• Blaja
  • Archiv
  • Murrelektronik zdroj 24VDC/10A řady Emparro

Murrelektronik zdroj 24VDC/10A řady Emparro

  • neděle, 21 duben 2013 04:00

Logo pohon Murrelektronik zdroj 24VDC/10A řady Emparro.

Emparro je naprosto nová řada jednofázových spínaných napájecích zdrojů od Murrelektronik se zajímavými vlastnostmi.

Murrelektronik Emparro

Seznámíme se a vyzkoušíme výkonově prostřední 240W verzi zdroje s výstupním napětím 24VDC.


Hlavní vlastnost těchto nových zdrojů je velká účinnost, podle napájení a typu dosahuje až 95%. Od toho se totiž odvíjí teplotní ztráty a následně velikost zdroje. Výrobce preferoval výbornou úzkou variantu a zdroj trochu roztáhl v podstatě do hloubky, což nijak nevadí, hlavně že plocha, kterou zabere je minimální. To je dnes důležité při zástavbě do rozvaděče, ani 20A verze zdroje nepřesáhne šířku 85mm při 125mm výšce.

My jsme měli k dispozici 10A verzi s výstupním napětím 24V, můžete mít i 12V variantu a v omezenější míře také 48V.

Murrelektronik Emparro 


Hloubka zdroje dosahuje cca 140mm, což Vás nijak neomezuje, připojení je přes pružinové svorky, výstupní jsou pak dostatečně dimenzované a zdvojené. Zdroj má vyveden signalizační kontakt pro PLC. Výstupní napětí 24VDC (SELV) je nastavitelné, výrobce udává rozsah 24..28V, náš konkrétní zdroj fungoval v rozsahu 21,5..28,3V.

Murrelektronik Emparro 

 

Ze zadní stany, najdete masivní adaptér na DIN lištu, takže nemusíte mít obavu, že by se zdroj nějak ulomil nebo něco podobného. Montáž pouze ve svislé poloze zajistí dostatečné chlazení průchodem vzduchu zezdola nahoru. Kovový obal zajišťuje optimální EMC. Pracovní teplota od -25°C do +60°C.

Murrelektronik Emparro 


Na kraji obalu je umístěna garanční nálepka, proto jsme přístroj nerozdělávali, ono v podstatě uvnitř není co vidět.

Murrelektronik Emparro 


Velmi zajímavá je funkce "power boost" tedy krátkodobé zvýšení výkonu při přetížení, při dalším zatěžování zdroj dává pořád proud a snižuje si napětí. Zdroj tedy dokáže zvýšit výkon na 150% po dobu 4 sekund, což je dostatečné pro vykrytí jednorázových zatížení třeba od hydraulických ventilů.

Murrelektronik Emparro 


Na kovovém obalu jsou všechny podstatné informace, nejzajímavější je ta o výrobci, "Made in Czech republic" se již jen tak nevidí.

Murrelektronik Emparro 


Připojíme Emparro na napájení a uvidíme. Využili jsme i signalizační kontakt, vyzkoušíme proto, kdy a jak bude něco "hlásit".

Murrelektronik Emparro 


I když se to nezdá, zatěžovací odpor má 1,1ohmů/10A, což pro vyzkoušení boost funkce bude vyhovovat. Bílá svítící signálka je zapojena přes zmiňovaný signalizační kontakt.

Murrelektronik Emparro 


První připojení zátěže, výstupní napětí 20,6V proud 16A, což je už za maximálním přetížením 150% bez zmenšení napětí, těžko se to na malém odporu nastavovalo. Prostě do 15A zdroj samozřejmě drží 24V jako přibitý. Nemusíte mít obavu, že Vám zdroj nevyjde, nebo kupovat výkonnější variantu, v případě mimořádného odběru Vám tato funkce zvýšený odběr pokryje. Ovšem po dobu 4 sekund. 

Mimochodem, signalizační kontakt zdroje je stále sepnut.

Murrelektronik Emparro 


Přesně za 4 sekundy napětí úplně spadne, ale proud je omezen na 11A. Signalizační kontakt již rozpíná.

Murrelektronik Emparro 


Také zelená LED na zdroji změní barvu na červenou, jinak ale všechno jede dále. Tato funkce je hezky vidět na naší videoukázce níže, kde také uvidíte, že rozepnout takový proud není zas až taková legrace.

Murrelektronik Emparro 


Videoukázka "Power boost" funkce zdroje Emparro. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně v HD rozlišení.


Na přední straně zdroje najdete DMX kód, není nic jednoduššího, než jej zkusit načíst.

Murrelektronik Emparro 


Scanner načte kód výrobku, a samozřejmě vyzkoušíme ještě funkci hledání.

Murrelektronik Emparro 


Při vyhledávání se smartphone automaticky přepne na google, kde je nutné umazat identifikátor za číslem produktu. Primárně pro opravdu efektivní vyhledávání je mnohem lepší použít přímo aplikaci od Murrelektronik pro Android, která dokáže propojit kód výrobku s dalšími informacemi na webu výrobce. Aplikace je to zajímavá, takže si ji ukážeme v některém z dalších článků. 

Murrelektronik Emparro


Na závěr jsme si nechali zajímavý přehled všech variant zdrojů řady Emparro se zvýrazněnými rozměry. Mimochodem rozsah vstupního napájecího napětí je tak variabilní, že zdroj můžete použít v podstatě kdekoliv ve světě. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

  

Murrelektronik Emparro


Závěr: 

Všechny zmíněné vlastnosti zdrojů řady Emparro posouvají možnosti jejich použití zase někam dále. Garantovaná dlouhá životnost, integrované ochrany, signalizace, velmi nízký ztrátový výkon umožní použití těchto zdrojů Emparro ve spoustě aplikací.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Murrelektronik Česká republika, informace, podpora: http://www.murrelektronik.cz/cz/contact/

Katalogy, manuály zdrojů Emparro: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_TREE_GROUP=2143&xtree=1&BEGIN=1&sLanguage=english&pageturning=10

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209