• Blaja
  • Archiv
  • Dálková správa Simatic S7-300 přes internet s REX300

Dálková správa Simatic S7-300 přes internet s REX300

  • neděle, 24 únor 2013 02:00

Logo automaty Dálková správa Simatic S7-300 přes internet s REX300.

Teleservis, dálkové připojení k PLC a jeho správa, to vše doznalo za několik posledních let hodně změn, hlavně co se týče veřejné IP, která dříve byla nutnost, nyní naopak. Otestovali jsme proto poslední model routeru REX300 společnosti Helmholz, který právě tyto funkce umí, tedy připojení k Simatic S7. 

REX300 router k Simatic S7

Tento článek nebude žádný detailní návod, to ponecháme na technické podpoře Helmholz, naopak ukážeme si jen "záchytné body" na které si dát pozor. Nám se spojení proto, že jsme postupovali příliš divoce, vůbec nepovedlo, ale nakonec za pomoci technické podpory jsme vše nastavili dokonale, takže potom už to bylo raz-dva.

Někde v reklamním prospektu nebo kde, jsme se dočetli, že zprovoznění REX300 s PLC Simatic S7 je otázka několika kliknutí myši a pěti minut. Upřímně jsme tomu nevěřili ani zbla, ale "bylo temu tak", opravdu. Stačí si to zkusit a uvidíte sami. Holt doba pokročila a díky rychlým připojením do netu je to téměř jako na stole.

Připravili jsme i malou videoukázku, kde jsou podstatné věci včetně online spojení s PLC pěkně vidět. 


Samotný router REX300 zabírá jeden 40mm modul na lištu řady 300, ale není nutné jej tam umístit, můžete jej vrazit kdekoliv. Není totiž nijak propojen s vnitřní sběrnicí sestavy, a navíc umí i jiné spojení než jen Simatic.

Takže klidně i z levé strany PLC nebo úplně nakonec lišty.

REX300 router k Simatic S7 


K dispozici byl poslední model REX300 s ethernetovým rozhraním WAN/LAN a MPI/Profibus připojením. Společnost vyrábí další druhy podle způsobu komunikace, třeba s analogovým modemem, GPRS komunikací a podobně.

Takže první záchytný bod, poznačte si typ REX300.

REX300 router k Simatic S7 


Simatic S7-315 máme v poruše, tak nezbývá nic jiného, než jej dálkové opravit.

REX300 router k Simatic S7 


Úplně nejdříve si ale ukážeme princip. Abychom nemuseli používat nějaké veřejné IP a podobně, existuje na internetu server společnosti Helmholz myRex24, který vytváří a udržuje zabezpečené VPN spojení s REX300, přičemž aktivita vychází od REX300. Obdobně jako když připojíte v práci notebook do internetu, také jste schovaní za nějakou IP. Firemní router si pak řídí komunikaci a ví, odkud přišel požadavek a tam pak vrátí odpověď. Zjednodušeně řečeno.

REX300 router k Simatic S7 

Je to vidět na obrázku, REX300 z jedné strany udržuje VPN spojení se serverem přes WAN konektor, z druhé je připojen k PLC na MPI/Profibus port. LAN konektor slouží v tomto případě jen pro připojení notebooku a parametrizaci REX300. A my se s notebookem se Step7 připojíme právě na ten server, přes který postoupíme dále do REX300 a následně až do PLC.


Princip je jasný teď je nutné si ujasnit IP adresy. Osvědčilo se připojit PC do té sítě místo REX300 a přes ipconfig si přečíst a poznamenat hlavně brány a DHCP a DNS server. IP pro REX300 si stanovíme sami nebo nějaký správce, pokud je pevná.

REX300 router k Simatic S7 

Jestliže ovšem necháme IP přidělit DHCP serverem, tak si nemusíme nic znamenat, stačí IP adresa a maska.

Takže druhý záchytný bod, ujasněte si IP adresy pro WAN a LAN porty na REX300.


Budeme potřebovat na zmiňovaném serveru vytvořit účet a stáhnou si síťovou zabezpečovací utilitu pro navázání spojení s tímto serverem.

Adresa serveru je www.myRex24.net. tam se zaregistrujete a za několik okamžiků vám přijde jméno, heslo a účet je hotov. Po přihlášení stáhnete a instalujete zmíněnou utilitu "shDIALUP", otázka několika sekund.

REX300 router k Simatic S7 


Pomocí této utility se vytvoří zabezpečené spojení se serverem myRex24 se jménem a heslem které přišlo pro připojení.

Můžete zaškrtnout pamatování, pokud máte nastavený nějaký firewall, tak v nastavení vypnout eventuálně zapnout automatické nastavení portu. Pokud spojení nepojede, samozřejmě. 

REX300 router k Simatic S7 

Praktická poznámka, připojení není vázáno na konkrétní notebook, jen je nezbytné na PC, ze kterého se chcete k PLC připojit mít instalovanou shDIALUP utilitu, která vytváří zabezpečené připojení na server myRex24. A samozřejmě znát přihlašovací údaje. Tento účet může být zkušební na 30 dní, nebo plný zdarma pro deset spojení s jedním přístupem ve stejný čas, což je pro dost variant dostačující. Více dalších spojení a další online přístupy jsou pak již zpoplatněny. 


