• Blaja
  • MaR
  • Hybridní poloautomatický přepínač sítí

Hybridní poloautomatický přepínač sítí

  • neděle, 10 prosinec 2023 18:10

Firma BONEGA proto přivádí na trh zajímavý výrobek a to hybridní (poloautomatický) přepínač sítí. Koukneme na to co se pod tím názvem ukrývá.


Sestava umožní automatické přepínání sítě, reverzace, záložních zdrojů, čerpadla atd. Uživatelé mají možnost si přepínat mezi jimi určenou prioritní a sekundární (záložní) sítí, a to dle svého uvážení kdykoli ručně. V případě jejich nepřítomnosti a současně výpadku napájení mají zájem, aby se po obnově napájení automaticky přepnul provoz na preferovanou prioritní síť.
Detailní informace v katalogu na straně 172 tady.

an230 01


Základem pro přepínání je automatický recloser - nahazovač BONEGA 2P AN-230-SIGN, tedy elektrické zařízení které mechanicky nahodí k němu připojený běžný jistič 3P+N (nebo 1P+N).

an230 02


Zde je spotřebič napájen ze standardní sítě, přepínač má aktivní pravou část. V případě požadavku lze také pomocí časového relé vytvořit předem určené zpoždění pro sepnutí jističe prioritní sítě proti nežádoucím rychlým reakcím jako jsou výpadky el. proudu při bouřce atd.

an230 03


A tady po výpadku se přepíná spotřebič na záložní síť. Na jističe ještě navazují podpěťové spouště, jejichž křížovým zapojením se vyloučí nebezpečí vzájemného spojení sítí.

an230 04


Zapojení není složité, takže v nějaké podobné formě si jej můžete v případě potřeby zrealizovat i sami. Příklad zapojení na obrázku, další varianty, jako jedno - třífázové, s větším - menším nahazovačem, zájemcům na požádání zašle podpora Bonega tady v sekci kontakty.

an230 05


Úplně jednoduše to je vidět na Bonega videoukázce.

https://www.youtube.com/watch?v=OqW2G3BNpd4&feature=youtube

 

Jaroslav Blažek


Závěr:
Prostorově méně náročná sestava pro přepínání sítí nejen pro fotovoltaiku a tepelná čerpadla, ale i pro další domácí či průmyslové aplikace. Nejedná se o rychlý záskok, kde ani nepoznáte že došlo k přepnutí na záložní zdroj napájení, to by vypadalo trochu jinak, ale můžete se inspirovat.

 

Doplňující odkazy k článku: 

Bonega elektroinstalace najdete zde.
BONEGA, spol. s r.o. kontakt tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209