SMS relé od Phoenix Contact v novém

  • úterý, 20 červen 2017 07:25

Před lety jsme zkoušeli podobný přístroj, ovšem ten tenkrát neuměl zdaleka tolik, co dnešní TC MOBILE IO X200 od Phoenix Contact. Pro vykonání akce stačí třeba jen prozvonit, více pak na naší videoukázce.


Dříve byl u většiny výrobců nutný pro nastavení SMS relé nějaký software, Phoenix Contact se svým TC MOBILE IO jde na to nyní jinak. Není potřeba žádný software, stačí driver k USB portu. Jak je ostatně vidět z otázky na stránce v manuálu uvedeného SMS relé, tedy pokud se tomuto přístroji ještě dá tak říkat. Anténa se objednává zvlášť, na výběr jsou tři druhy. V manuálu pak jsou vhodné vzdálenosti pro pásmo a každou z nich.

smsrelay 01


To hlavní pro SMS zařízení je jeho ovládání a nastavení přes mobilní telefon a SMS zprávy, proto je nutná SIM karta. My jsme jednu vzali z domácího telefonu pichlavého operátora KAKTUS a doporučuji dostatečně nabít. Jakmile totiž relé rozchodíte, je vše silně návykové a i relativně větší kredit, nemusí vždy stačit.

smsrelay 02


Přístroj je velký 72 x 90 mm, hloubky 62 mm, připojení antény shora. My jsme si zapomněli externí anténu objednat, proto jsme bleskově vytáhli z pod stolu router, jednu odšroubovali a našroubovali na relé. To se ukázalo jako obrovská chyba.

smsrelay 03


Relé nám špatně detekovalo GSM síť a o odeslání kontrolní SMS ani řeči. Občas se sice do sítě připojilo, ale vždy jen na chvilku.

smsrelay 52


Celý problém byl velmi prozaický, vůbec nás nenapadlo, že anténa sice do SMS našroubovat půjde raz-dva, ale spojení nebude. Konektor i anténa jsou totiž stejného "pohlaví".

smsrelay 04


Takže pozor na to. Naštěstí i při obyčejném drátu místo antény, vše jelo bez potíží. Pro ostrý provoz ale raději pořádnou anténu.

smsrelay 05


Není potřeba ani žádný manuál, zapojení je jasné z popisu svorek, stavy vstupů a výstupů indikují LED, stejně jako status celého zařízení. Slot na SIM kartu je standardní velikosti, pro menší formáty použijte redukci. Přístroj má 4 digitální vstupy, 4 výstupy a 2 vstupy pro analogové signály. Tady pozor, napěťový analog může být v rozsahu až do 60 V, takže klidně se dá sledovat ovládací napětí, nějaká fotovoltaika a podobně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 06b


Celé nastavení se provádí přes PC a USB port, na relé je trochu větší, nám pasoval kabel z nějaké kartové čtečky, standardní konektor pro mobily to není.

smsrelay 10


Po připojení SMS relé k PC instalace proběhne automaticky, jednotlivé kroky jsou jasně popsány, je to hotovo za pár minut. Instaluje se totiž jen driver, všechno ostatní je na samotném relé. V něm totiž běží něco jako webový server, takže k nastavování pak stačí jen internetový prohlížeč.

smsrelay 50


Ve statusu zařízení je vidět přihlášení do sítě a hlavně síla signálu, abyste měli informaci, jestli máte dobře umístěnou a nastavenou anténu. To se týká hlavně při osazení relé někde v rozvaděči a podobně.

smsrelay 53


Není na škodu nastavit si ale síť ručně, při zakolísání signálu relé totiž vždy prohledává vše, co se dá a chvíli to trvá, než zase narazí na našeho operátora. Kaktus se ukrývá pod T-mobilem.

smsrelay 54


Ještě funkční mobil pro ovládání a jdeme na to.

smsrelay 11


Vyzkoušeli jsme nějaký seznam kontaktů, tedy telefonních čísel, která můžou relé ovládat, nebo na která budou chodit SMS zprávy o stavu zařízení. Vytvořený seznam kontaktů je taky možné editovat pomocí SMS.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 55b


Digitální vstup 1, na který zapojíme něco jako stop tlačítko, tedy rozpínací kontakt. Po splnění podmínky přijde SMS zpráva. Věnujte pozornost poznámce dole.

smsrelay 60


Do samotné zprávy se dá kromě vlastního textu ještě vložit různé proměnné, systém je sám nabídne. Vysvětlení není třeba, je to jasné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 61b


Analogový vstup, napěťový do šedesáti voltů. Při překročení úrovně 10 V relé opět zašle SMS. Tyto úrovně je také možné měnit přes SMS zprávy.

smsrelay 62


Zbývá pro jednotlivé vstupy přiřadit telefonní čísla. Tato verze relé umožní uložit v paměti až 100 čísel a emailových adres.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 63


Takovou zprávu pošle relé při překročení hodnoty napětí na analogovém vstupu. Pro detailnější vyhodnocení je dobré si analogový vstup v relé trochu zkalibrovat a použít desetinou čárku.

smsrelay 15


Tohle zase při změně digitálního vstupu. Přesně jak jsme si definovali v systému relé.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 13b


První výstup nastavíme jen na prozvonění, při prvním se sepne, dalším prozvoněním zase rozepne.

smsrelay 70


Čtvrtý výstup bude zase reagovat jen na povel SMS z určitého čísla. Pošle zpětnou zprávu a po pěti sekundách se vypne. Mrkněte na video.

smsrelay 71


Mimochodem jakoukoliv změnu, kterou přes prohlížeč v systému relé provedeme, nesmíme zapomenout uložit. SMS relé pak restartuje. Je to hned.

smsrelay 80


Tak to pak vypadá. Poslali jsme SMS ve formátu CLOSE4 a relé udělalo přesně to, co jsme nastavili. Hračka je to úžasná, jistě každého napadnou další vychytávky, které by šly s tímto přístrojem realizovat.

smsrelay 14b


Ukázka přijatých a odeslaných SMS zpráv. Všimněte si počitadla SMS vlevo nahoře, čtrnáct textovek Vám relé pošle hned. Proto ta zmínka o dostatečném kreditu.

smsrelay 19


Zbývá se zmínit o bezvadném logu, který může klidně chodit na email, takže autor nebo uživatel ví, co se v který časový okamžik odehrálo.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 81b


Stav celého SMS relé máme v jednom okně diagnostiky. Nejen digitální vstupy a výstupy, ale i hodnoty analogových vstupů jsou k dispozici.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 82b


K dispozici je ještě také mobilní aplikace Phoenix Contact, to by bylo ale na další článek, takže vyzkoušejte sami.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smsrelay 90b


Videoukázka SMS relé TC MOBILE IO X200.

https://www.youtube.com/watch?v=dVHEmO0ATDY&feature=youtube


Závěr: 

Zrovna jsme byli někde na návštěvě a tam tento systém používali pro otevírání brány na parkovišti domu, aby jim před domy neparkovala cizí auta. Každého oprávněného správce přidal na seznam a ten si pak prozvoněním otevřel závoru. Nápady na další a další využití se již určitě nabízí samy, například hlídaní domu, chaty, dálkové ovládání topení, brány, garáže a tak dále a tak dále.
Jestliže Vám schází nějaké propojení vstupů přímo na výstupy, tak to propojení jste právě Vy, neboť relé pošle stav vstupů patřičné osobě, a očekává její reakci, jeho rozhodnutí.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

SMS relé TC MOBILE I/O X200, více tady.
Phoenix Contact hlavní stránka a kontakt.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209