V administraci serveru myRex24 stačí udělat jedno připojení a v něm nastavit patřičné IP adresy, které jsme si rozmysleli na začátku včetně zmíněných DHCP a DNS serverů a zadat typ REX300! Nastavujeme adresy, které mám přidělené REX300 u nás v dílně.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

REX300 router k Simatic S7 

Na ostatní možnosti v menu myRex24 nebereme zřetel, nezapomeneme si vše uložit do souboru, budeme jej potřebovat. Nastavení si můžeme překontrolovat nebo opravit klikem na ikonu vedle ikony pro stažení konfigurace. V té je mimo jiné celé nastavení VPN, takže nemusíme nic řešit, ani v podstatě vědět co to znamená. A to by v administraci myRex24 stačilo, nezapomeneme se odhlásit.

Třetí záchytný bod, uložit nastavení do souboru.


Protože REX300 má jeden RJ45 WAN pro připojení do internetu, tak pro parametrizaci REX300 použijeme druhý LAN konektor. REX300 má z výroby nastavenu LAN adresu na 192.168.0.100, jméno helmholz a heslo router.

Je to v krátkém manuálu k routeru.

REX300 router k Simatic S7 


Po připojení do REX300 si ničeho nevšímáme, bleskově přejdeme k menu obnovení konfigurace a najdeme soubor, který jsme si stáhli v administraci myRex24. Pak už jen stačí stisknourt restore a počkat, až se REX300 nastaví přesně podle myRex24.

Jednoduché a ihned funkční. 

REX300 router k Simatic S7 


Počkali jsme na restart REX300 a v diagnostice vyzkoušeli, jestli funguje připojení do internetu. K tomu je určen známý ping příkaz.

Další záchytný bod, jestliže ping nefunguje, je potřeba nastavení opravit, nebo zkontrolovat připojení kabelu do WAN konektoru. Nemá smysl pokračovat dále jestliže, ping nejede.

REX300 router k Simatic S7 


Takhle to pak vypadá v rozhraní REX300 pokud je vše v pořádku.

A máme celé nastavení VPN spojení hotovo.

REX300 router k Simatic S7 


Blížíme se k závěru celé akce, na který jsme se v rámci objektivity přesunuli do hospody, kde je WiFi síť s připojením do internetu. Simatic S7 s REX300 zůstal zapnut někde daleko v dílně.

Zajímavé prostředí pro práci s PLC.

REX300 router k Simatic S7 


Přihlásíme se k serveru myRex24 pomocí již známé utility shDIALUP a v administraci účtu vidíme okamžitě naše připojení na Simatic S7 ve statusu online, což znamená že PLC s REX300 je připojeno do internetu a k serveru myRex24 a žije.

Další záchytný bod, nyní propojíme náš notebook s tímto připojením přes označenou ikonu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

REX300 router k Simatic S7 


A hotovo, teď máme vytvořeno zabezpečené spojení z notebooku na server myRex24 a z něj na REX300, ke kterému je připojen náš Simatic S7300 přes MPI port.

REX300 router k Simatic S7 


O tom že spojení je vytvořeno a funkční, nás informuje i okno v liště Windows.

A můžeme si dát klidně další pivo.

REX300 router k Simatic S7 


Poslední fáze, nastavení ve Step7. Vybrali jsme driver pro NETLink který spojení používá. Pokud tento driver ve svém PG/PC interface nenajdete, tak jej stačí instalovat z přiloženého CD nebo internetu Helmholz. Jestliže jste ale už s NETLinkem dělali, nebo jej používáte, driver v PG/PC jistě najdete.

Další záchytný bod, nastavit jednu podstanou věc ve vlastnostech tohoto interface.

REX300 router k Simatic S7


A sice IP adresu, kterou máme nastavenu pro LAN, tedy tu přes kterou se připojujeme do REX300 pro jeho parametrizaci. Nevadí, že v LAN konektoru není nic připojeno, prostě to takhle funguje.

REX300 router k Simatic S7


Všechno nastaveni PC/PC interface potvrdíme a přes ikonu "dosažitelného účastníka" najdeme náš PLC daleko v dílně.

REX300 router k Simatic S7


A pracujeme s připojením jako bychom byli přímo u PLC, rozdíl v rychlosti připojení není nijak markantní, funguje to perfektně.

REX300 router k Simatic S7


Nechali jsme notebook s online spojením na naše PLC někde v dáli jet a konečně si vychutnali nějaké to pivo.

Poslední záchytný bod, nezapomenout pak večer noťas v hospodě.

 

REX300 router k Simatic S7


Videoukázka online spojení k PLC Simatic S7 s REX300.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně v HD rozlišení.


Závěr: 

Celá konfigurace je díky přenosu nastavení ze serveru myRex24 na REX300 přes jeden soubor velmi jednoduchá a rychlá. Nevyžaduje žádné znalosti ohledně VPN, prostě uložíte a pak obnovíte a basta. Navíc, což je taky důležité, připojení přes REX300 nevyžaduje žádné úpravy v HW konfiguraci projektu Step7. Použití je taky možné třeba jen dočasně, připojit REX300 k PLC, kde se vyskytují nějaké potíže a v případě potřeby to pak řešit třeba z kanceláře. Navíc není nutné, jako třeba u některých jiných výrobců podobných zařízení, za účet na serveru platit, pro deset spojení je stále zdarma, což je zcela jistě bonus navíc. V případě potřeby technická podpora u Helmholz opravdu funguje bezvadně, nemusíte mít strach, že i když nastavení nezvládnete, tak Vám nikdo nepomůže.

Pokud by Vás zajímalo, jak bude REX300 fungovat pro dálkovou správu nové řady PLC Simatic S7-1200, přečtěte si o tom v dalším článku za pár dnů. Už teď můžeme prozradit, že Vám ukážeme i něco navíc.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

REX300, manuály, popis: http://www.helmholz.cz/rex-300?slozka=adaptery

Helmholz Česká republika, kontakt, dotazy, podpora: http://www.helmholz.cz/kontakt  

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209