Unipi Gate programovatelný linuxový převodník a PLC

  • neděle, 21 únor 2021 18:32

Tento převodník, gateway, je univerzální bránou v oblasti průmyslových automatizací a MaR aplikací. V nich figuruje jako ovládací prvek, nebo jako zařízení ke sběru dat pro nadřazené SCADA a MES systémy.


Unipi Gate je založen na čtyřjádrovém procesoru ARM A53 o frekvenci 600 MHz. Ten v kombinaci s 512 MB RAM převodníku poskytuje dostatek výpočetního výkonu i pro náročné aplikace. Jako úložiště slouží interní eMMC paměť o kapacitě 16GB, kterou můžete v případě potřeby rozšířit pomocí microSD karty. Unipi Gate G100 má jedno rozhraní RS485, Unipi Gate G110 pak dvě.

unipigate 01


Dva Ethernetové porty s označením jako eth0 (100Mbit) a eth1 (1Gbit) slouží pro síťovou komunikaci do internetu nebo se zařízeními v lokální sítí. Ve výchozím nastavení jsou rozhraní spojena do síťového mostu (bridge) br0 a chovají se jako dvou-portový switch. MAC adresa pro br0 je převzata z rozhraní eth0.
V běžném módu je MAC adresa nastavena pro každý port samostatně, více informací včetně schémat najdete v průvodci zde. Do nevyužitého Ethernetového portu lze pak zapojit další zařízení, například HMI displej.
Celý převodník je vestavěn do odolného hliníkového šasi s krytím IP20.

unipigate 02


Unipi Gate je dále vybaven rozhraním RS485 pro sériovou komunikaci (např. protokolem Modbus) a lze jej využít pro řízení a monitoring různých externích zařízení jako kotle, vzduchotechnika, měřiče energií, různé převodníky atd. Jejich připojením k Unipi Gate získá převodník možnost ze zařízení vyčítat provozní údaje a ty následně skrze Ethernetové spojení odesílat do cloudového systému (internetu). Provozovatel zařízení tím získává možnost jej nejen vzdáleně ovládat (např. pomocí webového rozhraní) a monitorovat, ale rovněž i optimalizovat provoz na základě analýzy nasbíraných dat.

unipigate 03


V praxi se dá Unipi Gate instalovat v různých polohách, neboť součástí balení je držák na standardní 35mm DIN lištu, který lze k šasi připevnit z více stran, tak je je vidět na obrázku z praktické aplikace. Samostatně je k dostání i nástěnný držák pro možnost instalace Unipi Gate i bez použití DIN lišty, viz tady.
Na webu výrobce zde, jsou k dispozici podrobné návody pro nastavení Unipi Gate převodníku.

unipigate 04


Pro nastavení a programování je každý Unipi Gate vybaven standardně předinstalovanou platformou Node-RED, kde uživatel přizpůsobí nebo upraví data pro další zpracování.
Softwarová otevřenost kontrolérů Unipi založených na otevřeném operačním systému Linux, poskytuje možnost zvolit si z širokého výběru dostupných softwarových řešení, od oficiální podporované platformy Mervis přes řešení třetích stran až po Váš vlastní software.

unipigate 05


Ukázka z prostření Node-RED. Zde je k dispozici popis prostředí Node-RED a ukázky programování.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

unipigate 06b


Pro možnost rozšíření Unipi Gate o vstupy a výstupy, jsou k dispozici rozšiřující moduly Unipi Extension. Moduly komunikují po sběrnici RS485 (protokol Modbus RTU) a poskytnou dostatek dalších I/O pro možnost ovládat externí zařízení nebo z nich vyčítat údaje. Na jednu sběrnici lze připojit více modulů.

unipigate 07


Pro Unipi Gate je použitá technologie kovového šasi, která umožňuje jeho grafickou úpravu dle přání zákazníka. Jediné, co je třeba udělat, je zaslat RAL kód požadované barvy a podklady pro eventuální logo, případně další grafické úpravy. V kombinaci s možností použití vlastního software tak zákazník může získat kompletní řešení pro vlastní projekt.

unipigate 09


 Závěr:

Unipi Gate nachází využití v široké škále aplikací a projektů, jako jsou například průmyslová automatizace, měření a regulace (MaR), systémy SCADA a MES, projekty Smart City a Smart Factory, edge computing a cloud computing, projekty ve sféře IoT a IIoT, modernizace starších instalací a mnoho dalších. Cenové relace jsou na e-shopu zde.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Hlavní stránka Unipi technology zde.
Kontakt na výrobce Unipi Gate v Brně najdete tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209