LOGO! 8 a připojení IO periferie přes Modbus TCP

  • středa, 17 říjen 2018 13:08

Je možné připojit k LOGO! 8 nějakou vzdálenou periferii vstupů a výstupů? Při použití Modbus TCP protokolu ano, a není to ani složité.


Modul LOGO! 8 a vzdálená periferie vstupů a výstupů Helmholz. Coupler nebo interface s protokolem Modbus TCP 600-170-1AA11 a moduly vstupů / výstupů.
V prvé řadě je třeba říci, že nám to moc nešlo, nefungovalo to, proč o tom se dočtete dále, ale hodně nám pomohl pan František Můčka, který má LOGO! a Modbus tak říkajíc v malíčku (s některými jeho aplikacemi jsme vás již seznámili) a kontakt na něj, je v závěru článku. 

modbustcp 01


Takto nějak by to mohlo fungovat, ale pro úspěšný výsledek budeme muset něco udělat. V první řadě použít nejnovější modul LOGO! 8, který již umí Modbus TCP protokol, například 6ED1052-1MD08-0BA0. Se starším LOGO! 8 to ani nezkoušejte.

modbustcp 02


Vždy je nutné znát celou sestavu periferie, stejně jako například při použití Profinet coupleru a připojení k PLC vyšší řady.

modbustcp 03


Výše uvedenou konfiguraci rozšíříme o další moduly výstupů a analogových signálů, abychom vyzkoušeli co možná nejvíce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbustcp 04b


Tohle je naše sestava, kterou nyní připojíme k LOGO! 8 a pokusíme se ji uvést do provozu. Jak bylo vidět z předešlých obrázků, se dvěma moduly se to celkem povedlo tak pojďme na větší sestavu modulů.

modbustcp 05


Pokud připojíme napájení, TB20 signalizuje nesprávnou konfiguraci, ale my ji necháme klidně poblikávat s poruchovou signalizací modrých LED a nahlédneme trochu do manuálu.

modbustcp 06


Hlavně do manuálu Helmholz ohledně coupleru Modbus TCP, kde na straně 44 najdeme adresní registr. To jsou nejdůležitější informace pro připojení TB20 periferie. Adresy jsou v HEXa soustavě a v PLC programu pro LOGO! 8 je musíme zadávat v decimální hodnotě. Pozor, všechny adresní registry jak vstupů, výstupů atd. začínají vždy celým rovným číslem. Vstupy 0, výstupy 0400 (4000) a podobně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbustcp 20b


Je nezbytné instalovat Helmholz software TB20-ToolBox, pomocí kterého nastavíme a uložíme konfiguraci periferie do TB20 coupler modulu, podobně jako ji ukládáme například v TIA Portal do PLC. LOGO! 8 nemá žádnou možnost jak si zjistit co je nebo není připojeno a coupler musí vědět jaká sestava modulů je za ním naskládána.

modbustcp 21


Modbus TCP coupler má na sobě USB port, přes který požadovaná data do něj nahrajeme. Proto po instalaci software TB20-ToolBox přidáme driver na USB port. Vše se instaluje a funguje bez potíží a je to ihned.

modbustcp 22


Na prvním místě změníme a nastavíme IP adresu TB20 coupleru, která je v defaultu ponechána na DHCP serveru, což my nepotřebujeme. Naše LOGO! 8 bylo s IP .106, coupler bude mít o deset vyšší, .116.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbustcp 23b


Každý modul má ještě přidělenu vstupní / výstupní adresu registru kde se nachází data.

modbustcp 24


Jedná se o velmi důležitou věc, proto si tyto adresy registrů u jednotlivých modulů poznačíme.

modbustcp 25


Nahrajeme konfiguraci do coupleru a pokud je vše OK, budou všechny modré LED trvale svítit a není ani nutné, mít připojenu periferii do sítě k LOGO! 8. To bude teprve další krok.

modbustcp 10


V nastavení v LOGO!Soft Comfort máme několik možností, ale vždy jede komunikace server - client, přičemž server je LOGO! 8 a client TB20. Šedé connection 2 se vytvoří automaticky při použití síťových vstupů / výstupů v PLC programu. Naopak connection 1 si můžeme definovat sami.

modbustcp 30


Asi takto přes celou VM oblast paměťového prostoru LOGO! 8 Můžeme si definovat téměř vše, na ukázku tady máme bity V10.0 až V10.7 (rozložený celý byte) a ty nám budou ovládat výstupy na třetím výstupním modulu. Číslo 16401 je adresa výstupního registru, viz manuál a obrázek s adresami jednotlivých modulů. Číslo 16401 je první bit, tedy x.0 na třetím modulu. V hexa je to 4011. Proč to tak je uvidíme dále a nepasuje to přesně, musíme vždy adresu registru v LOGO! 8 začínat číslem o 1 vyšším.
Existuje na tohle spousta diskusí na webu, kde to je špatně, my ale víme, že prostě +1.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbustcp 31b


Takto si to pak napíšeme v PLC programu LOGO! 8. Hodnota čítače B023 je mapována do VW22 odtud pak do VW9 (VW9 = VB9 + VB10).

modbustcp 32


Všechno nám to pak bude takto nějak cvičit na požadavky z LOGO! 8.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

modbustcp 07b


Nemusíme k TB20 přistupovat přes VW prostor, klidně se dají použít síťové prvky, kde stačí zadat IP adresu a adresu registru přepočtenou na decimální hodnotu.

modbustcp 33


S analogovým výstupem je to obdobné, číslo 13524, které je i na displeji LOGO! 8 nastaví analogový výstup na necelých pět volt. Tady je přesně vidět posunutí adres. Poslední modul v sestavě TB20 má hodnoty v registru 0x0402 = 1026 ale +1 = 1027.

modbustcp 34


Tohle si nastavíme na LOGO! 8 displeji a ...

modbustcp 08


... takhle nám to funguje na analogovém výstupu. Máme jej na +/- 10 V, takže znaménko na displeji přehodí i polaritu na analogovém výstupu.

modbustcp 09


Co se týče měření teploty modul Helmholz je 16-bitový a při použití zesilovače můžeme celkem slušně korigovat odpor vedení, neboť Pt100 máme připojenu dvoudrátově. Na deseti metrech vodiče ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY 2x0,5 už je možné údaj o odpor vedení trochu upravit, ale to je již jiná kapitola.

modbustcp 35


Není to zapojení a hardware, který bude každý k LOGO! 8 používat 2x do měsíce. Ale může nastat situace, kdy bude potřeba dostat do LOGO! 8 údaje s větším rozlišením, nebo navýšit počet vstupů a výstupů. Pak se může něco takového hodit.

modbustcp 11


Jak to funguje a několik ukázek z nastavení máme pro vás i na videu.
https://www.youtube.com/watch?v=yXIWAouNnvQ&feature=youtube


Závěr:

Takový coupler, nebo IM modul, či interface, záleží na pojmenování, s Modbus TCP má v nabídce povícero výrobců IO periferií, záleží jen na tom nápadu, použití, a také trochu ceně. Existuje hodně hardware s Modbus TCP a to již není problém připojit k LOGO! 8 místo periferie třeba velký displej pro zobrazení délky. Použití by se dala vymyslet celá řada.
My si ukážeme ješte nějaké další použití v několika následujících článcích.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Helmholz Česká republika, kontakt tady.
František Můčka, kontakt zde: FMucka[@]seznam.cz
Bus Coupler Modbus/TCP detaily zde.
TB20 ToolBox download tady

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209