Nové ostravské elektrobusy dobíjí Siemens

  • neděle, 29 květen 2022 18:47

Dopravní podnik Ostrava zahajuje provoz nových elektrobusů, dobíjecí infrastrukturu dodává Siemens Smart Infrastructure. Největší flotilu elektrobusů v České republice bude dobíjet výkonná technologie SICHARGE UC, která využívá nejmodernějšího evropského standardu průběžného dobíjení OppCharge pro elektrické autobusy.


Siemens v areálu MHD terminálu Hranečník zprovoznil v květnu ultra výkonnou dobíjecí stanici SICHARGE UC. Tato dobíjecí stanice dosahuje špičkového výkonu 400 kW a v řádu jednotek minut dokáže dodat do trakčních akumulátorů elektrobusu Solaris Urbino 12 electric dostatečné množství elektrické energie pro spolehlivou autobusovou obsluhu Ostravy.

ebusy 01


Nejmodernější dobíjecí stanice SICHARGE UC disponují maximálním stejnosměrným výstupním proudem až 500 A a napětím až 1000 V. Jádrem celého systému je dobíjecí centrum, zařízení dále zahrnuje řídicí systém dobíjení a řízené usměrňovače. Z dobíjecího centra je také vyvedeno kabelové napájení dobíjecího ramena. Technologie dobíjecí infrastruktury je bezobslužná, její provoz tak nevyžaduje lidský zásah.

ebusy 02


Vedle dobíjecí stanice SICHARGE UC Siemens na terminál Hranečník dodal dobíjecí rameno s výdejníkem a reverzním pantografem, který slouží k mechanickému připojení s vozidlem během nabíjení, vysokonapěťový suchý transformátor 800 kVA, kioskovou trafostanici, rozvaděč vysokého napětí, rozvaděč nízkého napětí, systém pro vzdálené řízení dobíjení, kamerový systém a 24 mobilních stejnosměrných dobíjecích stanic s výstupním výkonem 22 kW pro noční balanční dobíjení.

ebusy 03


Stanice komunikuje s elektrobusem prostřednictvím nového standardu OppCharge založeném na Wi-Fi propojení s vozidlem. Veškeré parametry stavu technologie dobíjecí infrastruktury včetně dobíjecí stanice zaznamenává lokální řídicí systém. Ten je přenáší do energo dispečinku DPO, kde je možné informace o provozních stavech sledovat v reálném čase.

ebusy 04


Flotilu 24 elektrobusů do Dopravního podniku Ostrava dodá společnost Solaris Bus & Coach. Vybrané modely Solaris Urbino 12 electric budou vybaveny bateriemi Solaris High Power s celkovou kapacitou 91,4 kWh. Tato kapacita je optimální volbou pro časté krátké dobíjení, které je typické pro trasy, na kterých budou tyto vozy nasazeny. Elektrobusy budou dodány v běžné délce 12 metrů, každý pojme až 85 cestujících (stojících a sedících).

ebusy 05


Modulární systém dobíjecích stanic SICHARGE UC je určen pro všechny typy elektrických užitkových vozidel. Nabízí dobíjecí výkon až do 800 kW a je navržen tak, aby vyhovoval i budoucím požadavkům na dobíjení a infrastrukturu. Dodaný systém optimalizuje spotřebu elektrické energie, nabízí různé možnosti konektivity a v budoucnu jej lze rozšířit o nové standardy komunikačních protokolů. Prokázaná spolehlivost a robustní design technologie umožňuje vnitřní i venkovní použití.
Díky variabilní struktuře zařízení je možné z jednoho dobíjecího centra (dobíjecí stanice) sekvenčně napájet až 5 dobíjecích výdejníků. Kromě dobíjecích kabelů (plug-in system) lze využít dobíjecí ramena s reverzními pantografy nebo dobíjecí konzole (OppCharge). Kombinace dobíjení například prostřednictvím kabelového připojení a reverzního pantografu optimalizuje náklady a prostor potřebný pro instalaci.

ebusy 06

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o.,Communications

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209