Programové bloky v bezpečnostním PLC Simatic S7-1200, část 3

  • pátek, 02 únor 2024 11:37

Funkce TWO_H_EN tedy dvouruční ovládání s funkcí uvolnění. Připojení dvou ovladačů a tlačítka pro deaktivaci funkce.


Dvě zelená tlačítka jako dvouruční ovládání, velmi používané všude kde je nutno zajistit, aby ve stroji na nebezpečném místě nenechala obsluha po spuštění ruce. Typicky se jedná o lisy a všechny podobné formy.
Červené pak NC kontaktem po stlačení funkci deaktivuje.

safeio3 01


Tlačítka dvouruční ovládání jsme připojili do dalších bezpečnostních vstupů.

safeio3 01


Ty je potřeba také aktivovat v hardwarové konfiguraci TIA Portal. Channel 1 a 2.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

safeio3 01


Do bezpečnostního PLC programu vložíme zmíněný blok TWO_H_EN pro dvouruční ovládání a dáme pozor na verzi bloku.

safeio3 01


Pokud se vyskytnou potíže při kompilaci, je potřeba překontrolovat verzi bloku a verzi Safety systému, viz také minulý díl.

safeio3 01


Dva bezpečnostní vstupy z dvouručního ovladače, dále hlavně nastavení DISCTIME času pro vyhodnocení rozdílné doby při stisknutí obou ovladačů, nikdy je nestiskne obsluha stejně a ani mechanicky nemusí fungovat shodně. Čas 0,5 s je velmi dlouhý, takže vyhoví i starým ovladačům. V praxi se častěji používá menší hodnota.

safeio3 01


Současným stlačením obou ovladačů dojde k aktivaci výstupu, levé relé. Ovšem pozor, ve skutečné aplikaci nikdy nemůžou být tlačítka takto u sebe, aby šly stlačit jednou rukou.

safeio3 01


V případě poruchy nebo nesprávné sekvence stlačení ovladačů, výstup nesepne a aktivuje se poruchové hlášení v diagnostickém bajtu. A také relé vpravo.

safeio3 01


Jednotlivé bity v bajtu nám říkají, co se děje nebo neděje. Dokonce i když nastavíme dobu mimo povolený rozsah, tak bit 0 o tom informuje.
Všechny stavy jsou vidět na videoukázce níže.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

safeio3 01


Diagnostický bajt máme na řádku 11 v datovém bloku 50 s názvem "DB_SAFE_temp". Volání dat z bloku již je přes symbolické adresy, ale ...

safeio3 01


Pokud si ovšem ve vlastnostech bloku upravíme "Optimized block access", tak ...

safeio3 01


Se nám blok překonvertuje do staršího provedení a můžeme použít starou adresaci. To je fajn pro uživatele, kteří vyrostli na této dřívější adresaci proměnných. A samozřejmě na Simatic S7-300/400.

safeio3 01


My si ale vrátíme blok do původního adresování, takže je vidět, že TIA Portal staré adresy jednotlivých bitů v diagnostickém bajtu na řádku 9 a 10 už nebere.

safeio3 01


Přiklad správné adresace je i v helpu TIA Portal, je to velmi důležitá informace, jak z bajtu v datovém bloku dostat jednotlivé bity.
Informace ohledně adresace proměnných jsou takto detailněji uvedeny pro začínající a méně zkušené uživatele, každý jsme nějak začínali. :)

safeio3 01


Zde je přesně vidět, jak to PLC programu máme. Jedná se o diagnostiku a ta není v bezpečnostní části PLC programu. Poruchy máme v prvním, čtvrtém a pátém bitu, v poslední je stav výstupu bloku.

safeio3 01


Poznámka: Samo že diagnostický bajt se dá připojit v datovém bloku i naopak a nebo přímo do merkru a v symbolice si pak popsat jednotlivé bity i s vysvětlením poruchy nebo stavu. To už záleží na tom, kdo a jak PLC program tvoří.

safeio3 01


On-line stav, funkce uvolněna, dvouruční ovladač správně sepnut, výstup je také aktivní.
Všimněte si, že výstup OUT pro spínání ve čtvrtém segmentu, můžeme mít jak z temporary bitu a také i z bitu datového bloku DB5 samotné funkce.

safeio3 01


Videoukázka funkce dvouručního ovládání. Two minutes video. :)


Závěr:
V další části si ukážeme a vysvětlím funkci pro mutting, která se týká z velké části elektronických bezpečnostních závor.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Vše ohledně CPU1214F najdete zde.
Support portal Siemens tady.
Siemens Česká Republika, produkty a služby.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209