• Blaja
  • Různé
  • Průmyslové přepínače Siemens nyní i pro procesní automatizaci

Průmyslové přepínače Siemens nyní i pro procesní automatizaci

  • pátek, 25 srpen 2017 11:45

Společnost Siemens uvádí na trh novou řadu kompaktních přepínačů Scalance XF-200BA, které mají rozšířený rozsah pracovních teplot od -40 do +70 °C a také schválení pro použití v oblastech s nebezpečím výbuchu (ATEX Zone 2, IECEx).


Přepínače řady Scalance XF-200BA mají charakteristický kompaktní kryt v designu decentrálního systému Simatic ET 200SP HA. Přepínače jsou vhodné jak pro montáž na zeď, tak i na standardní lištu ve skříni řídícího systému hned vedle nového modulu Simatic ET 200SP HA. Jednou z velkých výhod je flexibilní použití různých adaptérů fyzického rozhraní. Na výběr je elektrické nebo optické propojení pro jakékoliv topologické typy sítí (linie, hvězda, kruh apod.).

xf200ba 01


Adaptéry jsou vybaveny připojením jak s RJ45 porty, tak i s optickými porty typu SCRJ nebo LC. Uživatelé se tak mohou spolehnout na široké spektrum automatizačních a síťových komponent, které mají stejný design, způsob nastavování a stejné možnosti montáže.

xf200ba 02


K dispozici jsou dva typy zařízení, Scalance XF204-2BA je univerzální switch pro použití ve všech oblastech průmyslu a Scalance XF204-2BA DNA představuje “Y–switch” pro speciální použití v procesní automatizaci. Funkci “Y-switche” lze využít pro připojení zařízení typu S2 k plně redundantním systémům R1. Skládá ze dvou portů typu Y-switche a dále dvou lokálních portů. Tyto dva porty umožní připojit S2 zařízení přes Scalance XF204-2BA DNA do redundantní kruhové topologie.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

xf200ba 03b


Obě verze nabízejí připojení až 4 portů a přinášejí nové rozšířené firmwarové fukcionality. Jako je například využití virtuální sítě (VLAN) pro rozdělení sítě na několik virtuálních sekcí, čímž se omezuje počet broadcast zpráv v síti. Protokoly HRP (Highspeed Redundancy Protocol) a MRP (Media Redundancy Protocol) umožňují vyšší dostupnost všech strojů a zařízení v kruhových sítích. Jestliže komunikace selže, dojde v průběhu několika desítek milisekund k přepnutí na redundantní cestu. Firmware podporuje i další funkcionality jako kombinování více síťových připojení (Link Aggregation) a vzdálené monitorování sítí (RMON - Remote Network Monitoring nebo SNMP – Simple Network Management Protocol).

xf200ba 04


Decentrální periferie Simatic ET 200SP HA (High Availability) umožňuje optimální využití vlastností sběrnice Profinet. Tato periferie vzdálených vstupů a výstupů je speciálně navržena pro procesní průmysl, kde je vyžadována vysoká dostupnost a může být použita i v zóně s nebezpečím výbuchu  Ex-Zone 2. Přes Profinet je připojena nová jednotka Simatic Compact Field Unit (CFU), která umožňuje připojení přístrojů s podporou technologie Profibus PA i přístrojů připojených proudovou smyčkou (4 mA - 20 mA). Modul CFU tak přináší výhody digitalizace až na úroveň polní instrumentace. Nový převodník IE/PB-LINK PNIO poskytuje další možnost připojení zařízení Profibus DP slave k Profinet systému.

xf200ba 05

Všechna zařízení průmyslových sítí mohou být sesíťovány pomocí přepínačů Scalance XF204-2BA a XF204-2BA DNA, které jsou vybaveny plošnými spoji (Conformal Coating). Splňují navíc požadavky NAMUR/NE21, které specifikují požadavky na odolnost procesních a laboratorních zařízení.

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Více o přepínači XF204-2BA zde.
Produkty SCALANCE řada 200 česky tady

Siemens, s.r.o., Communications
Kateřina Pištorová, telefon: +420 603 196 685
E-mail: katerina.pistorova @siemens.com

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209