PROFIBUS Compact Repeater v novém hávu

  • pondělí, 18 leden 2021 08:27

Repeater pro PROFIBUS, nic neobvyklého, tento kompaktní repeater firmy Helmholz je celý instalován v běžném PROFIBUS konektoru a nyní je na trhu jako nový model. Tak se na něj podíváme.


Dnes již není PROFIBUS tak používaná sběrnice u nových strojů a zařízení, ale stále je živá na stávajících. A právě tam je tento repeater často k nezaplacení. Výborně se totiž hodí na posílení PROFIBUS linky, kde nastávají problémy s výpadky komunikace, nebo rušení některých účastníků. Tady je nejrychlejší a nejjednodušší první pomoc výměna určitého stávajícího konektoru za tento s repeatrem.
Tento repeater ale není jen pro pouhé zesílení signálu, ale i pro jeho úpravu, což některé repeatery nedělají. Úpravou signálu je myšleno upravení náběžných a sestupných hran signálu, a pak samotné zesílení na správnou napěťovou hladinu.

busrepeater 01


Celý repeater je instalován v PROFIBUS konektoru standardní velikosti. Napájení elektroniky si bere z konektoru připojeného účastníka, z 5 V si vezme 100mA. Repeater funguje v rozmezí 0°C - +60°C, zvládá všechny rychlosti od 9.6 do 12 Mbps s automatickou detekcí a nesmíme zapomenout na to, že funguje také na sběrnici MPI, což je také důležité.
Součástí repeatru jsou z čelní strany ještě diagnostické LED o připojení zakončovacího odporu a PROFIBUS dat.

busrepeater 02


Nejedná se o jen konektor, proto je také  nutné jej občas připojit jinak než standardní konektor. Největší rozdíl je v neodpojení výstupní linky v případě zapnutí zakončovacího odporu a také galvanické oddělení obou segmentů. To je vidět na obrázku, v zeleném rámečku je zapojení standardního konektoru PROFIBUS.
Pokud repeater zapojíme někde doprostřed linky místo konektoru, je vše OK a připojení je standardní. V případě že repeater jen nacvakneme na stávající konektor, tedy uděláme takové "T" rozbočení (používat jen v nouzi, není to standardní řešení), je nutné zapojit PROFIBUS kabel na svorky A2 a B2 tedy na výstup. Stejně to platí pro připojení repeatru na konec linky když se třeba nemůžeme dostat k předchozímu účastníkovi.

busrepeater 03


Jinak je označení jednotlivých svorek repeatru pro připojení PROFIBUS kabelu standardní.

busrepeater 04


Nejprve zapojíme konektor doprostřed linky mezi dva účastníky. Vstup A1/B1, výstup A2/B2.

busrepeater 05


Asi takto, vše samozřejmě funguje. Nejde o to, že by repeater nefungoval, to jistě ne, ale jde o to si ukázat správné připojení. Uvidíme dále.

busrepeater 06


Graficky je zapojení vidět v HW konfiguraci Step7.

busrepeater 10


Jak správně zapojit zakončovací odpor u repeatru v různém zapojení je názorně na příkladech vysvětleno v manuálu, ke stažení přímo na webu repeatru tady.

busrepeater 07


Změníme zapojení a připojíme repeater na poslední stanici, jako by to byl standardní konektor.

busrepeater 11


Podle schématu zapojení repeatru je právě takové připojení na poslední stanici neekonomické, neboť repeater neplní svou funkci. Ale je to připraveno pro připojení dalšího účastníka, který bude třeba někde dále.

busrepeater 12


Tohle je to správné připojení na poslední stanici, nebo na výše zmiňované "T" připojení. Symboly na výlisku krytu nejsou samozřejmě relevantní, neboť krytka je společná jak pro standardní konektory, tak pro repeater.

busrepeater 13


Funkční správné připojení. Pro tento vstup linky do repeatru jsou zakončovací odpory připojeny trvale, viz obrázek výše.

busrepeater 14


Pokud na předchozí stanici zapneme zakončení linky, PROFIBUS signál již na další neprochází a poslední stanice je bez signálu. To je ale velmi známá a základní věc odpojení PROFIBUS účastníků při hledání chyb na lince prostřednictvím přepínače na konektoru. Repeater signalizuje ztrátu dat červenou LED, jinak svítí zelená.
Diagnostika na repeatru je opravdu bezva.

busrepeater 15


Závěr:

Tento kompaktní repeater je vhodný kdekoliv na údržbu nebo servis strojů, kde by neměl chybět a v případě potíží s PROFIBUS linkou dokáže zajistit účinnou a rychlou první pomoc a to za cenu okolo 200 EUR. Stačí jen vyměnit repeater místo stávajícího konektoru. Ale pozor, nároky na kvalitní signál PROFIBUS rostou s rychlostí linky, pro nejvyšší 12 Mbps musí být signál perfektní včetně správného zakončení, naopak u 9,6 kbps to zase tak horké není.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Další PROFIBUS repeatry najdete zde.
Kontakt Helmholz Česká republika, link tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209