PLCnext F 2152 a instalace dalšího virtuálního Linuxu

  • čtvrtek, 16 září 2021 12:21

V tomto PLC běží Linux a s ním klasické PLC které běžně programujeme přes již známé prostředí PLCnext Engineer, download tady. Do hardware si zkusíme instalovat další virtuální Linux.


Protože paměť v PLC je omezena tak pro tyhle další instalace ji budeme potřebovat rozšířit.

plcnext2 01


Jednoduše vložením paměťové karty. Musí být ale originál, nefunguje nějaká "ze šuplíku". Vše k PLCnext Control najdete zde.

plcnext2 02


Pro tuto instalaci použijeme tento kontejner z PLCnest store, což je web s aplikacemi ke stažení právě pro PLCnext. Některé zdarma, jiné za nějaký peníz.

plcnext2 10


Tento kontejner stáhneme k sobě do PC.

plcnext2 11


A přes webový server samotného PLCnext jej instalujeme do našeho PLC. Tohle vše běží "vedle" standardního PLC, takže žádné obavy z nějakých havárií.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

plcnext2 12b


Po instalaci ale musíme spuštění provést přímo z Linuxu, takže jako minule.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

plcnext2 13b


Připojíme se přes PuTTy, abychom měli přístup do našeho PLC. To musí být stejně jako minule připojeno do internetu, instalace se stahuje ze serveru.

plcnext2 14


Spustíme instalaci dalšího virtuálního Linuxu. Před tím, jak je vidět na příkazových řádcích, jsme překontrolovali internetové připojení pingem na google.com.

plcnext2 20


Do tohoto virtuálního Linuxu si již můžeme instalovat aplikace jaké chceme podle specifických potřeb.  My jsme zkusili instalovat jen další Node-Red. Můžete si ale vybrat jakoukoliv aplikaci z PLCnext store, nebo si napsat vlastní. Populární je třeba Meteorologická stanice, detaily a popis najdete tady.

plcnext2 21


Ukázka kolik nám instalace uchroustla z paměti včetně typů souborů, což je parametr T za -h. Je to ale pro znalce Linuxu, klasičtí PLC programátoři se moc nechytí. :)

plcnext2 22


Standardní PLC jede samozřejmě bez problémů dále, nemá s touto virtuální instalací zatím nic společného. Je možné vytvořit cestu pro data mezi aplikací pod virtuálním Linuxem a standardním PLC,  to je ale již pro mnohem zkušenější uživatele.

plcnext2 03


 Závěr:

Pomocí softwaru a aplikací Open Source lze PLCnext Control přizpůsobit vaší konkrétní aplikaci třeba v otevřeném operačním systému Linux s podporou vyšších programovacích jazyků.
Samozřejmě ale, že tohle PLC můžete používat standardně s programovacím prostředím PLCnext Engineer, obdobně jako běžné PLC.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

PLCnext technology PLC, odkaz zde.
Seznam aplikací v PLCnext Store najdete zde.
PHOENIX CONTACT Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209