• Blaja
  • MaR
  • Spínací senzor OQT150-R100 se dvěma režimy současně

Spínací senzor OQT150-R100 se dvěma režimy současně

  • středa, 25 květen 2016 11:43

Nová generace fotoelektrických senzorů Pepperl+Fuchs R100 a R101 Umožňuje integrovat několik provozních režimů do jednoho, navíc s funkcí IO-Link pro připojení k PLC nebo detailní nastavení a monitoring. Každý výstup snímače je nastaven na jinou funkci, na výběr je 6 funkčních režimů.

Díky širokému spektru funkcí umožňují fotoelektrické senzory řady R100 a R101všestranné využití v řadě detekčních aplikací. Spínací senzor s měřicím jádrem zde představuje špičkové řešení a my si ukážeme integrované provozní režimy přímo online včetně videoukázek.


Triangulační senzor pro měření vzdálenosti, měřící paprsek laser 680 nm, rozsah detekce 20 ... 150mm. Jedná se o spínací senzor s měřicím jádrem, interně si měří také vzdálenost detekovaného předmětu, jejíž hodnota je přístupná přes IO-Link Process data. Vše ohledně snímače funguje na webu Pepperl+Fuchs bezvadně na označení nebo číslo produktu 267075-100156, stačí jej vložit do vyhledávání. Tato řada R100 je silná jen 11mm, vysoká 37mm (bez konektoru) a široká 21mm. Řada R101 je funkčně shodná, ale silnější a nižší. 

oqt150 01


Vzhledem k malým rozměrům je každý snímač osazen 4 pinovým M8 konektorem pro napájení, výstupy (každý max. 100mA) a komunikaci IO-Link ve verzi 1.1. Zde je vidět rozdíl mezi verzí R100 a R101. Spodní R101 je taková baculatější, záleží na konkrétním použití, kde který typ senzoru vleze. Celá elektronika je integrována do prostorově úsporného pouzdra.

oqt150 02


Snímač disponuje funkcí Teach-in, k nastavení některých parametrů přes Teach-in slouží tlačítko a otočný přepínač. Tři stavové LED nové technologie informují o připojeném napájení, nebo IO-Link komunikaci a stavu jednotlivých digitálních výstupů.

oqt150 04


IO-Link komunikační rozhraní neslouží jen k připojení a ovládání senzoru z PLC s IO-Link-Master02-USB modulem, mimochodem jak se takový snímač připojí a ovládá z PLC S7-1200 přes IO-Link, jsme si ukázali před časem v článku zde, ale  hlavně je možné detailní nastavení snímače. K tomu právě musí být nějaký Master modul, což je v tomto případě tato krabička. Připojí se k PC přes USB a s patřičným software pak nastavujeme a monitorujeme senzory. Bez tohoto modulu se s žádným snímačem nespojíme, jeho použití je nutné. Dalo by se říci, že nahrazuje takový RS232 převodník, který se používal u snímačů před časem.
Tento modul je vhodný také pro spoustu dalších výrobců snímačů, najdete jej v tedy i nabídce jiných firem. Liší se jen potiskem na krabičce. 

oqt150 05


Asi takto se připojí snímač k IO-Link-Master02-USB modulu, ten zajistí také napájení senzoru.

oqt150 06


Samozřejmě že k uvedenému je nutný patřičný software. Zastavíme se tady trochu déle, neboť bez správné funkce uvedeného Master modulu a software PACTware nejde a nemá smysl nic nastavovat. Software PACTware je univerzálnější, aby správně fungoval je do něj nutné doinstalovat ještě DTM knihovnu pro Master modul a patřičné snímače. Bez těchto knihoven nebude nic funkční, každý snímač nebo typová řada, má na webu výrobce buď úplnou DTM knihovnu, nebo aspoň konfigurační soubor, jak pro PLC tak pro tento software.

