• Blaja
  • Software
  • TIA Selection Tool - nástroj pro konfiguraci periferií Profinet

TIA Selection Tool - nástroj pro konfiguraci periferií Profinet

  • neděle, 06 květen 2012 04:00

Pro TIA portál, tedy nové vývojové prostředí Siemens pro programování PLC Simatic, nabízí Siemens  softwarovou aplikaci ke konfiguraci nových I/O ET 200SP připojených k PLC přes sběrnici Profinet.

V žádném případě si tuto aplikaci nepleťte se starším "ET200 Configuration Tool", který umí stejné věci ovšem pro Step7. Tím je ovšem myšlena hlavně možnost exportu a importu hardwarových sestav do zmiňovaného Step7, respektive TIA portálu.  


Nástroj je přístupný ke stažení zdarma jako pomůcka na webu Siemens, link na konci článku. Opravdu se nic neinstaluje, stačí rozbalit stažený archív cca 26MB a spustit patřičný exe soubor. Není také nutné mít na PC instalován nějaký další software pro Siemens automatizaci, konkrétně Step7, nebo dokonce TIA portál v11. Stačí obyčejný PC třeba s Windows XP+SP3.

Používáme totiž pro testování Siemens software časově omezené licence, které společnost Siemens poskytuje zdarma.

TIA Selection Tool

Jedná se o novinku, proto ta verze TIA Selection Tool 1.0.0.0. Software umožňuje provoz v několika jazykových verzích, viz dále.

Jestliže jste si všimli několika českých řádků, tak to není náhoda.

TIA Selection Tool

Jak je vidět v nastavení, k dispozici je šest jazykových variant. Čeština, která byla krátce ukázána na předchozím obrázku samozřejmě chybí. Ovšem software pro jazykové zobrazení využívá ke každému jazyku csv soubor, takže nebyl by problém třeba místo italštiny přepsat češtinu.

Zkusil jsem csv na několika řádcích přeložit a funguje to bez potíží. Jen je potřeba dodržet zhruba délku překladu, aby se text na původní místo vešel. Je toho ale 668 řádků, takže je to spíše otázka peněz a pro někoho jiného.

TIA Selection Tool

Software funguje v zobrazení typu TIA portál anebo klasicky podle projektu. Ukázalo se vhodnější pracovat v prostředí "projektu".

TIA Selection Tool

Projektové prostředí nabízí přehlednější menu a celou aplikaci. Stačí vložit ET 200SP stanici a pak jen vše nastavit v jednotlivých záložkách.

Jinou periferii než ET 200SP vložit nejde, software zatím nic jiného nepodporuje. 

TIA Selection Tool

Konfigurace stanice probíhá jednoduše přetažením patřičného modulu myší z HW katalogu na rack. Katalog je součástí TIA Selection Tool.

TIA Selection Tool

Okamžitě po umístění modulu na rack se ve spodním okně objeví detailní popis každého dílu včetně objednacích čísel.

TIA Selection Tool

Tohle je zatím celý hardwarový katalog, samozřejmě další verze jej budou doplňovat podle toho, jak budou na trh přicházet další moduly.

TIA Selection Tool

Konfigurátor v záložce "Limits" vše spočítá včetně rozměrů a požadavku na napájecí zdroj.

ET 200SP již totiž nepoužívá zdrojové moduly jako ET 200S, vše je řešeno systémem distribuce napájení přes patice.

TIA Selection Tool

Tady je to, rozvod napájení na ET 200SP při použití konkrétních spodních dílů pro jednotlivé moduly.

TIA Selection Tool

Jakmile máme sestavu hotovou, stačí přes objednávkový list zobrazit kompletně všechny použité komponenty. Samozřejmostí je funkční export sestavy do csv a nebo pdf souboru.

TIA Selection Tool

Periferie se dá také načíst nebo vložit přímo do HW konfigurace TIA portálu.

"Export to HW Config" nyní není možný, neboť sestava zatím není kompletní.

TIA Selection Tool

Jak je vidět z "Helpu" jedná se opravdu o první verzi software, který bude ještě letos doplněn o další a další komponenty pro PLC systémy Simatic.

TIA Selection Tool

Video ukázka funkce TIA Selection Tool. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


 

Závěr:

Pro začátek jistě vhodný nástroj, zvlášť pro ujasnění distribuce potenciálů přes patice modulů, aby bylo vidět správné zapojení a připojení I/O signálů. Navíc si můžete předdefinovat stanice na obyčejném PC bez nutnosti použít licencovaný software.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Článek o ET 200SP na BLAJA automation portal: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=600&Itemid=53 

Download TIA Selection Tool: https://eb.automation.siemens.com/spicecad/api/CS/thirdParty/tia-selection-tool/download/tst_start.htm 

Simatic ET 200SP: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=a8b071172c&ctxp=home 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209