LOGO! 8.3 a připojení dat do cloudu

  • úterý, 02 únor 2021 09:11

Spousta uživatelů ani neví, co si pod touto novou vlastností LOGO! verze 8.3 představit. Ve této verzi LOGO! je možné využívat cloud Amazon Web Services, připojení do jiných cloudů bude k dispozici později. V každém případě si ukážeme co, jak a proč.


Jako první je vhodné si na webu AWS (Amazon Web Services) zřídit účet. Nám bude zatím stačit jen účet zdarma bez dalších navazujících služeb. Detaily ohledně registrace na AWS jsou přehledně vysvětleny ve videonávodu níže. Berte to vážně, není to zase až tak úplně jednoduché.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8cloud 01b


Možná vás při registraci překvapí nutnost použít kreditní kartu pro ověření, AWS si z účtu stáhne jeden USD. Další služby se účtují vždy po měsíci.

logo8cloud 02


Další ověření je přes SMS zprávu a kód. To vše proto, aby bylo jasné, o koho jde.

logo8cloud 03


Nakonec se to dá zvládnout a můžete si vychutnat gratulaci za úspěšné vytvoření účtu na AWS. To ale v žádném případě není ještě konec.

logo8cloud 04


Videonávod pro registraci na AWS. Originální Siemens návod, velmi užitečný.

https://www.youtube.com/watch?v=tF0uClIJHws&feature=youtube


V účtu po přihlášení do AWS musíme vytvořit uživatele. Tohle je velmi důležitý krok, zvlášť jeho závěr, kde se vygeneruje jedinečný přístupový klíč Access key ID a k němu ještě Secret access key. Je velmi důležité si tento zkopírovat někam do souboru, neboť později již není možnost jej někde vidět. Tyto údaje budeme dále často potřebovat v nastavení cloudu LOGO!Soft Comfort.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8cloud 05b


Ale i tak po chvíli máme vytvořeného jednoho uživatele. Jeho jméno je taky důležité. A to je zatím vše na AWS cloudu.

logo8cloud 06


Zbytek již nastavíme přímo v LOGO! prostřednictvím software LOGO!Soft Comfort. LOGO! musí být ale připojeno na síti s přístupem do internetu, neboť bude "sahat" na náš cloudový účet.
Musíme ale zablokovat přístup na integrovaný webový server, obě služby najednou nemůžou být aktivní.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8cloud 10b


Nastavení přístupu na cloud. Je nezbytné vytvořit registraci modulu LOGO! do cloudu přes tlačítko "Register Thing". Vše se děje online v LOGO!.

logo8cloud 11


Při uvolnění přístupu do cloudu ještě software zkontroluje, zda jsou všechny ostatní přístupy vypnuty.

logo8cloud 12b


Pak již stačí ověřit spojení na cloud AWS, pokud je úspěšné, máme téměř vyhráno. Všimněte si, že jméno je stejné jaké jsme vytvářeli na AWS.

logo8cloud 13


Zbývá nastavit co na cloudu zpřístupníme, tedy jaké proměnné. Na to je jednoduchá tabulka, také nastavitelná online. Nezapomeneme zapsat data do LOGO!.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8cloud 14b


A koukneme na cloud, tedy na server AWS, zda budeme mít uvedená data nějak přístupná. Použijeme k tomu službu IoT Core - Internet of Things.

logo8cloud 15


Tak a v tabulce naší oblasti máme online živé proměnné z našeho LOGO!, tak jak jsme si je definovali v LOGO!Soft Comfort, v tabulce proměnných pro cloudové nastavení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8cloud 16b


 Závěr:

Zdá se vám to konec? Ano, jasně. Nyní již záleží na každém uživateli, jak a tyto data využije dále, zda použije nějakou další službu AWS, ty jsou ale velmi často již placené, nebo něco jiného. Navíc, nejedná se už o nějaké jednoduché věci pro každého běžného uživatele.
Je ale možné využít cloud i k zpřístupnění webových stránek které jsme vytvořil v LWE, to je ale otázka dalšího článku, neboť tyto se musí zase nějak nahrát do cloudu na AWS a dále zpřístupnit a definovat konkrétní proměnné z LOGO!. To již bude více zajímavější a hlavně s hmatatelnějším výsledkem pro běžné uživatele.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Download LOGO!Soft Comfort link tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209