Sestava rozvodu 24 VDC kterou si vyberete a poskládáte na míru, nyní s novým napájecím zdrojem 230 VAC / 24 VDC 5 A (nebo 10 A). Zatím jako napájení sloužil externí zdroj s modulem do sestavy, vhodné hlavně pro větší proudy 20 .. 40A.
V malém výřezu je pro představu modularity reklamní PR obrázek.
Jestliže aplikaci stačí celkově 5 nebo 10 A, respektive 20A pro celý rozvod, je nyní možné vložit do sestavy tyto nové zdroje. Navíc dva 10 A zdroje lze zapojit paralelně (5A zdroje tohle neumožňují), maximální možný proud je tedy 20 A.
Řešení je to elegantní a ubude jeden díl. Zdroj + napáječ je totiž nyní jeden modul.
Rozvod 24 VDC ze zdroje zajistí známé lišty, řešení to jednoduché. Tyto lišty vydrží 40 A stejně jako napájecí modul pro externí zdroj, který je vidět na posledním obrázku na konci článku.
Vše je flexibilní, poskládáte si to jak chcete nebo nechcete. Distributor potenciálů si dáme až na konec, hned uvidíme proč.
Zrekapitulujeme, zleva zdroj 24 VDC / 5 A, pak flexibilní jednokanálový výstupní elektronický modul nastavitelný v rozmezí 1 .. 10 A po skocích 1 A, dále fixní výstupní modul 2 A a distributor potenciálů 2x12 tedy 12x +U a 12x 0 V.
Lišty, které spojují 24 VDC pro jednotlivé moduly spojí záporný pól u všech modulů jak je vidět, ale u distributoru potenciálu kladný pól nespojí, ten nemá vyvedeno pružinové spojení. Je to proto, abychom si na distributor přivedli potenciál který potřebujeme rozvést z libovolného výstupního modulu.
Na napájecím zdroji, stejně jako na ostatních modulech kde to má význam, najdeme za označením vpravo nahoře číslo 1.06. To je verze firmware a je velmi důležitá pro dálkové ovládání celé sestavy, jak uvidíme dále.
Jen v rychlosti nastavíme elektronický modul na omezení 1 A a zatížíme. To jen pro ukázku, nečeká nás žádné překvapení, vše funguje jak má. Podstatné věci se odehrají dále.
Flexi modul má nastaveno omezení proudu na 3 A, prosvětlenými LED tlačítky ON/OFF se dá každý modul samostatně vypnout a zapnout. Vstupy na zdroji CTRL a ON slouží k dálkovému ovládání celé sestavy nebo jednotlivých modulů, neboť ty mají tyto vstupy na sobě také k dispozici. O tom ale bude řeč dále. Je to celé vidět na závěrečné videoukázce.
Vypneme a zapneme ručně každý modul zvlášť. Nic nejasného.
Vstupy CTRL a ON také na elektronickém modulu a výstup hlášení dosažení 90% nastaveného zatížení. Výstupy jsou určeny pro vstupy PLC nedají se proto nějak více zatížit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vypínací charakteristika jak nastavitelného bloku tak fixního je stejná.
Tak pokud nyní přemýšlíte, na co zde máme PLC Simatic a další napájecí zdroj, tak pozor. Souvisí to s dálkovým ovládáním jak celé sestavy, tak jednotlivých modulů, neboť přes vstup CTRL lze patřičný díl vypnout a zapnout a přes vstup ON pak znovu zapnout díl po zkratu nebo přetížení. Sekvenci povelů vytvoří právě PLC Simatic se separátním zdrojem. :)
Podmínky zapínání jsou zde. Na vše jsou potřeba impulsy, délky 40 a 20 ms viz bod 1). Další možnosti v bodech 2) a 3) jsou dostupné až od vyššího firmware jak je uvedeno od verze 1.06a.
A to je to co my nemáme, jak jsme si ukázali dříve, náš zdroj má firmware 1.06. Neboť není až tak jednoduché vytvořit v PLC tyto přesné impulsy 20 a 40 ms. A je vidět že výrobce na tohle reagoval, když od vyššího firmware protáhl tyto impulsy a jejich toleranci desetkrát.
