Profinet I-Device S7-1200 a S7-300

  • čtvrtek, 02 duben 2015 04:00

Komunikace přes I/O oblast CPU I-Device, tedy připojení PLC k zařízení IO controller na síti Profinet. Vyzkoušíme si, jak se vše nastaví a pracuje. A je úplně jedno, jestli se jedná třeba o periferie na Profibus DP.

Tento typ komunikace mezi CPU vyžaduje oboustrannou podporu I-Device funkce, tu najdete u novějších PLC, například S7-1200 má tuto funkci přístupnou od FW verze 4.0. 


CPU315-2 PN/DP, to jsou dva Profinet porty a jeden konfigurovatelný port MPI/Profibus. Tolik základní charakteristika CPU řady S7-300, ke které je připojena sestava ET200S jako DP slave na Profibus DP a S7-1200 přes ethernetovou síť. Funkcí I-Device, si budeme přenášet data mezi oběma CPU. 

I-Device Profinet


Celé nastavení můžeme provést dvěma způsoby. V prvním je nutné do projektu TIA vložit obě CPU, v něm si celé nastavení udělat a hlavně ihned překontrolovat. Druhá verze předpokládá komunikačního partnera v jiném projektu, tedy mu budeme muset nějak říci co, jak a kde. Uvidíme dále.

I-Device Profinet


Takhle si naši sestavu zasíťujeme v HW konfiguraci TIA Portal.

I-Device Profinet


Podobně jako ve Step7 V5.5 si nakonfigurujeme naši periferii ET200S. Všechno jen proto, že nemáme I/O modul do sestavy S7-300, tak využijeme ET s jedním výstupním byte.     

I-Device Profinet


Nejprve k CPU315, komunikaci musíme povolit a hlavně v roletovém menu přiřadit I/O partnera. V nabídce menu se nám automaticky objeví ty CPU, které máme konfigurované v HW.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

I-Device Profinet


Výměna dat probíhá přes I/O oblast CPU, je potřeba si dávat pozor na správné určení CPU, IO kontroler je stanice partner, naše CPU315 je I-Device.

I-Device Profinet


Proto je v menu konfigurace detailní grafické zobrazení I/O oblasti a samotných PLC. Opravdu lehce se totiž spleteme v tom, kdo je místní CPU a kdo vzdálený partner. Adresní rozsah nám software ukáže u každé stanice, stačí na patřičné pole najet myší, u S7-1200 je to 1023 byte, S7-315 pak umožní adresovat dvojnásobek. Vždy záleží na konkrétním PLC.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

I-Device Profinet


Velmi důležitá poznámka, komunikujeme přes I/O oblast tedy přes adresy vstupů a výstupů PLC, proto nelze použít fyzické I/O. Je to celkem logické, TIA vše ohlídá a ihned nás upozorní, že chceme zvolit výstupní byte 10, který máme fyzicky použitý v ET200S. V praxi si samozřejmě tuhle oblast komunikace nastavíme někde vysoko, třeba od byte 500.

I-Device Profinet


Výstupy na ET2200S nám blikají, abychom je viděli i na S7-1200, musíme si pomoci v PLC programu. Jak bylo uvedeno, nelze fyzické výstupy ovládat přímo.

I-Device Profinet


Ještě si překontrolujeme cyklus výměny dat, je vidět že vše bude rychlé, pokud nám nestačí 2ms, můžeme si nastavit vlastní cyklus, stejně jako watchdog hlídání.

 

I-Device Profinet


Teď bychom mohli v TIA Portal nastavit druhou stanici, ale pokud ji nemáme v projektu, vytvoříme gsd soubor, který se nahraje do TIA Portal k partnerovi jako vzdálená periferie.

I-Device Profinet


Jistě že se jedná o GSDML soubor pro definici slave účastníka na Profinet síti. Naše CPU315 bude pak podle tohoto souboru přístupné v jakémkoliv jiném projektu, jehož PLC bude připojeno do sítě.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

I-Device Profinet


Srozumitelnější pro nás bude cesta dvou PLC v projektu, proto obdobné nastavení jako v CPU315 provedeme u CPU1212.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

I-Device Profinet


Tady jsme si I/O oblast nastavili trochu jinak, aby se nám to nepletlo.

I-Device Profinet


Zniovu se vyplatí si vše překontrolovat v celkovém přehledu komunikačního spojení.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

I-Device Profinet


V online režimu po nahrátí dat do PLC je u CPU315 jasně vidět lokální modul CPU, pak distribuované I/O v připojeném S7-1200 a slave účastníka na Profibus DP s napájecím a dvěma výstupními moduly.

I-Device Profinet


Protože nelze adresovat do komunikace používané fyzické výstupy, musíme si v PLC programu stav našeho výstupní byte přehodit o kousek výše, do QB11. Podle konfigurace pak v S7-1200 budeme vidět obsah tohoto byte na adrese IB11.

I-Device Profinet


Online režim z druhé strany v S7-1200. Jako lokální CPU1212 a vzdálené I/O v CPU315.

I-Device Profinet


Už to jede, v PLC programu CPU1212 stačí přenést obsah IB11 na fyzické výstupy nejlépe s nějakou podmínkou, abychom viděli rozdíl.

I-Device Profinet


VAT tabulka v CPU1212. Do IB11 přichází s S7-300 stav výstupů QB11.

I-Device Profinet


VAT tabulka v CPU315 na druhé straně, již bez komentáře.

I-Device Profinet


 

Při stisku tlačítka se okamžitě stav výstupů ET200S přenáší na CPU1212. Více na videoukázce níže.

I-Device Profinet


Komunikace I-Device, tedy připojení PLC na IO controller.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Nakonec zjistíte, že tento druh komunikace a nastavení je velmi podobný parametrizaci třeba DP/DP coupleru, kde se výměna dat realizuje také přes I/O oblast, jen počet bytes je více omezen.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Profinet I-Device: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/46392601     

Novinky v S7-1200: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/86567043              

Blaja automation portal

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209