Aplikace PLC Switch S7 Apps pro iOS

  • úterý, 12 únor 2019 06:16

Tentokrát si ukážeme aplikaci, která z principu funguje trochu jinak než ostatní zmiňované. Vyžaduje spolupráci s PLC programem, tedy bez zásahu do PLC nic nedokáže. Není to ale špatné, jak by se na první pohled zdálo.


PLC Switch S7 tentokrát není za dolar, ale musíte si trochu připlatit. Od tohoto programátora najdete dalších několik aplikací, opět všechny hlavně pro řadu S7-300/400, Ty by šly bez větších potíží sloučit do jedné, každá totiž umí jen jednu funkci.
Diagnostický buffer aplikace nebude proto na nové řadě S7-1200/1500 použitelný.

plcswitch 01


Jako první obvykle musíme nastavit spojení na S7-1200/1500, je to stejné jako u ostatních aplikací. Mimochodem ten černý podklad aplikace není šťastný a v nastavení jej nikde nelze změnit.

plcswitch 02


Proto si nastavení ukážeme jako screenshot. Update time nastavení je v pořádku, jen nejmenší hodnota kterou lze nastavit je 1 sekunda. Což je sice hodně, vyplatilo by se i méně, ale vzhledem k tomu co aplikace umí, to nakonec stačí až nad hlavu. Pozornost je potřeba věnovat hlavně třem bajtům 32,33,34, což jsou adresy, se kterými aplikace v CPU spolupracuje. Aplikace tedy umí ovládat v PLC jen jeden zvolený bajt, a podle dalších bajtů prosvětlit popis zeleně nebo červeně, jak uvidíme dále.

plcswitch 10


Kromě toho lze u každého přepínače, butonu, napsat libovolný text. Ikonka zámku nahoře slouží k uzamknutí editace popisu, abyste si jej nechtěně nepřepsali, což se nám několikrát stalo.

plcswitch 12


Pak stačí připojit aplikace k PLC tím zeleným trojúhelníčkem dole. Tady je vidět, že není úplně optimalizována pro tablet stejně jako některá z minulých appek. Nelze obraz roztáhnout na celou stránku.

plcswitch 03


Po připojení k PLC jednotlivými přepínači ovládáme bity v nastavené bajtu. Nic víc a nic míň.

plcswitch 04


Proto je nezbytné provázat aplikaci s PLC programem, například tak jak jsme to velmi jednoduše udělali my. První přepínač ještě zapíná změnu proměnné do signalizačního bajtu pro červené podsvícení, aby byla vidět rychlost odezvy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

plcswitch 11b


Asi takto nám pak aplikace poblikává, což je vidět mnohem lépe na videoukázce v závěru.

plcswitch 05


Jak praví autor, hlavně je aplikace určena pro zapínání a vypínání třeba světel, topení a dalších zařízení a přímo se aplikuje přes nastavené bajty do PLC programu.

plcswitch 06


Co se týče popisu jednotlivých polí, nelze jej editovat, pouze se vždy po kliknutí na políčko celý text smaže a musíte jej napsat znovu. Proto je ten zmiňovaný zámek nahoře důležitý.

plcswitch 07


Screenshot přímo z běžící aplikace.

plcswitch 13


Videoukázka jak to funguje:
https://www.youtube.com/watch?v=CzcxmxN_JNw&feature=youtube


Závěr:

Jen spínací aplikace, přesně určena pouze k zapínání a vypínání čehokoliv. Opět nelze rozšířit rozsah ovládacích bajtů a také není možno nastavovat celé proměnné. Prostě jeden bajt a basta. Když si prostudujete další aplikace od autora, tak tahle na ukázku bohatě stačí.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Z AppStore ukázka aplikace tady.
Hartmut Schwind - web vývojáře je zde. Můžete mu zkusit třeba zavolat.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209