Přesně tohle je posloupnost vypnutí a zapnutí zdroje povelem na CTRL vstupu.
Pokud tohle dálkové ovládání nebudete využívat, nic vás nemusí trápit, ale pokud ano, tak to stojí za trochu zamyšlení.
Tohle naše ovládání v Simatic S7-1200 funguje jen pro tyhle podmínky a v úplně prázdném CPU. V žádném případě nebude funkční v nějaké skutečné aplikaci, neboť vzhledem k době cyklu a časové základně timerů, nejsme schopni zajistit takto jednoduše přesný 20 ms impuls. Bude nutné využít interrupt, tedy časové přerušení běhu programu právě pro generování těchto impulsů. Nebo ve vyšším firmware zkusit těch 400 a 200 ms.
Dále se přesvědčte, jestli si vypnutím celé sestavy, nebo jen jedné sekce, neshodíte ovládací PLC nebo jeho výstupy, kterými ovládáte Mico Pro. Pokud ano tak zdroj samozřejmě nezapnete.
Vypnutí modulů nebo celé sestavy dálkově je signalizováno oranžovým svitem LED. Zbývá doplnit to podstatné, a sice jakým způsobem moduly Mico Pro vypnete, tak jen tím samým jej zapnete. Tedy vypneme li modul tlačítkem na něm samém, nezapneme jej dálkově, zapneme jej zase jen tlačítkem a naopak.
Proto máme k dispozici naše PLC se samostatným napájecím zdrojem, neboť jakmile vypneme z PLC celou sestavu, potřebujeme pro zapnutí zase PLC s napájením. Tohle se týká jen naší sestavy tady na stole, ve skutečné aplikaci na to dáme samozřejmě pozor, abychom se takto „nezacyklili“ a nepotřebovali další napájení. Jak je vidět můžeme v sestavě vypínat a zapínat jednotlivé sekce zvlášť, takže vždy zůstane nějaký modul napájený, třeba ten fixní, který samostatné dálkové ovládání neumožňuje.
Na závěr máme pro vás perličku ohledně tohoto dálkového ovládání Mico Pro. My jsme sestavu zapnuli a klemou ručně z 24 VDC jsme zkoušeli funkci vstupu CTRL na zdroji, no a najednou lup a sestava skončila v tomto stavu. Prostě naprostou náhodou se nám podařilo vytvořit vypínací impuls. Sestavu jsme již dále nějakou klemou nezapnuli, pročetli jsme tedy manuál, naprogramovali PLC a pak už to znovu jelo. Kontaktovali jsme i technickou podporu, zda nejsou nějaká „zadní vrátka“, ale nejsou. Jakým způsobem moduly vypnete, takovým je musíte zase zapnout.
Jak prosté.
Pro úplnost zbývá dodat, že na webu Murrelektronik je online konfigurátor, kde si vytvoříte celou sestavu, vygenerujete objednací čísla a také přímo objednáte. Zatím ale v konfigurátoru nejsou tyto nové 5 A / 10 A napájecí zdroje, jen modul pro vstup 24 VDC, takže aspoň vidíte jak vypadá.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Videoukázka funkcí nové sestavy Mico Pro:
https://www.youtube.com/watch?v=q6XgVD5NXGE&feature=youtube
Závěr:
Funguje to bezchybně, máte přesný přehled která sekce jak jede, zcela jistě výhodné do větších sestv a rozvodů napájení. Navíc když potřebujete jednotlivé sekce z PLC programu odpojovat a zase připojovat je Mico Pro přesně pro to dělané. Modulární provedení umožní rychlou výměnu dílu který přesně nepasuje za vhodnější. Vzhledem k ceně, která se nijak nevymyká běžnému průměru, se sestava neztratí ani v menších aplikacích.
V online shopu na odkazu níže si vše poskládáte a ihned vidíte, kolik vás to bude stát. Tato naše sestava vyšla ceníkově na cca 235,- EUR.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Murelektronik u nás, kontakty zde.
Novinka MicoPro s vlastním napájením tady.
Online shop s Mico Pro zde.