Digitální bargraf pro analogové signály

  • neděle, 01 září 2013 04:00

Logo pohon Digitální bargraf pro analogové signály.

Pro zobrazení analogového signálu třeba polohy uzávěru, jsou přehledné sloupcové indikátory - bargrafy ideálním řešením. Ukážeme si Mercos DSI 01, jednoduchý a zcela jistě zajímavý.

Mercos DSI 01

Umí nejen zobrazit sloupcový graf, ale nabídne i něco navíc. V posledním firmware přístroje (výrobce své produkty neustále zdokonaluje) přibyla nová funkce, blikání části sloupce, kterou si mimo jiné ukážeme i na videoukázce. Ta Vám ostatně nejlépe ukáže prakticky funkce přístroje a jeho nastavení.


Indikátor má standardní rozměr pro panelové přístroje, pokud se o nějakém standardu dá hovořit. Není totiž ani malý, ani velký, prostě tak akorát, 96mm šířky, 48mm výšky, hloubky zabere 85mm. Balení ještě obsahuje dva připevňovací úchyty.

Mercos DSI 01 


Indikátor se nenastavuje pomocí nějakého software, ale celkem jednoduše přes čtyři tlačítka, která jsou přístupná pod předním krytem přístroje.

Mercos DSI 01 

Celé nastavení podle manuálu vypadá komplikovaně, ale to je jen první dojem. Jakmile si to vyzkoušíte a pochopíte princip, tak je to bez problémů. Všechna nastavení přístroje jsou uložena v paměti EEPROM. 

 


Tahle verze přístroje je vybavena svorkovnicemi pro napájení, vstupní signál, výstupní relé, a analogový výstup.

Mercos DSI 01 


Pokud si objednáte přístroj akorát, tak vše jen připojíte a jede to. Máme na mysli vstupní analogové napětí. My jsme měli přístroj pro proudový vstup 4-20mA, indikátor umí ještě 0-20mA a také napěťový signál 0-10V. Pro změnu jeho nastavení musíte provést takovou sborku - rozborku zadní strany přístroje.

Mercos DSI 01 


K přepnutí z proudového vstupu na napěťový je nezbytné kromě softwarového nastavení přes displej také odstranit jumper uvnitř přístroje. Tento úkon je popsán i v manuálu. Jestliže si ale při objednávce specifikujete typ proudového vstupu, výrobce nastaví jumper již ve výrobě. 

Mercos DSI 01 


Parametry přístroje jsou srozumitelné z obrázku, bargraf je složený ze třiceti LED, je možné nastavení limit a jejich hystereze, jak hodnotová tak časová. Vstupní analog disponuje rozlišením 20bitů, výstupní galvanicky oddělený analogový výstup pak umí 14bitů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Mercos DSI 01 

Pokud je analogový výstup konfigurován jako proudový, je možné jej použít jako dvou nebo čtyřdrát ve vstupních obvodech analogových karet PLC. Pro příznivce PLC Simatic tedy 2DMU nebo 4DMU připojení, což je výborné. Volba 2/4DMU se provede pouze propojením správných svorek přístroje, takže se jednoduše přizpůsobíte analogovým modulům PLC. Tohle se využívá třeba v případě použití přístroje jen jako galvanicky odděleného převodníku signálu k PLC, nebo při doplnění do stávajícího řízení.


Přesně podle manuálu, svit této LED signalizuje nastavení analogového vstupu na 0-10V. V případě použití aktivního čidla je možné měřící smyčku napájet přímo z přístroje opět galvanicky odděleným zdrojem pomocného napětí.

Mercos DSI 01 


Pro ukázku jak se provede plynulé nastavení hodnoty limit, tak svit těchto LED signalizuje nastavení na 33,3%, podle řádů zleva.

Naučíte se v tom chodit opravdu raz-dva.

Mercos DSI 01 


Všimněte si, že indikátor má perfektně vymyšlený popis pro dvojí pracovní polohu. Zatímco některé jiné přístroje vyžadují pro vodorovný provoz otočení krytu, tady je popis otočen v úhlu 45°, takže pasuje pro obě polohy vodorovnou i svislou.

A nevypadá to vůbec špatně.

Mercos DSI 01 


Vodorovný provoz přístroje. Jestliže se Vám nelíbí červená, bargraf si můžete objednat v zelené barvě. Musíme říci, že by indikátoru slušela možnost nastavení jasu, jedna pozice v menu přístroje je ještě volná.

Mercos DSI 01 


Analogový výstup jsme si taká přestavili na napěťový, tady není nutné měnit žádnou propojku, proudové a napěťové signály jsou totiž na různých svorkách.

Mercos DSI 01


Videoukázka funkce digitálního bargrafu s analogovým signálem. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně v HD rozlišení. 


Závěr: 

Dále je možné sloupcový indikátor rozšířit o reléové výstupy, které mohou ovládat další technologické procesy. Rozšířením o analogový výstup je možné měřený signál po zpracování dále předat do řídicího PLC systému. Z čelní strany má bargraf krytí IP40, je možné přiobjednat průhledný krycí panel, který zvýší odolnost na IP65.

Zajímavá je možnost na webu výrobce u každého produktu specifikovat jeho konfiguraci přesně podle potřeby a ihned se Vám ukáže také cena přístroje. Tento indikátor v základní verzi můžete mít za sympatických 1850,-Kč.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Popis a konfigurace přístroje: http://www.mercos.cz/projekt/produkty-digitalni-sloupcovy-indikator-bargraf-dsi01  

Kontakt, technické podpora: http://www.mercos.cz/kontakty/

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209