• Blaja
  • Archiv
  • OMC 8000 nové rozšiřitelné modulární PLC

OMC 8000 nové rozšiřitelné modulární PLC

  • neděle, 16 září 2012 04:00

Logo automaty OMC 8000 nové rozšiřitelné modulární PLC.

Po delší době přípravy a sondování trhu je venku novinka od Orbit Merret - modulární a také měřící PLC, navíc maximálně možně rozšiřitelné.

OMC 8000 Orbit Merret

S tímto PLC se dají dělat divy, umí totiž ve velmi širokých možnostech parametrizovat své vstupy nejen pro připojení digitálních signálů, ale také běžných analogových, čítačových do 100kHz, dále připojení IRC a v neposlední řadě, protože PLC vyrábí společnost zabývající se také měřícími převodníky, umožní připojit přímo do PLC teplotní sondy Pt100 a termočlánky B E J K N R S T a L. K programování se používá upravený software Multiprog podle normy IEC 61131. Ukážeme si v krátkých pasážích, jak to vůbec vypadá prakticky, video ukázka v závěru Vám jistě ještě více napoví něco o tomto PLC. 


PLC je umístěno v modulu šířky 72mm. Jestliže Vám ihned z kraje připomíná třeba LOGO, nebo jiný podobný systém programovatelných relé, velmi rychle na to zapomeňte. Nejedná se vůbec o nějaký jednoduchý mini systém, ale o plnohodnotné PLC, jehož základní modul můžete dalšími I/O moduly dále rozšiřovat.  Hlavní modul může být napájen 230V nebo 24V.

OMC 8000 Orbit Merret 


K připojení rozšiřujících modulů slouží CAN sběrnice, která je na hlavním modulu vyvedena nad ovládacími tlačítky konektorem RJ11. PLC umožní připojit až 31 dalších modulů, které mohou být umístěny v těsné blízkosti, nebo vzdáleně až do 40 metrů.

OMC 8000 Orbit Merret 


Připevnění modulu v rozvaděči je řešeno DIN lištou, nic jiného se dnes už ani nedá očekávat.

OMC 8000 Orbit Merret 


Z horní strany PLC pak najdeme Ethernetový konektor a škvíru pro mikro SD paměťovou kartu pro záznam dat (trendy, alarmy atd). Jeden pár vstupů může být použit jako RS485 pro komunikaci s dalšími zařízeními, jako je například numerický nebo textový displej, jednoduchý operátorský panel a podobně.

Pokud by nestačila maximální 40m vzdálenost rozšiřujících modulů, je možné použít téměř na libovolnou vzdálenost spojení dvou hlavních modulů pomocí UDP právě přes linku Ethernet.

OMC 8000 Orbit Merret 


Jelikož se jedná o PLC s Ethernetovou komunikací, je prioritní jednoduché nastavení IP adresy, aby bylo možné jej jednoduše připojit jak do sítě, tak k PC s programovacím softwarem Multiprog. Právě nastavená IP adresa je vždy viditelná v horní části displeje, což jak uvidíme dále, je výborná pomůcka. Displej je barevný TFT.

OMC 8000 Orbit Merret 


Změna IP adresy se totiž neprovádí jako třeba u jiných PLC, změnou konfigurace v programovacím prostředí a následným nahráním do PLC, ale je nutné ji upravit přímo na PLC přes nastavovací menu. Je to řešení, které je hotové raz-dva. Stačí po zapnutí přístroje na chvilku podržet tlačítko OK, a PLC se přepne do nastavovacího módu. Tam je možné, kromě dalších nastavení, IP adresu upravit.

OMC 8000 Orbit Merret 


Pak již stačí jen připojit Ethernetový kabel. Teoreticky. Prakticky zbývá ještě instalace programovacího prostředí Multiprog. 

OMC 8000 Orbit Merret 


Multiprog je softwarový nástroj, který je tentokrát speciálně upraven pro Orbit Merret, jak uvidíme dále. Samozřejmě včetně češtiny. Běží na platformě Microsoft Windows XP, Windows Vista, stejně jako v systému Windows 7.

Instalace není nijak problematická, je to otázka několika minut.

OMC 8000 Orbit Merret 


Na PC se kromě software Multiprog instaluje ještě PLCReader, který usnadní vytvoření komunikace mezi dvěma PLC a také OMFinder, který najde na síti OCM 8000. Úplně nejzajímavější je ale složka Orbit Merret, kde najdete spoustu příkladů a návodů pro programování OMC 8000 podle IEC 61131, což není zase tak úplně nezajímavé, zvlášť když v jedné z podsložek je několik pdf návodů k programování v IEC 61131 obecně.

