukázku. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=yNcTJXsT-pA&feature=youtube.


Závěr:
Systém velmi flexibilní, koupíte a zaplatíte jen to, co skutečně potřebujete. Tam kde bezpečnostní PLC ještě nedosáhne je tohle zajímavé řešení. Ovšem pro programování platí vše jako pro safety PLC, tedy odladění a kontrola programu tak aby jej nebylo možno nijak přelstít. Příště si ukážeme do PSRmodular modul hlídání rychlosti jak pomocí snímačů tak hlavně encoderu.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Konfigurovatelné moduly PSRmodular od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209