Aktivní zakončení Profibus DP

  • sobota, 19 červen 2010 04:00

Logo automaty Aktivní zakončení Profibus DP.

Aktivní a spolehlivé zakončeni linky Profibus DP, tentokrát s redundantním napájením a změřením promocí Profibus DP testeru.

Zakončení Profibus DP sběrnice u PLC Simatic S7 nelze nechat jen tak v případě potřeby občasného připojení třeba programovacího přístroje, nebo příležitostního externího DP zařízení. Samozřejmě zakončení změříme, jestli se opravdu na sběrnici při připojení "něco odehraje".


Celý nevelký přístroj společnosti Procentec, je určen k montáži na DIN lištu, obsahuje dvojité napájení, měřící konektor a připojení Profibus DP sběrnice přes běžnou odnímatelnou svorkovnici, není tedy nutný Profibus DP konektor.

Aktivní zakončení je otevřené pro všechny Profibus DP protokoly s automatickou detekcí rychlostí, napájení redundantní 19-28VDC/max.60mA, diagnostická LED jednotlivých napájecích větví.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 


Takhle vypadá průběh signálu na nezakončené, nebo špatně zakončené Profibus DP sběrnici u našeho zkušebního zapojení s jednou Master stanicí CPU 315DP a několika Slave stanicemi.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 

 
Zapojíme aktivní zakončení podle topologie sítě. Jak bylo uvedeno v jiném článku, pokud máme na konci nějakou DP stanici a nepotřebujeme prodloužit linku dále, není nutno aktivní zakončení použít.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 


Jedno napájení a můžeme vyzkoušet, jak se bude zakončení chovat.

Aktivní zakončení slouží jen pro ukončení sběrnice s řádným napájením měřícího konektoru a zakončovacích odporů Profibus DP linky. Takže je zvlášť vhodné pro připojení třeba programovacího PC s různými typy NETlink převodníků, které vyžadují napájení elektroniky z konektoru sběrnice a dalších aktivních přenosných zařízení.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 

 
Tohle už je průběh signálu se zapojeným aktivním zakončenim. Je vidět, že signál je v podstatě ideální. Jak se průběh opravdu mění při připojení zakončení se můžete podívat na videu na konci článku.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 

 
Tady už máme celý Profibus DP active termination rozdělán, abychom se podívali, co se vůbec skrývá uvnitř.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 


Z jedné strany konektory na oboustraném tištěném spoji ...

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 


... z druhé už osazení součástkami. Stejně jako u jiných typů, je vidět redukce napájení z 24VDC na 5VDC , fitlr, tlumivka a další součástky. Chybí už jen schéma zapojení a klidně si to v případě poruchy opravíte sami. I když při dnešní úrovni technologie a výroby, se to už snad ani nemůže pokazit.

Aktivní zakončení Profibus DP Procentec 


 

Videoukázka z připojování a odpojování aktivního zakončení Profibus DP.

DP termination on-line.


Závěr: 

Rozhodně Vám tento prvek pomůže při realizaci různých vývodů na ovládacích pultech strojů a technologických linek. Nechat například vývod sběrnice Profibus DP pro programovací PC "jen tak", se nevyplácí a stojí za to celou sběrnici řádně zakončit. A už vůbec nemluvím o rychlostech 12Mbps, kde bez aktivního konce, nebo účastníka, je ponechání otevřené sběrnice naprostý hazard.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce aktivního zakončení Procentec v ČR společnost Foxon: http://www.foxon.cz/

Technické údaje, manuál a podpora: http://www.foxon.cz/aktivni-zakonceni-t1-pro-profibus-dp-p-812.html?cPath=6_362_364

Domovský web výrobce, společnost Procentec: http://www.procentec.com/products/index.php3#anc

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209