Na první pohled se jedná se o SMS relé, které jsme měli u nás přibližně před rokem, odkaz v závěru článku. Tím ale celé podobenství končí. Tohle je přes GSM síť ovládaný modul s reléovými výstupy, který má vestavěný celoroční kalendář pro spínání jednotlivých výstupů. Přístroj má čtyři digitální vstupy, dva analogy proudové do 20mA, nebo napěťové 0 až 60 V DC. Výstupy kontakty pro maximálně 60 V a 6A. Rozhraní USB 2.0 nebo GSM / GPRS síť 850, 900, 1800 a 1900 MHz.
Tohle X300 je verze 2903807 pro 10 V DC ... 60 V DC, výrobce dodává také variantu 2903808 pro 250 V AC.
Tento konkrétní přístroj slouží k ovládání venkovního veřejného osvětlení přes roční kalendář s dálkovou správou přes ODP server a SCADA systém.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Upevnění na DIN, velikost 72 x 90 x (60) mm. Slot na SIM kartu je prázdný, pro funkci celoročního kalendáře není dálkové GPS spojení nutné, přístroj funguje i samostatně.
Tři stavové LED informují o statusu přístroje - SIM karta, síť a run. Další pak monitorují stav jednotlivých digitálních vstupů a výstupů.
Bez spojení není velení, instalace driveru je jednoduchá a vše ostatní běží v samotném přístroji, který ale nemá klasický webový server.
Pomocí driveru se prohlížeč připojí přímo do modulu, Jestliže je potřeba v něm cokoliv změnit, je nutné se přihlásit jako Administrátor.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Úplně první je nutné nastavit čas (ručně nebo z PC), modul po vypnutí podrží informaci o aktuálním čase po dobu až 96 hodin, minimálně 48 hodin. Tolik údaj výrobce.
Při jakékoliv změně nastavení je vždy potřeba toto potvrdit a uložit.
SIM karta a datové připojení slouží hlavně pro síťové spojení na vzdálený ODP server, ale umí také poslat jednu SMS při výpadku napájení. Nic víc.
Diagnostická stránka přístroje v prohlížeči je obdobná jako u X200, SIM kartu nemáme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak jdeme na ten kalendář a spínání výstupů. Jede to podle CSV souboru, který pro jistotu stáhneme ze samotného přístroje přes menu Export.
Chvilku to trvá ale nakonec "SvitchCalendar.CSV" najdeme v patřičné složce. Doporučuji zálohovat původní originál.
Pokud totiž porušíme strukturu tohoto souboru, o čemž bude řeč dále, při nahrávání zpět do modulu nebudeme úspěšní.
Takto vypadá originál správný CSV soubor, podle kterého přístroj zapíná a vypíná jednotlivé výstupy. Každý řádek jeden den a každý výstup můžeme ten den sepnout a rozepnout jenom jednou, jako například pro zmíněné veřejné osvětlení. Pokud je potřeba ovládat něco vícekrát za den, musíme požít například dva výstupní kontakty na jeden stykač a tak podobně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nahrávání do modulu upraveného CSV souboru chvíli trvá, proto urychlíme vše vymazáním nepotřebných dat. Pozor první sloupeček s datem nemazat! To by na nás vyskočilo výše uvedené chybové hlášení. My jsme si vyzkoušeli například jeden den spínání po minutě, abychom vše zaznamenali na videoukázku. Sloupec A den, sloupec B čas sepnutí výstupu Q1, sloupec C čas rozepnutí výstupu Q1 a tak dále.
Takto nám pak budou výstupy "cvičit" přesně podle kalendáře.
Import upraveného CSV souboru do modulu.
Opět nezapomenout ještě na uložení a restart přístroje.
Pro nastavení se SIM kartou má modul vlastní IP adresu a na tu se pak připojí ODP server. Jak jej správně nastavit a konfigurovat, to najdete v českém návodu na podpoře Phoenix Contact.
Jestliže ODP server na vzdáleném počítači běží, připojíme se na něj již s jakoukoliv aplikací - SCADA systémem, kde můžeme vidět statusy modulu, číst digitální a analogové vstupy.
Tím pádem i reagovat například na měření osvětlení. SCADA systém tak zajistí sepnutí výstupů i při předčasném setmění, nemusí čekat na čas v kalendáři při mimořádně špatných světelných podmínkách.
Modul jistě nebude sloužit tam, kde je nutná častá změna programováním, tady se vše raději nastaví na rok dopředu. Ale je možné mít několik hotových CSV souborů, například pro prázdniny, mimořádné požadavky a podobně, které pak do přístroje jen přehrajeme.
Podívejte se na krátké video z nastavení a funkce X300.
https://www.youtube.com/watch?v=7dMvqOGEivs&feature=youtube
Závěr:
Kromě zmíněného veřejného osvětlení vás jistě napadnou některé další možnosti použití - venkovní osvětlení domu, spínání mazání klíčových částí zařízení, kde přijde vhod SMS o výpadku napájení a další periodické úlohy.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Phoenix Contact Česká republika zde.
Řídicí jednotka X300 detaily jsou tady.
SMS relé X200 od Phoenix Contact, článek zde.