LOGO! 8.3 a spojení Modbus TCP do Modbus RTU, part 2

  • pondělí, 21 červen 2021 06:32

Minule jsme si ukázali první krok pro připojení různých komunikačních linek do LOGO! a sice zprovoznění převodníku Modbus TCP/RTU. Nyní vše dotáhneme do konce, spojíme zařízení s naším LOGO!.


K naší minulé sestavě přibylo LOGO! a vše máme zapojeno do PLC sítě.

logo8tcprtu2 01


Kontrolujeme ještě, zda všechny prvky máme viditelné v jedné síti, .77 je převodník, .111 modul LOGO!. Ostatní účastníci nejsou důležití, jedná se o nějaká PLC a HMI panel Siemens.

logo8tcprtu2 10


Jak něco viditelně zobrazit z LOGO!, pokud pomineme jeho vlastní malý displej, tak nejrychlejší cesta je LOGO! webový server. Práci s ním jsme si již ukázali v jednom z minulých článků zde, takže to bude jednoduché.

logo8tcprtu2 02


No a vše zobrazíme na displeji nějakého mobilu, my jsme vytáhli ze šuplíku starší jabkový stroj, který je na takové pokusy ideální. Tak se koukneme jak to udělat.

logo8tcprtu2 03


Z minulého dílu máme jistotu, že strana Modbus RTU a převodník nám funguje, takže zbývá jen ještě uvolnit přístup na webový server LOGO! Defaultně je totiž zablokován.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu2 11b


Celý vtip je v nastavení spojení Client - Server a povolení Modbus přístupu. 
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu2 12b


Nastavíme si adresy, které budeme ze serveru číst, tedy z input registrů nebo holding registrů. Teplotu a vlhkost máme ve vstupních registrech, jen pozor na správné nastavení adres. Vidíme že proti manuálu (viz. první část) musíme adresaci posunout o +1. Nakonec na to přijdeme i metodou pokus - omyl. Můžeme si upřesnit také interval čtení dat, máme nastavenu jednu vteřinu.
Tady se ukazuje, jak je dobré postupovat krok za krokem a nejprve si zprovoznit stranu převodník a teploměr. Těžko bychom nyní zjišťovali, kde je chyba, jestli v nastavení LOGO!, nebo nejedou data z převodníku, nebo třeba nekomunikuje teploměr.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu2 13b


V PLC programu je to již jednoduché, připomínám jen, že zde existuje více možností jak se k těmto datům dostat a upravit je.

logo8tcprtu2 14


Jestliže chceme na displeji LOGO! zobrazit teplotu a vlhkost na jedno desetinné místo, nastavíme toto ve vlastnostech analogového zesilovače.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

logo8tcprtu2 15b


Pak to bude vypadat asi takto. Je to vidět i na videoukázce.
Poznámka: náš čínský teploměr MD02 již není v nejlepší kondici, na opravdové měření se už nehodí, ale máme jej hlavně na testy Modbus komunikace.

logo8tcprtu2 04


Ještě pro úplnost propojení a nastavení proměnných webového serveru do VW oblasti LOGO!.

logo8tcprtu2 16b


Pak to na screenu z mobilu bude vypadat asi takto.

logo8tcprtu2 06


Funkční celková sestava komunikace s Modbus RTU teploměrem. 

logo8tcprtu2 05


Koukněte na videoukázku, jak to má vypadat, když to funguje. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=c1m5sdD0YTQ&feature=youtube


 Závěr:

Tak to je všechno. Nejenom u této aplikace, ale u i jakéhokoliv jiného zprovozňování v oblasti automatizace je důležité rozdělit si práci na jednotlivé kroky a ty pak realizovat postupně. Nemusíme (hlavně začínající uživatelé) vždy postupovat podle varianty "selže-li vše, je potřeba si přečíst návod". :)

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Download LOGO!Soft Comfort link tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209