LOGO!8 jako Modbus TCP server čte data z klienta

  • úterý, 22 prosinec 2020 12:44

Právě nastala situace, kdy je potřeba do PLC, například Simatic, dostat data ze zařízení, momentálně z Energy Meter 750-230. A to nemá PROFINET ani PROFIBUS ale jen RTU Modbus, což je sériová linka. Ale jako hodně externích zařízení má i Ethernet port a podporu Modbus TCP protokolu.


Vše si ukážeme na naší sestavě. Weidmueller Energy Meter 750-230 jsme již měli v jednom z minulých článků, ale byl připojen přímo do PLC Weidmueller. Nyní je připojen Ethernetem do naší dílenské sítě. Stejně jako nějaká PLC, ale hlavně LOGO!8 a HMI dotykový panel. LOGO! by mělo fungovat jako Modbus TCP server, Energy Meter jako klient a HMI pak z LOGO! přečte a zobrazí data na displeji.

logoserver 01


Protože displej LOGO! je jen takový drobek, tak si vše raději ještě zobrazíme na displeji KTP400. LOGO! čte z Energy Meteru jen frekvenci a napětí sítě, momentálně 49,97 Hz a 236,7 V.

logoserver 02


To je přece jen lepší, přehledné a viditelné.
Zde je na řadě poznámka, pokud si myslíte, že je možné připojit HMI panel nějak přímo k Energy Meteru 750-230, tak to si zodpovíme v dalším článku.

logoserver 03


Na každém zařízení máme nastavenu jedinečnou IP adresu. Energy Meter 192.168.1.116, LOGO! 192.168.1.106 a HMI panel 192.168.1.112.

logoserver 04


Protože se jedná o čtení z Modbus registrů, musíme si zjistit adresy registrů a jaké proměnné kde najdeme. U Weidmueller k tomu slouží Excel soubor, dat je tam hafo a my se zaměříme na tzv. SHORT proměnné.
Excel soubor s adresními registry Energy Meter si stáhnete zde.

logoserver 10


Všechny dostupné formáty jsou v tabulce, zajímají nás šestnáctibitové čísla. Ale o tom jsme psali i v minulém článku.

logoserver 11


Tohle je jeden z důvodů proč jsme tohle vůbec zkoušeli, a sice, že vše je tak strašně jednoduché, že to už ani jednodušší být nemůže. Zvládne to každý kdo s LOGO! aspoň chvilku něco dělal. Stačí v LOGO! definovat Ethernetové spojení.

logoserver 12


Nastavit správně IP adresy, pro některé uživatele to může být trochu komplikovanější, ale „Adresa modulu“ je adresa LOGO!.

logoserver 13


A nejdůležitější nastavení data z registrů klienta nasměrovat do VW oblasti LOGO! Hlavně správně nastavit adresy. Některé zařízení potřebují offset adresy o +1, což je zrovna tento případ. Energy Meter začíná adresaci od nuly, LOGO! zase od jedničky.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoserver 14b


Celý PLC program, jednoduché jako facka.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoserver 15b


Ještě pro začínající uživatele, definice obrazovky LOGO!.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoserver 16b


Ještě ukázka projektu HMI panelu v TIA Portal. Nové spojení bude LOGO8 s driverem LOGO!.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logoserver 20b


Spojení PLC_4 si nebudeme všímat, my jsme si HMI panel vzali z nějakého staršího projektu. Stačí dva tagy do LOGO! a jeho VW oblasti.

logoserver 21


Přiřazení tagu k objektu na obrazovce je již jasné.

logoserver 22


Takto to vypadá v detailu.

logoserver 06


Co se týče zmíněného spojení napřímo mezi HMI a Weidmueller zařízením bez LOGO!, tak uvidíme příště. Můžeme ale prozradit, že jedno úskalí u této varianty je.

logoserver 05


Koukněte na videoukázku. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=c7USxs8NC_w&feature=youtube


 Závěr:

LOGO! umí až šestnáct těchto klient spojení, ovšem to jsme nezkoušeli. Bylo by ale zajímavé to zkusit, jestli by se to nějak nekousalo a podobně. Bylo by to řešení pro PLC které spojení s Energy Metrem a podobnými zařízeními s Modbus TCP protokolem neumí. LOGO! by pak fungovalo jako laciný a jednoduchý převodník mezi těmito zařízeními.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Weidmueller Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209