LOGO! 8.3 a spojení Modbus TCP do Modbus RTU, part 1

  • pondělí, 07 červen 2021 07:26

Stejné protokoly ale úplně jiné linky. Modbus TCP po Ethernetu podporuje LOGO!, Modbus RTU po RS485 podporuje univerzální teploměr. Jak tyto dvě rozdílné linky spojit? Je to vůbec možné?


Každé zařízení používá stejný Modbus protokol ale jinou "cestu". Je to vidět na první pohled, Modbus TCP má RJ45 Ethernetový konektor, zatímco teploměr jen dvě svorky pro sériovou linku RS485. Otázka zní, jak přečíst data z teploměru v modulu LOGO!. Pokud to vůbec půjde.

logo8tcprtu 01


Bude to chtít nějaký převodník Modbus TCP na Modbus RTU, přímo to samozřejmě nepůjde. Těchto a podobných převodníků je na trhu celá řada, ovšem mnohdy cena atakuje cenu samotného LOGO!, což pak ztrácí trochu smysl.

logo8tcprtu 02


Ale tento náš DR302 byl "za hubičku", koupili jsme jej někdy vloni v "alíkovém" obchodu tady za pár stovek.

logo8tcprtu 03


Jedná se o univerzálnější převodník, proto je bude potřeba nastavit. Máme dvě možnosti, stáhnout k manuálu i nějaký software z čínského webu výrobce tady, nebo vše udělat přes vestavěný webový server v samotném převodníku. Druhá varianta se ukázala jako jednodušší a rychlejší.

logo8tcprtu 04


Pokud se vše podaří, tak nakonec na LOGO! uvidíme obě hodnoty z teploměru, tedy teplotu a vlhkost.

logo8tcprtu 07


Kromě manuálu k převodníku stáhneme i Quick Start, abychom věděli základní IP adresu a přihlašovací údaje. Jak je vidět se jménem a heslem si čínský výrobce hlavu nedělá, takže pro praktické použití změnit! 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu 10b


Nejprve je samozřejmě nutné nastavit parametry sítě, tady IP adresu a věci s tím související.
Menu webového serveru převodníku je jednoduché, není nutno nad ničím přemýšlet.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu 11b


Pokud si je nepřepneme do  čínštiny, což jsme zde dali jen pro vaše pobavení. Ale vypadá to dobře, takový rozsypaný čaj.

logo8tcprtu 10


Nastavení parametrů sériového portu, převodník funguje jako TCP server.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu 12b


A uvolnění Modbus TCP protokolu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu 13b


Za chvilku by nám měl převodník DR302 na straně RS485 komunikovat s teploměrem, což signalizují standardní vysílací a přijímací LED.

logo8tcprtu 06


Budeme potřebovat něco, čím zjistíme, jestli a kde v kterých registrech máme informace k dispozici. Adresy registrů a tovární nastavení komunikace najdeme v manuálu teploměru, což jsme si již ukazovali několikrát. Klíčová je adresa, rychlost a skladba protokolu.

 

logo8tcprtu 20


Pro čtení zatím nepoužijeme LOGO!, neboť pokud nám nebude fungovat RS485 strana, tak bychom to těžce zjišťovali kde je problém, zda v nastavení LOGO!, nebo v převodníku, nebo ve drátech. Proto postupujeme krok za krokem. Použijeme náš oblíbený Ananas, kterým se připojíme na Modbus TCP server (náš převodník) a zkusíme něco přečíst. Jak je vidět na patřičných adresách máme údaj teploty a vlhkosti. Ovšem takto napoprvé nám to zdaleka nefungovalo, museli jsme použít i "biograf". 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

 

logo8tcprtu 21b


Protože není diagnostika správného připojení A/B vodičů na Modbus RS485 lince, můžete se snažit jak chcete, ale pokud jsou dráty přehozeny, tak nevíte kde je chyba, nastavení převodníku je od defaultního také dost odlišné. Proto pověsíme na RS485 linku biograf (tímto výrazem zdravím bývalého kolegu z mladých let SJ z Valašské Polanky - OK2BUX, který osciloskopu jinak neřekl) a ihned vidíme, jestli chodí z převodníku na teploměr požadavek a odpověď. Komunikaci máme nastavenu na 1 sekundu a je to hezky vidět, že převodník po 100ms odpovídá, takže vodiče máme v pořádku. Pokud nevidíte dvě sady impulsů, přehodit RS485 vodiče mezi sebou. Jak jednoduché Dr Watsone.

logo8tcprtu 05


Nakonec ještě zkusíme přečíst Holding registr, kde jsou uloženy informace o komunikačních parametrech, vidíme adresu a rychlost. Pozor v manuálu jsou adresy v hexa, ale Ananas je bere v dekadickém formátu, 257 je 101 hexa.

logo8tcprtu 22b


Koukněte na videoukázku, jak to má vypadat. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=iA7qPSNovu4&feature=youtube


 Závěr:

Co dál? V další části si ukážeme připojení do LOGO a hlavně nastavení parametrů komunikace v LOGO, což také nemusí být pro každého, hlavně začínající uživatele, úplně jednoduché.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Download LOGO!Soft Comfort link tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209