Výměna Load memory v S7-1500 na MC kartě

  • neděle, 12 červenec 2015 04:00

Jak je rozdělena paměť v S7-1500 a dá se jednoduše zvětšit nebo zmenšit? Vyzkoušíme si to prakticky a přiblížíme i na videoukázce.

Za jakých podmínek a jak můžeme vyměnit paměťovou kartu v PLC S7-1500? Uvidíme i na závěrečné videoukázce.


Protože velikost možné Load paměti v PLC záleží také od jeho typu, je vhodné se podívat, s jakým CPU chceme něco dělat a jaké je rozložení paměti.

Simatic Memory Card


Pracovní paměť, tedy "Work memory" není nijak běžně rozšiřitelná a je závislá na napájení, tedy po vypnutí a zapnutí PLC v ní nejsou data uchována.

"Retentive memory" si naopak udrží informace i bez napájení, ale je smazána při paměťovém resetu a resetu do továrního nastavení.

"Load" paměť na paměťové kartě je již z principu na napájení nezávislá, uchovává se v ní programový kód, datové bloky, HW konfigurace aj.

Simatic Memory Card


V katalogu Siemens se podíváme jakou paměť naše CPU má a jak se dá rozšířit. Na rozdíl od S7-1200 řada S7-1500 nemá žádnou interní "Load memory", je nutná přítomnost paměťové karty. Velikost možného rozšíření Load paměti záleží na konkrétním PLC, jak je vidět z katalogového údaje. Velikost Work memory pak závisí na konkrétním typu CPU.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Simatic Memory Card


V TIA portal a konkrétním projektu máme k dispozici zajímavý údaj ohledně paměti. Je přesně vidět, kolik Load paměti náš program a celý projekt bude potřebovat.

Simatic Memory Card


Právě nad políčkem ohledně Load paměti stačí rozkliknout roletové menu a TIA nabídne velikostní možnosti MC karty pro vytvoření Load paměti v našem CPU.

Simatic Memory Card


Vyzkoušíme dvě velikosti paměťových karet různých výrobců, jednu z dolní velikostní poloviny, 4MB a pak také největší možnou pro rozšíření našeho CPU, 2GB.

Simatic Memory Card


V diagnostice TIA Portal po online připojení k CPU je přesně vidět, jaké velikosti všech pamětí máme k dispozici.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Simatic Memory Card


Velikost 2GB je pro tohle CPU maximum, 500x větší paměť už téměř ani neregistruje v PLC nějaké drobnosti.

Jestliže ale vložíme do CPU novou paměťovou kartu je nezbytné, nahrát znovu do PLC celý projekt, jak bylo uvedeno výše, ve zmínce o rozložení paměti na Simatic Memory Card.

Simatic Memory Card


Částečné informaci ohledně paměťové karty jsou dostupné také na displeji CPU.

Simatic Memory Card


Jestliže nemáme vloženou žádnou, nebo nevhodnou pamětovou kartu, CPU se sice rozběhne do stop režimu a online diagnostika je ale stále možná. Paměťová oblast Load memory v CPU je samozřejmě nula.

Simatic Memory Card


Diagnostika na displeji PLC pak jasně indukuje vadnou, nebo nesprávnou Memory Card. Tohle hlášení uvidíte také, když se pokusíte vložit do CPU běžnou paměťovou kartu, CPU totiž akceptuje opravdu jen autorizované karty. Jestliže máme na obou kartách nahranou tu správnou konfiguraci, můžeme je jednoduše vyměnit, jak je vidět na videoukázce níže.

Simatic Memory Card


Videoukázka výměny Load memory v S7-1500 na MC kartě

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Přece jen je rozdělení paměti u S7-1500 jiné než u menších S7-1200, přičemž hlavní rozdíl je v nulové Load memory, která se vytvoří až vloženou MC kartou. Takže při sestavení konfigurace nezapomenout na Memory Card, ale hlavně pozor na Work memory, tu nemůžete nijak zvětšit, proto i volba konkrétního CPU pro aplikaci je velmi důležitá. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

PLC SIMATIC S7-1500: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=7cbaf350dd&ctxp=home              

Blaja automation portal

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209