Řídicí jednotka osvětlení řady ILC 1x1 s SD kartou

  • neděle, 13 květen 2018 18:05

Modulární malá řídicí jednotka ILC 171 ETH 2TX pro V/V systém Inline se vyznačuje podporou protokolů Modbus/TCP a PROFINET založených na Ethernetu, ale novinkou je podpora volitelné SD karty s aplikačním programem pro řídicí jednotku osvětlení. Tak si ukážeme a vyzkoušíme, jak to funguje se světly.


Řízení osvětlení nejen povelem vypni - zapni ale hlavně pomocí stmívání od čidla osvětlení nebo přímé nastavení intenzity světla. To vše a další a další možnosti nabízí řídicí jednotka pro ovládání osvětlení od Phoenix Contact. Neplést se systémy pro tzv. "chytrý dům". Samotná jednotka je jsou jen čtyři moduly vlevo s RJ45 konektory, zbytek je osazen digitálními výstupy, vstupy, analogovým modulem vstupů a hlavně modulem DALI master, který umožní přes DALI sběrnici řídit připojená světla.

lightcontrol 01


Celá jednotka by nebyla nic bez software a funkčních bloků na SD paměťové kartě, která se osadí do slotu řídicí jednotky ILC.

lightcontrol 02


No a hlavně nějaký zdroj pro světla. LED nemusí být nutnost, jak uvidíme dále, který se umí nechat řídit přes DALI sběrnici. Proto má tento napáječ tři vývody, přívod 230VAC, výstup 12VDC/5A a vyvedenou DALI sběrnici. Ve zkratce řečeno zdroj povelem po DALI sběrnici mění výstup a tím dochází k rozsvěcení nebo zhášení připojeného světla. Není to úplně primitivní, je třeba oprášit ohmův zákon a vybrat zdroj podle toho, co na něj bude připojeno. Nelze ze zdroje 230V/24V/10A regulovat LED 5W. Zdrojů s DALI je totiž celá řada, takže je potřeba pečlivě vybírat. Tyhle výkonové pro vstup 230V mají charakteristiku použitelnou až od cca 15% zatížení, takže 0,5A nic neregulují. Podívejte sa na webu na charakteristiku zatížení.

lightcontrol 03


Na druhé straně tyto "žabky" se vstupem 24V umí na výstupu regulovat i tuhle 1,5W LED bez problémů. Jak je vidět na obrázku.

lightcontrol 09


Proto v naší sestavě figuruje mimo jiné klasická žárovka 24W/60W pro osvětlení strojů. Vpravo dole je snímač intenzity osvětlení, jehož funkce je bezvadně vidět na videoukázce níže včetně regulace se světelnou zpětnou vazbou. A také nezbytné ovladače osvětlení.

lightcontrol 04


Ještě si později do sestavy přidáme komunikační 485 modul pro bezdrátová zařízení. To je ale již jiná kapitola.

lightcontrol 07


Zatím nám to hezky svítí, než ale budeme něco ovládat, je potřeba se trochu poprat s programováním, lépe řečeno s konfigurováním celé sestavy a připojených světel.

lightcontrol 08


Vše běží v PLC na uvedené SD kartě, takže nejprve dostat notebook a PLC do jedné sítě se správnými adresami. Dvojka na konci je PLC, padesát jedna náš noťas.

lightcontrol 10


Na vše stačí internetový prohlížeč, systém se načte, a je vidět cela hardwarová konfigurace. Jak praví Phoenix Contact - topologie. Jedna důležitá poznámka pro celou práci s nastavením systému. Vše běží online na SD kartě a i když běh samotné aplikace z karty je velmi rychlý, nastavování pak již takové není. Při načítání některých stránek a nastavení je potřeba chvíli počkat, tedy obrnit se trpělivostí. Mrkněte na video níže, tam je to trochu vidět.

lightcontrol 11


Na celé nastavení stačí několik stránek v internetovém prohlížeči. V oblasti digitálních vstupů se nic nemusí konfigurovat, stránka slouží ke kontrole, aktivní vstup je žlutý.