oqt150 11


Občas se nepodaří korektně instalovat USB ovladač pro IO-Link-Master 02-USB, ale jak bylo uvedeno výše, stačí si jej najít kdekoliv na webu všech výrobců, kteří tento Master modul používají. To je výhoda, nenajdete-li jej ihned na mateřském webu, přes "pana Googla" je k dispozici jinde. Takže pokud se stane tohle, nezoufat, nejedná se o nic zásadního. 

oqt150 12


V software PACTware se po instalaci uvedených knihoven objeví patřičné komponenty v katalogu. Podotýkám, že bez instalace těchto knihoven v katalogu nic nenajdeme. Ty se jednoduše přetáhnou myší na patřičné místo.

oqt150 15


Například jedna DTM knihovna Pepperl+Fuchs obsahuje všechny typy snímačů uvedené řady. Vložíme si opět ten, který máme připojen. 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

oqt150 16b

Poznámka: je možný také opačný postup, že si software sám najde co má připojeno, ale opět je knihovna nezbytná, aby v ní označil správný prvek. Ukážeme si příště.


IO-Link-Master na něm visí jeden laserový senzor OQT150-R100, nyní vše připojeno online. Zde je nutné se dostat, abychom mohli přes IO-link nastavovat senzory které potřebujeme. Bez uvedených kroků nic nebude funkční.

oqt150 17


Pravou myší na senzor a volba parametrů. V menu je ještě více položek, ty si ale propátrejte sami. Ostatní běžné funkce jsou přístupné přes ikony v horní liště.

oqt150 21


Upload a download vzhledem k senzoru je jasný, my si jeho konfiguraci natáhneme do software.

oqt150 22


Všechny režimy senzoru pohromadě, stačí přečíst a je to jasné. Ovšem nejzajímavější je na celém snímači to, že každý z jeho dvou výstupů může být nakonfigurován jinak. Je to vidět na videoukázce. Jestliže si říkáte k čemu to, vězte, že například výrobci jednoúčelových mašinek, mají mnohdy požadavky na senzory velmi univerzální. 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

oqt150 23b


Videoukázka nahrání konfigurace a nastavení všech režimů senzoru.

https://www.youtube.com/watch?v=MFnzrVTZaeo&feature=youtube  


Přesně takto se chová senzor s dvojitou konfigurací. První výstup spíná v okénku, druhý pak v jednom bodě. Funguje to perfektně, jak přímo na senzoru tak i při monitoringu v PACTware, viz další videoukázka. Nyní první výstup v módu Window není aktivní, jsme mimo okno.

oqt150 24b


Tady už jsme se dostali s polohou detekovaného předmětu do oblasti sepnutí obou výstupů.

oqt150 08


V menu "Observation" software PACTware monitoring polohy předmětu samozřejmě odpovídá skutečné poloze.

oqt150 25b


Zaostříme a vzdálenost je tam. Neměříme to úplně přesně, nám stačí jen vyzkoušet funkci v jednotlivých režimech.

oqt150 09


Videoukázka vytvoření konfigurace a funkce dvou provozních režimů.

https://www.youtube.com/watch?v=M0Yl8kX0ChM&feature=youtube 


Co se týče dalšího nastavení, k dispozici jsou pro každý výstup hystereze, různé zpoždění jak ZN tak ZR, a další diagnostika. Vše taky graficky zobrazeno aby nastavení bylo co nejpřístupnější velké většině uživatelů.

oqt150 26b


 

Závěr: 

U aplikací, kde bylo zapotřebí dvou senzorů, nyní postačí jediný spínací senzor s měřicím jádrem. Uživatelé senzorů řady R100 a R101 tak mohou zvýšit efektivitu a bezpečnost procesu a současně snížit náklady na pořízení a provoz.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Starší článek P+F snímač vzdálenosti z S7-1200 přes IO-Link.

Článek LED senzor OMT10-R100 a OBE12M-R101 závora 12m.

 

Nová generace senzorů Pepperl+Fuchs R100 a R101.

Další údaje senzoru OQT150-R100.

IO-Link-Master 02-USB.

Software PACTware (4.x).

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209