Měřící bod pro PROFINET nebo Ethernet sítě

  • pondělí, 21 březen 2022 13:00

Permanentní pasivní měřicí bod pro připojení diagnostického nástroje PROFINET/Ethernet sítě o rychlostech 10/100 Mbit/s. Specifický nástroj tak se podíváme, jak funguje, i když bez připojené diagnostiky.


TAP IE 100 přístupový bod do sítě pro připojení diagnostických nástrojů. Proto ty výrazně označené porty, není totiž jedno co, kde a jak se připojí.

tap100 01


Porty s označením LINE 1 a 2 slouží pro připojení do měřené sítě, například PROFINET sítě výrobní linky, MON 1 a 2 pak k připojení diagnostického nástroje. Ten musí podporovat dvě síťová připojení pro diferencované čtení paketů.

tap100 02


Celé to funguje asi takto. Červená síť je důsledně oddělena od monitorovací, cokoliv se děje na monitorovací straně nemá žádný vliv na provoz na straně výrobní linky.
TAP IE 100 podporuje jakékoliv nástroje pro analýzu sítí, které podporují dvou síťové připojení, dá se využít i populární Wireshark.
Taková diagnostika ale již není úplně jednoduchá záležitost, jak v otázce použitých nástrojů, tak vyhodnocení toho, co jsme vlastně naměřili.

tap100 10


TAP IE 100 dokonce ani nepotřebuje napájení (pokud nepoužíváme diagnostiku), červené porty jsou propojeny napevno. My přes ně máme připojeny dvě periferie ovládané z PLC Simatic S7-1200.

tap100 05


Po zapnutí napájení ožije jen napěťová LED a dvě signalizace u RJ45 monitorovacích portů.

tap100 08


Diagnostický nástroj vyžaduje připojení přes dva porty, neboť a to je to nejdůležitější, každý monitorovací port sleduje jen jeden směr provozu, první tam druhý zpět. Diagnostické hardwarové a softwarové nástroje tohle zapojení znají a umí. Ale při připojení standardního noťasu na monitorovacím portu nic nenajdeme ani neuvidíme, pakety totiž nejsou kompletní, vždy jedna polovina chybí.

tap100 11


Adaptér je ideální zapojit mezi PLC a další účastníky na PROFINET lince, tedy do místa kde probíhá celá komunikace. Ideálně již při výrobě rozvaděče, nebo uvádění zařízení do provozu. Pak kdykoliv v budoucnu pokud budeme potřebovat nějakou diagnostiku, není nutné zařízení vypínat, ale stačí se jen připojit na diagnostické porty. Ovšem jak bylo uvedeno, patřičnými nástroji.

tap100 07


TAP IE 100 tedy může být osazený vedle každého PLC systému běžícího na PROFINET nebo Ethernet/IP, a to převážně tam kde se klade důležitost na nepřetržitý provoz a neplánované odstávky z důvodu výpadku komunikace nejsou přípustné.

tap100 05


Koukněte na krátké video pro představu jak se adaptér zapojí. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=7yhouf68O6g&feature=youtube.


Závěr:
Tento TAP IE 100 adaptér nefunguje jako switch se zrcadleným portem pro diagnostiku, ale potřebuje další vhodné profesionální diagnostické nástroje.
Zcela jistě jej nebudeme osazovat k jednoduchým zařízením nebo tam, kde žádná diagnostika není nutná.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

TAP IE 100 materiály najdete zde.
Helmholz Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209