TeslaSCADA2 aplikace pro iOS (Android), part 2

  • středa, 13 březen 2019 14:29

Jak tento nástroj fungoval na velkém PS s Windows7 jsme si ukázali minule, teď přijde na řadu to efektnější provedení, a sice funkce na mobilním zařízení s iOS nebo Android.


Tak jako jsme instalovali Runtime na PC s Windows, tak podobně instalujeme Runtime aplikaci na mobilní zařízení z Apple Store. V té otevřeme opět soubor z našeho TeslaSCADA IDE vývojového prostředí. Jedná se o stejný projekt jako minule, jen se jinak uloží.

tescada2 01ios


Než nám to ale bude takto fungovat, chvilku to potrvá.

tescada2 40ios


Jen si musíme soubor pro Runtime vytvořit, zde přes menu Import for iOS, což je vlastně uložení jako pro mobilní aplikaci.

tescada2 30ios


Takto. Licenci neřešíme, jen název souboru. Přípona souboru je ale jiná než pro Runtime na Windows, přibyly dvě písmena db, tedy *.tsp2db.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tescada2 31bios


Nejdůležitější u iOS ale je, jak do mobilního zařízení dostat náš soubor. Není to tak jako u Androidu, kde vrazíte v podstatě cokoliv a kdekoliv. Tlačítko v předchozím obrázku by mělo dostat náš soubor do Runtime. A i když náš iPad na síti vidíme se správnou adresou, nešlo nám to. Opět technická podpora pomohla s tím, že prostě občas tato síťová možnost nefunguje, proto je nejlépe použít USB kabel a přímé spojení.

tescada2 32ios


Což uživatelé jablečných mobilů dobře vědí, není zase tak úplně jednoduché. Vlastně to jednoduché je, když se ví jak na to. Potřebujeme stáhnou a instalovat na PC nástroj iTunes pro Windows.

tescada2 33ios


Ten stačí spustit a připojit telefon nebo tablet přes standardní USB kabel. iTunes obsahuje i driver, tak vše funguje na první dobrou.

tescada2 34ios


Při připojeném tabletu využijeme menu "Sdílení souborů".

tescada2 35ios


Stačí označit naši Runtime aplikaci a ihned máme možnost přidat soubor. To již probíhá naprosto standardním způsobem. Po instalaci Runtime je k dispozici jen malý testovací projekt test.tsp2db.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

tescada2 36bios


V menu Runtime na tabletu už toho moc k nastavení není, ale možnost otevřít soubor s projektem pro Runtime samozřejmě existuje.

tescada2 02ios


Naše pokusy s různými projekty pro spuštění.

tescada2 03ios


Tak tohle jsme zmiňovali v minulém článku. Jestliže nastavíme komunikační čas s PLC na jinou hodnotu než 1 sekundu nebo její násobek, spojení s CPU se nesestaví.

tescada2 04ios


My to ale víme, tak jsme si tento čas upravili, tudíž se projekt v Runtime rozběhne i s proměnnými z CPU.

tescada2 05ios


Takto naživo, připojení do sítě pře Wi–Fi. Proměnná 127 v QB30 a 31 nastaví prvních sedm výstupů na logickou "H".

tescada2 41ios


Na druhé obrazovce jen veliký ukazatel proměnné.

tescada2 06ios


Znovu online. To rozlišení tabletu a grafika vypadá velmi efektně.

tescada2 43ios


Ještě ukázka - screenshot vložení proměnné do pole.

tescada2 07ios


A zase přímo na mobilním zařízení.

tescada2 42ios


Pokud dojde k přerušení spojení, mezi tabletem a PLC, aktivuje se hlášení, po obnovení spojení se vše automaticky zase rozběhne.

tescada2 08ios


To je vše. Ten obrázek bagru je tam jen proto, že nám padl první do ruky, abychom vyzkoušeli, jak se dají obrázky do projektu vkládat. Někteří čtenáři si pamatují, že jsme tento bagr ovládali z HMI dotykového panelu a přes PLC, článek najdete zde.

tescada2 44ios


Videoukázka TeslaSCADA2 a PLC Simatic S7-1200:

https://www.youtube.com/watch?v=SZi-w-g2oFc&feature=youtube


Závěr:

Jednoznačně zatím to nejlepší co jsme měli "v ruce". Funguje to rychle a ihned, plus dva měsíce na pokusy jsou až nad hlavu. Cena licence se liší podle počtu tagů a toho zda ji potřebujete pro mobilní aplikace, nebo pro PC s Windows. Od deseti tagů za 30 USD, 25/50USD, 50/75USD až po 100 tagů za 100USD, což platí jak pro mobilní zařízení, tak pro PC. Licence na ještě více tagů je již jen pro PC. Price list je rozsáhlý, dá se koupit i licence bez omezení tagů, zase jen na Siemens CPU a tak podobně. Výrobce je živý, aktivní, a jak uvádí, dá se domluvit i na individuálních cenách. Pro další verze software chystají vývojáři další vylepšení.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Web výrobce je tady.
Testovaný TeslaSCADA software zde.
Download manuály, popisy a software TeslaSCADA, více tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209