• Blaja
  • Archiv
  • USB signální sloup Harmony XVGU3SHAV k HMI Magelis

USB signální sloup Harmony XVGU3SHAV k HMI Magelis

  • čtvrtek, 17 říjen 2013 04:00

Logo HMI + Scada USB signální sloup Harmony XVGU3SHAV k HMI Magelis.

Další novinka v příslušenství k HMI panelům MAGELIS, signální sloup, který se připojí přes USB a může být ovládán jak z HMI panelu, tak z připojeného PLC.

XVGU3SHAV Schneider Electric

Signální sloup opět jen s USB připojením k HMI panelu. Vyzkoušíme si jej opět prakticky a ideálně vše uvidíme na závěrečné videoukázce.


Třípatrový signální sloup s akustickou houkačkou, každé patro je možné rozsvítit jednou ze šesti barev, nebo také stejnými barvami, podle toho jak vyžaduje situace. Sloup opět nabízí nejen běžné možnosti, ale díky předvolbám i něco navíc. Průměr sloupu klasických 60mm, výška jedné barvy 40mm, celková výška téhle varianty 270mm. Jako druhou možnost nabízí výrobce verzi bez nástavce, pak se celková výška sloupu sníží na 182mm. Jako příslušenství dostanete ještě zajímavý USB kabelový zámek, kterým zajistíte spojení USB kabelů proti vytržení.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Spodní základna pro upevnění čtyřmi šrouby, krytí IP42 a pracovní teplota od 0 do +55°C. Napájení 5V DC z USB, příkon 2W. Dvoutónový bzučák s nastavením hlasitosti maximálně do 85dB je slyšet dost intenzivně. Při připojení k HMI panelu společně s prosvětleným tlačítkovým USB ovladačem, je doporučeno použít USB rozbočovač s 5V napájením. Stačí jakýkoliv obyčejný za pár korun. 

 

XVGU3SHAV Schneider Electric 

Signalizační sloup podporuje hardwarově tyto HMI panely z řady MAGELIS:
HMIGTO, XBTGT (kromě GT1000 series), XBTGC (with SoMachine platform) a XBTG. Pro parametrizaci je nezbytný poslední service pack 2 k software Vijeo Designer 6.1.


Všechno USB příslušenství k panelům MAGELIS funguje na principu driverů, takže stejně jako v případě prosvětlených tlačítek, přidáme si v projektu světelný sloup.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Automaticky s driverem se nám v seznamu tagů objeví strom s proměnnými pro náš sloup. Tady výrobce nabízí dvě možnosti ovládání sloupu. První přímým přístupem ovládáme jednotlivé pole a barvy v nich včetně zvukové signalizace, druhý systém umožní využít předvolby stavu sloupu a následně je vyvolávat.

 

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Je dobré si o tom trochu přečíst v helpu, pokud do uvedené proměnné například pro přímý přístup zapíšeme uvedenou hodnotu, barva sloupu se změní přesně podle ní. Měnit můžeme také blikání a jeho rychlost, stejně jako hlasitost a tón zvukové signalizace. 

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Jestliže preferujeme verzi s předvolbami, tak si ve vlastnostech driveru pro každou předvolbu nastavíme, jak se má sloup chovat. 

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Tak a znovu vytvoříme jednoduchou obrazovku v HMI, odkud budeme signalizační sloup ovládat. Můžeme použít proměnné přímo z HMI nebo z připojeného PLC úplně stejně jako bychom měli sloup zapojený na digitálních výstupech PLC automatu. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Asi takhle, není to nic složitého, nás zajímá jen princip, jak to funguje.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Každé tlačítko na HMI panelu, nastavíme na zápis proměnné do určitého tagu, přesně podle nápovědy výše. Jednička znamená červené světlo horní části sloupu.  

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Následně to vypadá asi takhle, ideálně si to prohlédněte na videoukázce v závěru.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Tady už do všech proměnných sloupu zapíšeme čtyřku, což znamená modrou barvu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Opět ukázka jak to pak dopadne s celou modrou.

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Dokonce i fialová svítí obstojně. Další funkce jako blikání, a ovládání zvukové signalizace jsou již obdobné. Stačí zapsat správnou hodnotu na správné místo ať z HMI panelu, nebo přímo z PLC automatu. 

XVGU3SHAV Schneider Electric 


Praktická ukázka ovládání signálního sloupu XVGU3.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně v HD rozlišení 


Závěr:

Další z povedeného USB příslušenství Schneider Electric. Podobně jako v případě prosvětleného tlačítkového ovladače také tento sloup může být připojen vždy jen jeden. My si ještě v závěrečném článku ukážeme snímač otisku prstu pro přihlášení uživatele, nicméně k jednomu panelu mohou být jednotlivě připojeny sloup, biometrické tlačítko i signalizační tlačítkový panel. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Signalizační USB sloup: Magelis XVGU  

Software Vijeo Designer: http://www2.schneider-electric.cz/software/software-ke-stazeni/vijeo-designer/ 

Technická podpora, kontakt: http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/obecne/kontakt/kontakt.page 

Připojení panelů Magelis k PLC Simatic S7: http://www.blaja.cz/hmi-scada/magelis-gto-nova-rada-hmi-panelu-s-multiprotokolem.html 

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209