Frekvenční měnič Delta řady ME300, druhá nejmenší velikost na šířku 72 mm, výška 142 mm a hloubka 143 mm. Menší to již snad ani nejde vyrobit. Prodejce firma ProfCom nabízí od výrobce Delta ještě další modely frekvenčních měničů až po serva včetně motorů, portfolio měničů je zde.
Jedná se o jednofázový model 0,75 kW, výstupní proud 4,8 A, běžný AC motor přepojen do trojúhelníku. Tento model má na červených svorkách ještě bezpečnostní funkci STO, tedy zastavení bez momentu, což znamená volné dotočení motoru. Z výroby namontovány klemy na oba kanály. Silová část připojení vlevo, motor pak tři fáze 3 x 230 V vpravo.
Klíč označení modelu měniče. Písmeno "S" značí právě tu bezpečnostní funkci na červených svorkách, "F měnič má osazen vstupní odrušovací filtr. Tento měnič splňuje použití v bezpečnostních obvodech do úrovně SIL 2 nebo PL d, tedy druhou nejvyšší bezpečnostní kategorii.
Je to skládačka, aby se měnič uchladil, ze spodní strany najdete ventilátor, vše na nacvaknutí, žádné šroubky. Tohle je obvyklé konstrukční řešení i u jiných výrobců měničů.
Z označení svorek je jasné 5x digitální vstup, interní zdroj 24 VDC (napájíme z něj i bezpečnostní relé), kontakt relé, analogový vstup a tranzistorový výstup. Proti některým jiným výrobcům zde najdete na RJ45 konektoru ještě RS485 rozhraní a protokolem Modbus ASCII / RTU pro komunikaci s řídicím systémem, nebo pro připojení PC s parametrizačním software. To si ukážeme na konci článku.
Mimochodem v českém manuálu najdete hezkou malůvku vysvětlení funkce a rozdílu vstupů SINK a SOURCE včetně externího napájení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zapojení měniče jednoduché, ovládání směrů a reset přes černé ovladače, potenciometr na rychlost a do červených STO svorek bezpečnostní modul nouzového zastavení.
Přes parametry měniče je vše volně konfigurovatelné, včetně ovládání z klávesničky a potenciometru na čele měniče. Displej momentálně zobrazuje žádanou hodnotu rychlosti, frekvence, 25,7 Hz.
Menu parametrů, dobře popsáno v manuálu, nabízí rychlé menu 00, kde jsou důležité parametry a pak dalších čtrnáct skupin parametrů pro další konfiguraci. Ta je velmi široká, uvidíme to dále u ukázky parametrizačního software.
Bezpečnostní modul Wieland (našli jsme jej v šuplíku), dva výstupní kanály, jedno tlačítko, automatický start. Připojený do bezpečnostního STO obvodu měniče.
Vše zapojeno takto, stačí zapnout.
Měnič funguje na první dobrou, nic jiného se ani nedá očekávat, dostali jsme nový kus v továrním balení. Motor parametry 3 x 220 V, 0,25 kW, 1,5 A.
Displej měniče ukazuje proud 1,22 A, to je motor naprázdno. Jedná se o velmi starý motor s mizerným účiníkem 0,68 ze sedmdesátých let.
Kromě obvyklých poruch a hlášení zobrazí tento model měniče na displeji i aktivaci bezpečnostní funkce STO. Jak jsme uvedli jedná se o volné dotočení motoru, takže například při použití u pohonu dopravníku se šnekovou převodovkou stojí motor téměř okamžitě.
RJ45 konektor s komunikačním rozhraním. Výrobce dodává také USB převodník pro tohle propojení.
Videoukázka ovládání, nastavení parametrů a STO funkce měniče ME300. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=Pirwd4RLIfk&feature=youtube
USB RS-485 převodník IFD6500. Z jedné strany USB z druhé také RJ45. Svádí to vzít klasický ethernetový kabel, propojit to a musí to fungovat. Ale ne nebude, ovšem v balení je originál plochý šedý kabel na připojení převodníku k měniči a černý na spojení s PLC cez RS-485.
Jak je vidět na listu převodníku zapojeny piny 4 a 5 a v manuálu na měniči také piny 4 a 5.
Křížený ethernetový kabel nám nepomůže, piny 4 a 5 míří úplně jinde. Ale stačí nacvaknout RJ45 koncovky na ethernetový kabel z jedné strany 4-5 a z druhé 5-4.
Nám ale nezbývá než vyrobit nějaký takový bastl, neboť jsme nenašli prázdný konektor a nechtěli jsme čekat na obchod. Na mezikusu jsou tedy piny 4 a 5 přehozeny.
Tady už je kompletní zapojení komunikace měniče ME300 a PC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Parametrizační software VFDSoft stáhneme zdarma ze stránek ProfCom třeba tady, a bez potíží instalujeme. My na starší Windows 7 profi
USB převodník IFD6500 se přihlásí takto, pokud ne, tak driver je součástí instalace software VFDSoft.
Komunikační nastavení funguje také ihned, software najde připojený měnič. Zná samozřejmě i další měniče z portfolia DELTA.
Kromě běžných funkcí jako čtení parametrů z pohonu, zápis změny parametrů, uožení do souboru, komparace a podobně, ...
Klikněte na obrázek pro zvětšení
... umí software ještě takový jednoduchý trace, ovládání občas trochu kostrbaté ale, ...
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nejlepší přidaná funkce v celém VFDSoftu, okno, kde si můžete vyzkoušet i přes jednotlivé příkazy komunikační protokol.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Videoukázka propojení a práce s VFDSoft software. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=YN3ddRPnvNw&feature=youtube
Závěr:
Jednoduchý frekvenční měnič pro spoustu aplikací s přidanou hodnotou ve formě bezpečnostní funkce STO a softwarem zdarma pro nastavení a zálohování parametrů v měniči.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
ProfCom prodejce DELTA průmyslové automatizace najdete zde.
DELTA Industrial Automation tady.