lightcontrol 12


Důležitá konfigurace operačního módu. Jejich pojmenování je libovolné ale funkce pevně dané na výběr z roletového menu.

lightcontrol 13


Pod otazníkem se na důležitých uzlech skrývá bezva nápověda, aby nebylo nutné neustále koukat do manuálu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

lightcontrol 14b


Funkce spínání nějakých LED světel jen přes digitální výstup je jednoduchá jako facka. Vstupem s funkcí "Přepni" světlo zapneme a zase vypneme.

lightcontrol 17


Asi takto, jedním tlačítkem ovládáme signálku - zde místo celého pokoje nebo haly, podívejte se na video.

lightcontrol 06


Jedno z hlavních nastavení. Vytvoření světelné skupiny, což je jedno světlo nebo celá místnost a ovládání. Stačí vybrat patřičný vstup, reakci a operační mód. Naše skupina 4 bude ovládána a připojena přes DALI zdroj a bude umět stmívat a vypínat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

lightcontrol 15b


Konfigurace DALI. Stačí jen přiřadit nějaký výstup na DALI linku.
Pokud nyní si ale nyní myslíte že to je vše, tak to ani omylem! Kdybychom používali jen vstupy a výstupy, tak ano, ale při DALI sběrnici, tedy řízeného zdroje je potřeba ještě nastavit tento zdroj. Lidově řečeno kalibrovat jej. Jak to uvidíme dále.

lightcontrol 16


Je nutný další software BACL config, který najdete na SD kartě, nebo vám jej pošle technická podpora Phoenix Contact. Tímto nástrojem se připojíme do PLC a tím na DALI sběrnici, kde nastavíme adresu pro jednotlivé konkrétní DALI zdroje a konfigurujeme jejich rozsah. Tyto data se zapisují do samotného zdroje.

lightcontrol 20


Software načte sítě a umožní online připojení.

lightcontrol 21


Nastavení adresy každého DALI napáječe je nezbytné, aby systém věděl co má na sběrnici připojeno. Bez toho nic nebude fungovat.

lightcontrol 22


Nejdůležitější nastavení konkrétního jednotlivého DALI zdroje. Důležité jsou kalibrační parametry max a min úrovně, které vycházejí ze skutečného zatížení zdroje. Výhodná je možnost z tohoto okna zdroj ovládat, nastavit si intenzitu ručně, abychom viděli meze.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

lightcontrol 23b


A na závěr uložit nastavení a hotovo. Vždy se to dá ale upravit nebo zkontrolovat.

lightcontrol 24


A pak již nám světlo takto přes DALI svítí. Jedná se o 24V/60W žárovku a na obrázku svítí tak na 30%, i když to tak nevypadá.

lightcontrol 05


Celé tohle nastavení stmívání přes DALI zdroj pak vypadá v PLC takto. Senzor osvětlení ukazuje aktuální hodnotu a pro rozmezí 0 až 1 se na zdroji nastaví 10 až 90%. Těch 90% odpovídá asi 30% na zdroji. Tohle nastavení je dost extrémní, neboť senzor osvětlení byl nastaven pro venkovní svit a ne pro kancelář, kde byla pro něj stále skoro tma.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

lightcontrol 25b


Naše videoukázka funkce PLC světel včetně závěrečné ukázky světelné zpětné vazby.

https://www.youtube.com/watch?v=9_lPONKQf7o&feature=youtube


Závěr: 

Programování respektive nastavení tohoto PLC je trochu jiné než klasické CPU. Nic kromě internetového prohlížeče a manuálu není potřeba, jen trochu trpělivosti. Hlavně rozmyslet co, jak, kde a čím se bude ovládat, což je ale asi věc dobrého projektu.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Phoenix Contact Česká republika zde.
Řídicí jednotka ILC 171 ETH 2TX detaily jsou tady.
Programovací a konfigurační paměť, výměnná, 2 GB, zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209