Instalaci celého software LOGO!Web Editor ve verzi 1.1 jsme si připomněli v minulém článku, nyní již půjdeme přímo k věci. Hlavní co je potřeba je paměťová karta do LOGO!, neboť webové stránky se nahrávají a ukládají přímo na ni.
Stačí jakákoliv, kterou najdete v šuplíku, nám vystačila 16GB, samotné stránky nezabírají téměř nic.
Tuhle obrazovku, vlastně některé proměnné, budeme ovládat přes vlastní webové rozhraní.
Asi takto, jak uvidíme dále. Relé na výstupu LOGO! slouží hlavně k signalizaci a pro videoukázku.
Samotné stránky vytvoříme velmi jednoduše, nástroj LOGO!Web Editor není složitý a práci s ním zvládnou i začínající uživatelé. Na stránku umístíme prvky a ty propojíme buď přímo s adresami v LOGO!, nebo s tagy v tabulce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Komponent na vložení na stránky máme k dispozici celkem dost, pro většinu aplikací budou jistě stačit. Dále je k dispozici rozsáhlá knihovna grafiky, ale je možnost vkládat a používat vlastní obrázky.
K nahrání webu do LOGO! slouží stejný nástroj jako v LogoSoftu a funguje úplně stejně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Samotné nahrání projektu zabere okolo dvou minut.
Taková adresářová struktura se vytvoří na paměťové kartě v LOGO!.
Přihlásíme se pak na IP adrese LOGO! do uživatelských stránek. Klasický webový server běží v LOGO! samozřejmě také.
K navigaci neslouží žádná tlačítka, ale vlastní navigační panel. Protože WebEditor umožňuje nastavit rozměr každé stránky v širokém rozsahu, je vhodné si rozmyslet, odkud budeme na web přistupovat a tomu přizpůsobit velikost každé stránky.
My jsme si vymysleli rozlišení podle mobilu, ale pro praktické použití doporučuji vyzkoušet a upravit podle prohlížeče.
Takto to následovně vypadá z prohlížeče v PC, vlastní obrázky fungují bezvadně, obrázek na tlačítko s textem START a zelenou LED jsme si vzali z nějakého projetu HMI a jak je vidět na videoukázce, efektně zapíná a vypíná připojené relé.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vypadá to pak efektně a prakticky velmi použitelné. Všechna zařízení jsou ve stejné síti, pokud si uživatel vyřeší dálkový přístup, může pak ovládat LOGO! odkudkoliv.
Videoukázka ovládání LOGO! z mobilního telefonu. Two minutes video.
https://www.youtube.com/watch?v=tA5owrWneNM&feature=youtube
Závěr:
Je to skutečně jednoduché a intuitivní, zvládne to téměř každý uživatel. Viděli jsme s těmito webservery sledovat stavy zařízení v desítkách zasíťovaných LOGO! se zajímavým přehledem o tom co se děje. Samozřejmě se jedná o jednoduchý nástroj, stejně jako samotné LOGO!, takže pro zpracování více dat, z více LOGO! najednou, vytváření alarmů a hlášení, logování událostí a dalších požadavků, je již vhodný nějaký profesionální SCADA nástroj.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Download LOGO!Soft Comfort link tady.