• Blaja
  • Software
  • ACCON-EasyLog software pro čtení a záznam dat z PLC Simatic

ACCON-EasyLog software pro čtení a záznam dat z PLC Simatic

  • středa, 25 červenec 2018 17:25

Všechny PLC Simatic umí tento software EasyLog připojit, vyčíst z nich proměnné a uložit do CSV souboru pro Excel nebo do databáze SQL, eventuálně do systému ALS. Vyzkoušíme pro vás, jak to funguje do Excelu ze Simatic S7-1200/1500.


Jedná se o softwarové řešení, proto nebude pro uvedené PLC S71200/1500 nic hardwarového potřeba, kromě samotného PLC a nějakého PC s tímto podporovaným OS: Windows XP, 2008 R2, 7, 8.1, 10, 2012 R2. Instalace je jednoduchá a na vyzkoušení k dispozici demoverze, což je prakticky plná verze s časovým omezením. Demo ke stažení a licence jsou na webu prodejce, společnosti Foxon z Liberce.

easylog 01


Demo funguje asi takto, občas na nás vyjuklo tohle okno, záznam delší než 15 minut jsme na vyzkoušení nepotřebovali, tak stačí hlášení potvrdit.

easylog 02


Import a následný export je vlastně uložení a načtení konfigurace. To jen pro objasnění, ikonu s „disketou“ pro uložení tady nenajdete. Zcela jistě je vhodné trochu nakouknout do manuálu, který je v instalačním adresáři, abyste věděli, co a jak.

easylog 03


Naše verze 2.4.0.0 už umí import proměnných z projektu TIA Portal verze 15, což je to, co si budeme muset rozhodnout v prvním kroku konfigurace - jak a z jakého PLC budeme proměnné načítat. Kromě „netlinkových verzí“ nás zajímají pro vyzkoušení a ukázku PLC S7-1200 a S7-1500. Pro oba typy je postup stejný. Takže nastavení ve druhém řádku (none optimized) znamená vložení proměnných klasickým způsobem podle adresace, tedy DB25.DBW20 nebo MB356 a tak podobně. Poslední řádek (optimized access) načte proměnné z projektu TIA Portal a vybíráme je podle symbolických názvů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 04b


Kromě uvedeného rozdílu v adresaci je všechno další nastavení shodné pro oba typy konfigurace.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 05b


Tato záložka slouží k nastavení spojení mezi PC a PLC, detail pak na „Set up PLC ...“.

easylog 06


Tohle je známé okno z ACCON produktů, pro každé zařízení nastavíme klidně jinou konfiguraci spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 07b


Ověříme, jestli spojení funguje, pokud jsme připojeni na síť, kde je patřičné PLC. Tlačítko „Test“ najde i typ připojeného PLC.

easylog 08


To stejné musí být zde a také test spojení musí proběhnout úspěšně. Což většinou proběhne.

easylog 09


Pokud někdo neví, jak určit rack a slot, stačí mrknout do HW konfigurace TIA Portal. Rack 0 a slot 1 na rozdíl od S7-300. Na stejném místě najdeme i číslo zařízení.

easylog 10


Následné definování proměnných, tentokrát z projektu TIA Portal. Stačí zadat cestu k projektu a ostatní udělá EasyLog.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 11b


Pokud jsme si načetli celou symbolickou tabulku, vymažeme si nepotřebné proměnné, nebo se vrátíme zpět a vybereme jen ty potřebné.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 12b


Tady jsou vidět data z projektu TIA Portal. PLC_4, základní tabulka symbolů a jednotlivé proměnné v jejich symbolických názvech. Hodnoty online pak ve sloupci Value.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 13b


Proměnné v konfiguraci základního nastavení tentokrát bez symboliky (bez TIA Portal). Tady si klasicky přidáme ručně definovanou proměnnou.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 21b


Zvolíme si název a adresu. Tady ale pozor, i když program přepnete do angličtiny, syntaxi QB, IB a podobné nebere. Nekompromisně vyžaduje německé názvy A a E, tedy AB0, EB0 a tak. Mimochodem tady se dá nastavit i zobrazení, desetinná místa a další vlastnosti proměnné.

easylog 22


Záložka proměnné. Tak je to správně, na posledním řádku monitorování výstupního bajtu PLC se zmíněnou syntaxí AB0.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 23b


A takto již vše jede online. Nyní ještě žádný záznam do Excel souboru neprobíhá, pouze se zobrazují hodnoty proměnných, které jsme si nadefinovali. Záznam ještě není nastaven.

easylog 24


Až nyní, v editaci, přidáme novou záložku a cílové místo pro uložení dat, soubor CSV, tedy formát pro Excel.

easylog 31


Důležitá je cesta k souboru, tedy složka kde bude CSV file uloženo, název souboru - blajafile4 a v neposlední řadě také které proměnné chceme archivovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 32b


Trigger, nebo-li interval a podmínky pro vytvoření záznamu. Tady jsou velké možnosti nastavení a velmi užitečné. My máme interval časový, každých 5 sekund proběhne záznam, uvidíme na časové značce v Excelu. Bezva je třeba možnost spustit záznam až při definované změně hodnoty proměnné a podobně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 33b


Už nám jede záznam blaja2. Zvýrazněné tlačítko slouží k ručnímu provedení záznamu mimo definovaný interval. Například něco nás na datech zaujme, tak několikrát klikneme na ikonu a uloží se nám další řádky s hodnotami proměnných. Užitečné, když zrovna nejsou splněny podmínky pro zaznamenání, například dlouhý interval a podobně.

easylog 34


Takto pak vypadá výsledný soubor blajafile4. Tady už si můžeme dělat, co chceme, grafy, filtry, masky a další vychytávky pro vyhodnocení dat. Všimněte si, že řádek 10 je tam navíc, záznam byl proveden jednorázově mimo interval výše uvedeným ručním postupem.

easylog 35


Ještě nesmíme zapomenout na vlastní historii v EasyLog. Máme k dispozici sto posledních záznamů (toto číslo se dá nastavit) a...
Klikněte na obrázek pro zvětšení

easylog 41b


... také jednoduchý graf zaznamenaných hodnot.

easylog 42b


Na závěr, instalovali jsme a vše pro vás vyzkoušeli s verzí 2.4.0.0. na Win7 + SP1.

easylog 51


Podívejte se na video s důležitým nastavením a jak nám to fungovalo.
https://www.youtube.com/watch?v=dcZeUdPU894&feature=youtube

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

ACCON-EasyLog download demo u prodejce Foxon zde.
Společnost Foxon kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209