• Blaja
  • Archiv
  • Step7 Professional V11 instalace a první kroky

Step7 Professional V11 instalace a první kroky

  • sobota, 11 červen 2011 04:00

 Logo software Step7 Professional V11 instalace a první kroky.

Dlouho avizovaný a odkládaný Step7 ve verzi 11 pro programování PLC SIMATIC S7 všech řad je konečně na světě. Vyzkoušíme instalaci a jen několik funkcí, jestli je to opravdu nástroj i pro vyšší řady PLC SIMATIC, podobně jako klasický Step7 verze 5.x 

Shrneme si to, pro programování PLC SIMATIC S7 řady S7-300/400 je nástroj Step7 nyní ve verzi 5.5. Pro nové PLC řady S7-1200 máme Step7 Basic V10.5, a nyní i pro řadu S7-300/400 přichází Step7 V11. Do budoucna zůstane zřejmě jen jeden nástroj, ale to je budoucnost ještě hodně vzdálená. Jak uvidíme dále, Step7 V11 jasně vychází z V10.5, a naštěstí podporuje Windows XP+SP3, na kterém jsem vše zkoušel a budu dále zkoušet. Video ukázku z prostředí najdete na konci článku.


Celá instalace není nikterak složitá, ale jak už to u Step7 bývá, spíše časově náročná.

Instalaci jsem vrazil do virtuálního stroje, nechci riskovat nějakou nekompatibilitu s původním Step7 a dalším SIEMENS softwarem. Tato verze 11 bude zatím sloužit jen na pokusy a testy. Ale i ve virtuálním počítači se dá s nástrojem běžně pracovat, spojení s PLC totiž obstará ethernetová karta.

Podle technických údajů na webu SIEMENS je ale kompatibilita s předchozími verzemi a paralerní chod se Step7 V5.x podporována, detaily v odkazu na konci článku.

Step7 Professional verze 11

Podíváme s co všechno se nám nahrne na počítač. Je to celkem jasné, poslední položku jsem vyškrtl, i tak si vše vezme dost GB na disku. Jedna z nejzajímavějších položek je Migrace ze Step7 V5, tedy načtení a převedení projektů vytvořených Step7 V5.x softwarem do Step7 V11.

Můžeme si nastavit i cestu "kam s ním", tedy cílový adresář.

Step7 Professional verze 11

Poslední rekapitulace a jdeme na to. O průběhu instalace nás bude informovat textové hlášení v dolní části okna.

Step7 Professional verze 11

Vlevo dole je vidět, že do skončení instalace zbývá cca 34 minut. Ještě zde to celkem pasuje.

Step7 Professional verze 11

Samozřejmě licence je nutná, tohle je stejný úkon jako v "pětkové" verzi. Zvolíme si poslední možnost.

Step7 Professional verze 11

A je to, po restartu by mělo vše fungovat. Celková doba instalace u mě přesáhla dvě hodiny, čekal jsem to ale horší.

Step7 Professional verze 11

Manažer licencí ve své poslední verzi, funguje bez potíží.

Step7 Professional verze 11

Po spuštění Step7 V11 si ověříme nainstalované verze, veškerý software je již opravdu ve verzi 11.

Step7 Professional verze 11

Úplně netradičně upozorním ihned ze začátku na nápovědu, která je podrobná a pomůže Vám při práci s tímto nástrojem. Předpokládá ale aspoň minimální znalost problematiky a orientace v názvosloví.

Step7 Professional verze 11

Podobně jako u nástroje Step7 Basic V10.5 po startu software vybereme možnost co chceme. Zkusil jsem vytvořit nový projekt, migraci projektu a spojení s PLC si necháme na později.

Step7 Professional verze 11

Do nového projektu si přidáme nové zařízení, tedy PLC řady S7-300, dále máme na výběr i ostatní hardware vyšších řad a samozřejmě i stávající PLC S7-1200. 

Step7 Professional verze 11

Pokud jste již dělali s nástrojem pro PLC Simatic S7-1200 je vše v podstatě stejné, přibyly funkce a možnosti, které vyžadují vyšší řady SIMATIC. Klasická HW konfigurace ze Step7 V5.x již není, vše se dělá stejně jako pro malé PLC. 

Step7 Professional verze 11

Hardwarový katalog nabízí další moduly a příslušenství, aktualizace se ovšem provádí taky trochu jinak než jsme zvyklí, včetně importu gsd souborů pro Profibus sběrnici. Chce si to vše v klidu vyzkoušet.

Vzhledem k rozsahu celého software není absolutně možné vše vyzkoušet a ukázat. Je to otázka spíše několika denního školení a nebo večerního "samostudia".

Step7 Professional verze 11

Vyzkoušel jsem například vytvoření UDT struktury a následné vygenerování datového bloku podle této struktury. Asi bych si v praxi název struktury přejmenoval na UDT x, jak je člověk zvyklý.

Step7 Professional verze 11

Při následném vložení nového datového bloku jen vybereme typ podle naší UDT struktury. Pokud Vám pojem UDT struktura nic neříká, je to výraz ze Step7 V5.

Vložení ostatních programových bloků je již i pro běžné uživatele PLC Simatic intuitivní. 

Step7 Professional verze 11

Vygenerovaný datový blok přesně podle UDT.

Step7 Professional verze 11

Ještě se podíváme na aktualizace třeba HW konfigurace nebo celého software.

Step7 Professional verze 11

Podporované další doplňky do V11 přidáme buď ze souboru, nebo přímo z internetu. Tam ovšem zatím toho moc není, jen první aktualizace celého software.

Step7 Professional verze 11

První update do Step7 V11, ani jsem jej neinstaloval, pro naše pokusy se nejedná o významné změny nebo opravy. Uvidíme za pár měsíců, na jaké pořadové číslo update poskočí. Můžete si zkusit zatipovat. 

Step7 Professional verze 11

Video ukázka prostředí Step7 verze 11.

 

Step7 Professional V11.


 

Závěr:

Takže jsme si ukázali instalaci Step7 V11 a hlavně že software funguje, nijak nepadá a je stabilní. Otázku zda jej začít používat si musí každý rozhodnout sám, osobně zatím počkám jak se vše vyvine. Určitě se chcete zeptat, jak dlouho vedle sebe budou fungovat dva softwarové nástroje pro PLC Simatic. To Vám ovšem v současné době nikdo zodpovědně neřekne, takže si nemusíme dělat starosti s nějakým rychlejším přechodem na nový software.

Příště zkusíme importovat projekty z "pětkové" verze Step7, nastavit spojení s PLC a online režim. No a zajímavý bude import velkého projektu s desítky účastníky na Profibus sběrnici, stovkami a stovkami vstupních/výstupních signálů, mnoha měniči Siemens, komunikací přes S7-funkce s dalšími PLC a PC na ethernetové síti. Tam uvidíme jak si nový nástroj povede.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Podporovaný SW a OS, kompaktibilita Step7 V11: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/50028243

Update Step7 V11: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/29156492/133100

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209