Tester kabelů PROFINET / ETHERNET VDV II Pro

  • středa, 28 březen 2018 09:50

Tento tester umožňuje rychlou kontrolu měděných kabelů od hlasových, datových a video instalací, a to jak v domácnosti a kanceláři, tak hlavně v průmyslovém prostředí, pro které je přímo předurčen. Ukážeme si, co všechno opravdu umí a jak funguje. U nás jej prodává společnost FOXON.


Přístroj je dodáván v praktickém pouzdru včetně příslušenství. Již to dává tušit, že se nejedná o nějakou jednoduchou zkoušečku s několika LED, ale o profesionální přístroj pro průmyslové použití. Tento tester měří zkrat mezi vodiči a stíněním, přerušení vodiče, vzdálenost do přerušení vodiče, přehození vodičů, chybějící vodiče, délku kabelu, detekuje síťovou rychlost 10/100/1000 MB, a co je zajímavé, indikuje přítomnost PoE včetně velikosti napětí.

vdv2pro 01


V pouzdru najdete ještě drobné příslušenství několika kabelů pro vyzkoušení nebo jako etalon.

vdv2pro 02


Konstrukce je klasická, hlavní měřicí konektory najdete shora, remote adaptér pak na pohyblivé části přístroje. Je vidět, že kromě nejpoužívanějšího ethernetu umí přístroj také video kabely a telefonní spoje. Dá se dokoupit sada 12 remote označených adaptérů pro identifikaci více kabelů, přičemž číslo adaptéru je indikováno při měření také na displeji. Tento základní adaptér má číslo 1. Hlavní je ale kontrola ethernet a PROFINET kabelů.

vdv2pro 03


Bez elektřiny nic nefunguje, proto než něco začneme zkoušet, instalujeme do přístroje 9VDC baterku. Ta je součástí balení, ale nechtěli jsme ji rozbalovat z originálního packu, přístroj po našem testu poputuje k zákazníkovi. Proto ta "švédská" baterie.

vdv2pro 04


Takto vše vypadá po zapnutí, zvolena funkce ethernetu a nepřipojen žádný kabel.

vdv2pro 10


PROFINET patří v průmyslu a PLC zařízeních k základní kabeláži, proto každý spoj je potřeba zkontrolovat. PROFINET má zapojeny jen 4 žíly. Číslo 01 vlevo nahoře indikuje, že kabel je zakončen koncovým adaptérem 1, jak bylo uvedeno výše.

vdv2pro 11


Detail displeje, postupným stiskem tlačítka sítě (vpravo) přistroj měří také jednotlivé páry. Měření vzdálenosti, tedy délky kabelu, fungovalo výtečně, o jeho přesném nastavení bude řeč dále. Písmeno S vlevo signalizuje správné propojení stínění na kabelu.

vdv2pro 12


Tohle máme běžný přímý kabel 10/100 Mbit/s Ethernet, tedy má zapojeny jen 4 žíly, stejně jako PROFINET, ale je bez stínění.

vdv2pro 13


Tohle je DRIVE-CLiQ originál kabel Siemens. Propojení je téměř shodné s předchozím, jen se jedná o křížený čtyřžílový kabel včetně stínění. Horní a spodní řádek přesně ukazuje, jak jsou jednotlivé vodiče propojeny.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

vdv2pro 14b


Tak zde standardní plný ethernet kabel 10/100/1000 MB, zapojeny všechny žíly. Jedná se skutečně o kablík délky 1 metr.

vdv2pro 15


Pro správné měření vzdálenosti slouží tato konstanta TDR v menu nastavení přístroje. 72 % je default, pokud by měření bylo nepřesné, je potřeba změřit stejný typ kabelu větší délky minimálně 15 m a změnou konstanty nastavit správnou délku na displeji. V tomto menu je ještě možnost indikace portu na přepínači, kde je kabel připojen. Stačí tuhle funkci aktivovat a na připojeném portu začne blikat LED komunikace, takže vidíte, který kabel je který, což je parádní vychytávka.

vdv2pro 16


Ovšem co takové PoE, tedy napájení spotřebičů po ethernet kabelu. Velmi užívané například při připojení IP kamer do ethernetu. Tento přípravek nám přidá na ethernet napájecí stejnosměrné napětí z běžného adaptéru.

vdv2pro 20


Na straně LAN přípravku není nic, napájení bude pokračovat až na portu PoE.

vdv2pro 21


Na napájené straně již tester ukáže velikost napětí a na jakých pinech je detekováno. Desítka na displeji ukáže aktuální rychlost ethernetu, pokud jste na síti.

vdv2pro 22


Detail displeje s detekcí PoE. Pro instalace těchto zařízení, které jsou napájeny po ethernetu, tedy PoE technologií, je takový přístroj k nezaplacení.

vdv2pro 23


Ještě ukázka režimu kontroly koaxiálních kabelů, jen stínění a jeden vodič.

vdv2pro 30


Tester umí také telefonní linky a kabely, tedy malý konektor RJ11 až RJ25.

vdv2pro 31


Tak a zbývá sbalit tester do pouzdra a v případě potřeby vyrazit na kontrolu kabelů do provozu. Podívejte se na video, jak nám přístroj fungoval včetně detekce PoE.

vdv2pro 32


Videoukázka PROFINET / Ethernet testeru kabelů VDV II Pro a práce s ním.
https://www.youtube.com/watch?v=GLvpnh_ytSs&feature=youtube

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

VDV II Pro tester u prodejce Foxon zde.
Společnost Foxon kontakt tady.
Adaptéry pro VDV II Pro tester u výrobce

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209