• Blaja
  • Software
  • S7 Monitor nástroj pro Windows Phone ke čtení a zápisu proměnných v PLC Simatic S7

S7 Monitor nástroj pro Windows Phone ke čtení a zápisu proměnných v PLC Simatic S7

  • neděle, 15 březen 2015 03:00

Tentokrát pomineme majitele smartů s Androidem a ukážeme si, že i na Windows Phone existuje zajímavá aplikace pro průmyslové využití s komunikací PLC Simatic S7.

Co jsme zatím vyzkoušeli pro Android v oblastí průmyslové automatizace, bylo téměř vždy nějak komunikačně nedotažené, snad jen kromě S7Droid Lite. Přitom je to oblast ještě stále pořádně nepokrytá slušnými a stabilními aplikacemi. U Aplikace S7 Monitor je to přesně naopak, komunikace s PLC jede jako z pohádky, zato ostatní bižuterie kolem má toho ještě dost před sebou. To je ale ta správná cesta, kterou by se mělo při vývoji takových aplikací jít.


Aplikace S7 Monitor je k dispozici na webu pro mobilní telefony s Windows v plné verzi za rovnou stovku, rozhodně ale využijte nejprve zkušební verzi. Autorem je A. J. Bauer.

S7 Monitor

Pro vyzkoušení je možné získat zkušební verzi zdarma, pouze na rozdíl od androidního úložiště na Googleplay není k dispozici přímo, ale získáte na ni odkaz do emailu. Což znamená nutnost mobilního připojení a mobilního emailu, což již je ovšem téměř samozřejmost.

S7 Monitor

Po kliku na odkaz z pošty se vše samo instaluje, nejedná se o žádný balík instalace, potřebujete stáhnout cca 1MB dat.

S7 Monitor

Najdete ji pak v seznamu aplikací, můžete si ji přidat jako dlaždici na hlavní obrazovku jak z Windows, tak také ze samotné aplikace S7 Monitor.

S7 Monitor

Celá appka je jen jedna tabulka řádků a sloupečků, žádná grafická paráda se tady nekoná. Jede samozřejmě přes WIFI, takže předpokládá PLC někde na připojené síti. Stačí zadat IP adresu, žádné vyhledávání bohužel není. V dalším sloupci vložíme číslo datového bloku a startovací adresu. Poslední je typ proměnné, tady máme na výběr všechny možné formáty, autor opravdu na nic nezapomněl, což je výborné. Jen musí být všechny data v datových blocích. 

S7 Monitor

Celou tabulku si můžeme uložit do telefonu a je možné ji taky odeslat emailem na zvolenou adresu, musíte jen definovat parametry odesílání, aplikace nepřebere nastavení z mobilu. Pokud to někomu vadí, zase máte vše pod kontrolou.

S7 Monitor

Tohle vše se provádí offline přes jednoduché menu aplikace, funkce pin to start vytvoří dlaždici aplikace na hlavní straně.

S7 Monitor

Na mobilu pak vypadá výše uvedená obrazovka menu asi takto. Pro připojení k PLC slouží ikona se zásuvkou. Pro každý řádek ale musíte vyplnit znovu IP adresu a vše další, funkce copy/paste celého řádku zatím schází.

S7 Monitor

Jednotlivé řádky je možné po označení libovolně posouvat nahoru a dolů, ve sloupečku Name máte možnost doplnit ještě individuální název proměnné.

S7 Monitor

Aktivujeme připojení a téměř bleskově se S7-Monitor spojí s definovanými PLC. To Vás překvapí, žádná čekárna, jede to jako blesk. Nikde se bohužel nenastavuje refreš, takže se proměnné na displeji mění tak, že je téměř nestíháme číst.  

S7 Monitor

Velká škoda že zatím nejdou zmenšit šířky sloupečků, nikdy se totiž nevlezou na obrazovku všechny sloupečky tak, aby bylo vidět zároveň zadání, hodnota a editační pole proměnné. Aspoň je do budoucna co vylepšit.

S7 Monitor

Pro editaci proměnné stačí klepnout do sloupečku "Write value", ale jen u placené verze.

S7 Monitor

Takže zatím bez změn proměnných, ale to vůbec nevadí, budete skutečně jen zírat, jak to letí jako z praku. Pokud necháte spojení zapnuto a telefon se uspí, okamžitě po zapnutí se spojení automaticky aktivuje a všechno ožívá. Pokud ale roztrhnete a znovu fyzicky obnovíte spojení na straně PLC, aplikace sama automaticky spojení nenaváže, místo aktuálních hodnot naskočí nápis error a musíte obnovit komunikaci ručně, nebo počkat na uspání a opětovné probuzení telefonu. 

S7 Monitor

Tohle vše aplikace opravdu dokáže a jak autor upozorňuje, adresace je zatím možná jen do datových bloků, nejde do oblasti výstupů a merkrů, tedy na QB a MB. Hm, to je veliká škoda, ale co není, může být.

S7 Monitor

 

Závěr: 

Základ perfektní, komunikaci není co vytknout, snad jen nemožnost nastavení komunikační doby třeba pro jednotlivé skupiny proměnných. A co se týče ostatního, aspoň je do budoucna co zlepšovat. V první řadě by stačilo doplnit adresaci do dalších oblastí PLC a třeba zvážit možnost individuálního vypnutí spojení jednotlivých řádků.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

S7 Monitor na Windows Phone: http://www.windowsphone.com/cs-cz/store/app/s7-monitor/e8783e74-8e02-4d6e-93ac-4f3fbbbc32f2

Zmiňovaný S7Droid Lite pro Android: http://www.blaja.cz/plc-automaty/pristup-do-plc-simatic-s7-ze-smartphone.html        

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209