• Blaja
  • Archiv
  • Úsporná I/O perifere na sběrnici Profibus DP i pro PLC Simatic S7

Úsporná I/O perifere na sběrnici Profibus DP i pro PLC Simatic S7

  • pátek, 07 květen 2010 04:00

Logo automaty Úsporná I/O perifere na sběrnici Profibus DP i pro PLC Simatic S7.

Až 50% úspory zastavěné plochy v rozvaděči nebo svorkovnicové skřínce nabízí I/O priferie řady X20 na sběrnici Profibus-DP společnosti B&R-automation.

Vzdálené I/O jednotky vstupů a výstupů pro řídící PLC a sběrnici Profibus DP vyrábí téměř každý výrobce automatizační techniky. Některé jsou si podobné jako vejce vejci, dokonce pochází z jedné výroby, jen se liší potiskem (např. Beckhoff a Wago). Jiné mají vlastní koncepci. Společnost B&R automation nabízí jednotky vzdálených vstupů a výstupů s 50-ti procentním navýšením počtu I/O, tedy 12 na kartě. Navýšení se týká DI/DO, silových ampérových výstupů a také některých analogových signálů.


Na ukázku máme na PLC Simatic S7 připojenou menší kontrolní sestavu.

Profibus DP komunikační modul BC0063 a za ním připojen modul 12xDI, 12xDO, 2xAI a 4xAO.

Všimneme si jedné zajímavosti. Na posledním modulu "trčí" čtyři kontakty interní sběrnice a přesto vše jede. Původně jsem tomu moc nevěřil, člověk je zvyklý od periferií Siemens, Wago nebo Beckhoff, že vždy musí být připojen zakončovací kus, ale tady opravdu ne. Sběrnice je volná a vše jede dále. K modulu samozřejmě dostanete plastový kryt, aby byly kontakty chráněny, ten ale u zkušební sestavy není. 

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 


Než ale vše oživíme, musíme si stáhnout a nainstalovat do Stepu7 patřičné GSD soubory, odkaz najdete jako obvykle na konci článku. Vlastně jen jeden soubor, který pokryje celou řadu X20 a dvě bitmapy. 

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 

 

Následně nám v HW katalogu přibyl jeden Profibus DP komunikační modul X20BC0062 a pod ním se rozbalí vše co je možno na sběrnici připojit. Takže v klidu vybereme a poskládáme skutečnou sestavu.

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 


Bitmapy v adresáři s gsd souborem se hezky přítáhly do Stepu7, a pak celá periferie v HW konfiguraci vypadá naprosto profesionálně.

Na rozdíl už od zmiňovaných periferií Wago, musíme v HW konfiguraci Stepu7 naskládat moduly tak, jak jsou opravdu hardwarově osazeny, tedy stejně jako třeba u Siemens ET200S. Analogový vstup v pozici 4 je opravdu v 16bitovém rozlišení.

Napájecí modul je součástí komunikačního a umožňuje i rozdělené napájení, proto nezapomenout na klemu při jednom napájecím napětí. Pokud zapomeneme, modul hlásí chybu konfigurace!

 

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 

 

Analogové vstupní i výstupní moduly fungují bipolárně a standardně jako Siemens, tedy +32767 znamená 10V vstup/výstup. Už jsem se setkal i s trochu jiným poměrem.

Ukázka z on-line PLC Simatic S7 je z přímého zapojení analogového výstupu do analogového vstupu jen pro kontrolu výstupního napětí 5voltů.

 

 

 

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 

 

Na závěr ješte detailní fotka celé sestavy. Pokud se Vám zdá čitelnost popisů typů jednotlivých modulů dobrá tak, na fotce to vypadá jinak, ve skutečnosti to je slabší.

Zase na druhou stranu je příjemné, že přímo svítí číslo DI a také analogu, takže okamžitým pohledem zjistíte, zda je třeba na analogu nějaký signál, nebo třeba čidlo nic nedává. To je ta zelená jednička u předposledního modulu X20AI2632. U analogového výstupu X20AO4622 je také signalizována jeho aktivita.

Přepínače nastavení adresy jsou v HEXa, tedy spodní 0 až 16 a horní "násobitel" x16. Pro jejich nastavení potřebujete opravdu dobré oči a světlo. Nic pro mě, naštěstí se to dělá jen jednou za životnost.

X20 I/O periferie B&R automation pro Profibus DP 

 


Videoukázka z reakce periferie B&R  na odpojení a připojení Profibus DP linky za chodu. Na připojeném voltmetru je analogové výstupní napětí.

B&R automation na Profibus DP Simatic S7

 


Mnohokrát se stalo, že byla mezisvorkovnice pro I/O sběr dat "našlapána až po strop", a nutné rozšíření o další modul bylo nemožné.  Úspora místa o téměř 50% u této periferie není rozhodně zanedbatelná a její použití má své opodstatnění.

Pokud se podaří rozvinout spolupráci s českou pobočkou B&R-automation, mohli bychom mít příště v testu i složitější moduly, jako třeba pro přímé řízení krokových motorů atp.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Společnost B&R-automation Česká republika: http://www.br-automation.com/cps/rde/xchg/br-automation_com/hs.xsl/cookies_allowed.htm?caller=index_CSY_HTML.htm

Technické údaje, manuály a podpora pro I/O preiferie B&R-automation:  http://www.br-automation.com/cps/rde/xchg/br-productcatalogue/hs.xsl/products_110066_ENG_HTML.htm?session_level_1=I/O

GSD soubory pro X20 I/O periferie: http://www.br-automation.com/cps/rde/xchg/br-productcatalogue/hs.xsl/services_37489_ENG_HTML.htm

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209