Server vzdálené správy Insys a router EBW, part 2

  • neděle, 12 červen 2022 16:45

Druhá část zajímavých a nových funkcí serveru a routeru EBW-E100 od INSYS icom.


Tak pro oživení si připomeneme naše zapojení, věnovat se budeme novým a zajímavým funkcím na serveru INSYS, tedy tomu, který řídí veškerou komunikaci dálkové správy pro definované uživatele a zařízení.

insys ebw 02


Pokud jsme si u nadefinovaných uživatelů nějak omezili jejich práva jen na pozorovatele, všechny aktivní ikony pro nastavení budou těmto přihlášeným uživatelům  nepřístupné. Možný jej jen pohyb na serveru podle záložek.

insys ebw 29


My jsme uživatel s administrátorskými právy, proto si za náš EBW-E100 router nadefinujeme kromě PC také modul LOGO! S IP adresou 192.168.2.101. A protože je LOGO! fyzicky připojeno, vidíme jeho status jako online.

insys ebw 30


Takto je LOGO! fyzicky, uvolnili jsme si na něm webový server, abychom se do LOGO! dostali obyčejným webovým prohlížečem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 06b


Pokud máme sestaveno VPN spojení, což signalizuje zelená ikonka vpravo, stačí do prohlížeče naklepnout IP adresu LOGO! Jistě že jsme s počítačem v úplně jiné síti, ale to je právě princip těchto routerů, přistupujeme na vzdáleného účastníky jako by byl doma.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 32b


A nyní si zkusíme funkci monitoringu stavu a v případě splnění podmínek odeslání e-mailu na definovanou adresu s naším textem. Jedna porucha bude odezva ping na jednotku, tedy na naše LOGO!, což znamená, že je odpojeno. Druhá pak chyba VPN spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 33b


Tako nadefinujeme zkoušku na ping. Typ nastavíme v rozbalovacím menu, dále interval maximální počet pokusů kdy systém vyhodnotí stav jako chybu a odešle email. Text emailu si předvolíme nahoře.

insys ebw 34


Obdobný test a jeho nastavení jen se spojením VPN. Při nastavování pozor, abyste nedostávali emaily každou chvilku a nedošlo k zahlcení schránky.

insys ebw 35


Takto vypadá pak email s naším textem, který přijede v případě odpojení PLC LOGO! Odesílatel a poštovní server je nadefinován v routeru EBW-E100, ne na serveru.

insys ebw 36


Nyní si ukážeme funkci které každý výrobce takové dálkové správy říká trochu jinak. Zde je to jako proxy služba, což znamená že si nadefinujeme připojené zařízení, router EBW-E100 a naše LOGO! pro proxy službu, a odkudkoliv z internetu se na tohle LOGO! a router připojíme, aniž bychom museli instalovat VPN tunel. Do internetového prohlížeče jen zadáme vygenerovanou adresu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 40b


Tady jsme přes proxy službu ve webovém rozraní samotného routeru EWB.

insys ebw 41


A tady v modulu LOGO! Že přistupujeme přes proxy službu je jasné z adresy v příkazovém řádku.

insys ebw 42


Úplně stejně si měníme proměnné, ovládáme výstupy LOGO!. Jen musíme vědět, na kterých adresách v LOGO! co máme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 43b


Pokud se podíváme na jednotlivé definované zařízení - routery, můžeme je členit do skupin. Samozřejmě v případě většího počtu zařízení. My máme základní skupinu a pak skupiny Zakázka 1 a 2.

insys ebw 50


V sekci skupin pak můžeme nastavit přístup k jednotlivým zařízením a také jej ještě omezit podle IP adres a protokolu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

insys ebw 51b


Přeházet se to dá libovolně, jen musíme vědět, co a jak funguje.

insys ebw 52


Koukněte na přístup přes proxy službu. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=xc2S_LQwP7o&feature=youtube.


Závěr:
Všechny služby jak na serveru tak i firmware v routerech se vyvíjí a zdokonalují. Například dvoufaktorové ověření přihlášení uživatele je výrazný krok ke zvýšení bezpečnosti. Proxy přístup pro zákazníka. kde je zabezpeční již nastaveno na serveru. usnadní připojení bez nutnosti instalace VPN, což velmi často ve firmách není možné.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

INSYS MICROELECTRONICS CZ, s.r.o.
Staroplzenecká 177
CZ-326 00 Letkov
Česká republika
Phone: +420 607 073 069

INSYS Plzeň hlavní strana, najdete zde.
Routery vzdálené správy jsou tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209