• Blaja
  • Různé
  • Nové přepínače průmyslového Ethernetu zajistí spolehlivou komunikaci v automatizaci

Nové přepínače průmyslového Ethernetu zajistí spolehlivou komunikaci v automatizaci

  • neděle, 29 leden 2017 19:00

Produktová řada Scalance XC-200 společnosti Siemens představuje novou generaci kompaktních switchů L2 vrstvy průmyslového Ethernetu, které umožňují flexibilní využití v širokém spektru aplikací napříč všemi oblastmi průmyslu.


Scalance XC-200 jsou k dispozici v různých provedeních, například s až 24 RJ45 porty nebo alternativně až s dvěma porty typu ST/BFOC respektive dvěma porty typu SC. Ve variantě Scalance XC206-2SFP si uživatelé mohou libovolně zvolit oba dva optické porty. Podle potřeby se v případě singlemode používají gigabitové optické moduly SFP s maximálním dosahem až 200 km, nebo lze také použít SPR moduly pro 100 Mbit/s při multimode přenosu s dosahem až 5 km.

xc200 01


Jsou vhodné pro vytváření sítí průmyslového Ethernetu, kdy lze kombinovat elektrické a optické spoje pro vytváření topologií typu linie, hvězdy a kruhu. V případě potřeby lze nové switche začlenit do diagnostiky sítí Profinet nebo EtherNet/IP. Switche charakterizuje vysoký počet portů, robustní provedení, rozšířený rozsah pracovních teplot od -40 do +70 °C a certifikace pro provoz v prostředí s nebezpečím výbuchu (ATEX zóna 2, IECEx).
Klikněte na obrázek pro zvětšení

xc200 02b


Spolehlivost sítě dále zvyšují integrované firmwarové funkce. Virtuální místní sítě (VLAN) například rozdělí fyzickou síť do několika virtuálních segmentů a minimalizují tak počet broadcast zpráv v síti. Protokoly pro kruhovou redundanci (např. HRP a MRP) umožňují vysokou dostupnost sítí strojů a linek, stejně tak jako výrobních segmentů v rámci hal nebo závodů: v případě selhání komunikace dojde k přepnutí na redundantní cestu během 200 ms. Více redundantních kruhů je možné také vzájemně propojit při volbě protokolu HRP pomocí funkcionalit Standby master/slave).
Další zajímavou funkcí je sledování optických propojení Fiber Monitoring. Sledování kvality kabelů je čím dál tím častěji požadováno. Optikou propojené switche Scalance XC-200 tak průběžně sledují stav svých optických portů, resp. kabelů. V případě jejich opotřebení či znečištění neprodleně odešle varování uživateli. Umožňuje tak prediktivní údržbu a snižuje prostoje. Řadu firmwarových možností switchů Scalance XC-200 završují další funkce, jako je např. Link Aggregation nebo vzdálené monitorování (RMON).

xc200 03


Pro přenos větších objemů dat nabízí Siemens variantu Scalance XC206-2SFP se dvěma gigabitovými porty, například pro přenos obrazových dat z kamer v tunelech do řídicího střediska.

xc200 04


Všechna zařízení jsou vybavena redundantním napájením, které zajistí spolehlivý provoz i v případě výpadku některého z nich. Robustní provedení krytu modulu a ochranné límečky společně s konektory a kabely typu FastConnect jsou zárukou stabilního RJ45 spojení i v prostředích, kde je zařízení vystaveno nárazům a vibracím. Díky své konstrukci mohou být switche průmyslového Ethernetu instalovány přímo na stěnu, na lištu DIN 35 mm nebo na lištu rozměru Simatic S7-1500 i S7-300. Přehledné uspořádání diagnostických LED a signální kontakt umožňují přesné určení stavu zařízení a rychlou a spolehlivou diagnostiku.

xc200 05

 Stejně jako na všechny skupiny produktů Scalance se i na novou řadu Scalance XC-200 vztahuje pětiletá záruka.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

SIMATIC NET: Industrial Ethernet switches SCALANCE X-200, více tady.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kateřina Pištorová, telefon: +420 603 196 685
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209