OMC 8000 Orbit Merret


Samotný Multiprog si můžete zdarma stáhnout v třiceti denní zkušební verzi, včetně všech příkladů a návodů. Samotná licence pro PLC Orbit Merret je pak doslova za pár stokorun, neboť platíte jen nezbytné náklady spojené s úpravou software.

OMC 8000 Orbit Merret


Právě úprava Multiprog pro Orbit Merret zajistí možnost založení nového projektu podle průvodce, nebo hotových šablon struktury PLC programu.

OMC 8000 Orbit Merret


Struktura PLC programu je naprosto shodná s jinými PLC programy vytvořenými podle IEC 61131.

OMC 8000 Orbit Merret


Pokud by vám měla dělat problém syntaxe zápisu adres proměnných a I/O, je pro to v Helpu jednoduchá pomůcka pro zápis.

OMC 8000 Orbit Merret


Jestliže se dostanete s programovacím PC na síť ve stejném segmentu, pomocný softwarový nástroj OMFinder připojené PLC spolehlivě najde.

OMC 8000 Orbit Merret 


V menu PLC pak nastavíme IP adresu přesně podle naší sítě. Nenastavujeme tedy IP adresu přes software Multiprog, ale přímo v menu PLC na jeho displeji. 

OMC 8000 Orbit Merret 


Pak už jen stačí v software Multiprog otevřít projekt s příklady programování v IEC 61131, nebo ukázky programů z různých školení Orbit Merret. Je toho dost a dost a hlavně seřazeno přesně podle možností PLC, takže si vyzkoušíte všechny vlastnosti a možnosti OMC 8000. 

OMC 8000 Orbit Merret 


Jediné co je v otevřeném projektu nutné udělat, je nastavit IP adresu připojeného PLC, neboť v příkladu je nějaká obecná.

OMC 8000 Orbit Merret 


Poté již bude fungovat komunikační menu, které se spustí přes zvýrazněnou ikonu.

Jestliže nebude správně nastavena IP adresa, komunikační okno se vůbec neotevře!

OMC 8000 Orbit Merret 


Programování podle IEC 61131 má své specifika, jako příklad si ukážeme parametrizaci PLC vstupů, kde se vše provádí softwarově a ne přes nějakou hardwarovou konfiguraci.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

OMC 8000 Orbit Merret 


Multiprog obsahuje nejen standardní funkce a funkční bloky pro IEC 61131, v knihovně pro OMC 8000 stačí přes pravou klávesu myši vyvolat "Help" a kompletní popis funkčního bloku budeme mít dokonce v češtině.

OMC 8000 Orbit Merret 


Přesně jsou popsány parametry funkce, která nastaví vlastnosti jednotlivých vstupů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

OMC 8000 Orbit Merret 


 

Protože parametrizace každého vstupu se provádí pouze přiřazením číselné hodnoty na patřičný vstup funkčního bloku, je důležitá tabulka hodnot funkcí.

Tohle je jen jeden z mnoha příkladů programování OMC 8000. 

OMC 8000 Orbit Merret


Stačí z knihovny funkcí "nastrkat" myší patřičnou hodnotu. Funkční blok "SetInputs" se pak vyvolá při startu PLC a vstupy se parametrizují podle těchto hodnot.

OMC 8000 Orbit Merret


Potom již můžeme vyzkoušet všechny programové příklady v software Multiprog. Například rotující barevný čtverec a podívat se jak je to v PLC programu napsáno třeba pro inspiraci.

OMC 8000 Orbit Merret


Nebo ukázku připojení čidla Pt100 přímo do PLC a vyhodnocení měřené teploty.

OMC 8000 Orbit Merret


OMC 8000 praktická ukázka.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Plnohodnotné PLC které umí tak širokou parametrizaci vstupů včetně měření teploty, s výbornou přesností, ve 12 bitovém rozlišení není na trhu zas tak mnoho. Pokud se navíc jedná o český produkt s českou podporou, jistě se využití najde. Navíc se připravují další vylepšení, jako rozšířená komunikace, připojení termočlánků atd. 

Důležitá poznámka na závěr: Pokud absolvujete základní jednodenní školení k OMC 8000, dostanete zdarma jedno PLC OMC8000 a software s licencí, což je absolutní bomba. Cena školícího kurzu je totiž 3300,-Kč, takže za to máte školení, OMC 8000 a software. Přihlášky s detaily na hlavní straně webu Orbit Merret dole.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

OMC 8000 technické parametry: http://www.merret.cz/produkty/plc 

Software Multiprog pro Orbit Merret: http://www.merret.cz/produkty/software/multiprog-5-35

Podpora, dotazy, další informace: http://www.merret.cz/kontakt

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209