• Blaja
  • PLC automaty
  • NearFi bezkontaktní přenos PROFINET a napájení v reálném čase

NearFi bezkontaktní přenos PROFINET a napájení v reálném čase

  • čtvrtek, 03 březen 2022 09:15

Tyto moduly pro bezdrátový přenos energie 24 VDC jsme si ukázali loni v říjnu, tenkrát ještě jako prototypy bez PROFINET / Ethernet podpory. Nyní je již tato technologie plně funkční a v prodeji, tak si to vyzkoušíme a ukážeme kompletně.


Základní informace o NearFi modulech si přibližte v našem loňském článku tady. Nyní vše funguje naplno včetně PROFINET sítě. Jen k nám nedorazily IP67 konektorové PROFINET kabely, proto jsme si museli pomoci trochu jinak, abychom vám mohli funkci ukázat.

nearfi2 01


Na štítku je vše v pořádku, žádné info o prototypu již není, na webu výrobce Phoenix Contact tady najdete všech šest druhů NearFi modulů ihned k dodání.
Zpoždění přenosu NearFi je 1 μs a díky tomu může být použito i pro rychlé aplikace a také PROFIsafe. NearFi jede na 60 GHz, takže se vyhýbáte pásmům 2,4 a 5 GHz.

nearfi2 02


Význam DIP přepínačů proti prototypu doznal drobných změn, není nutné ale nic nijak nastavovat, zařízení funguje okamžitě.

nearfi2 12


Tyto NearFi moduly dokážou bezdrátově přenést napájení 24 VDC až do výkonu 2 A a také PROFINET / Ethernet data. Takže jsme přes NearFi zapojili jak napájení periferií IM151 a TB20, tak také PROFINET linku. Tedy obě periferie by měly fungovat samostatně, bezdrátově.
Úprava PROFINET kabelů je patrná, jak říkají kolegové montéři, škrk páska a silikon řeší každý problém, a tady první část tohoto rčení platí stoprocentně. :)

nearfi2 03


Přehledná tabulka M12 konektorů pro IP67 jsou nezbytné. Jiné je kódování napájecích konektorů a jiné datových (PROFINET).

nearfi2 10


Přenos dat a napájení zajistí moduly do vzdálenosti cca 10 mm, není nutná absolutní souosost, jen v případě rotace kolem podélné osy musí být základna i vzdálená stanice souosá.
Právě pro rotační aplikace kde základní člen je pevný a okolo něj se v ose otáčí další vazební člen je nearFi vhodné řešení.

nearfi2 04


Zapojení konektorů modulů byla chvilku taky hádanka, hlavně těch datových.

nearfi2 11


Originální ukázka Phoenix Contact rotace NearFi. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=OHPILyzDWvg&feature=youtube.


Ani takové šikmé polohy mezi moduly nejsou problém, vše řádně funguje.

nearfi2 05


Zelené LED na okraji modulů signalizují přenos napájení 24 VDC, poblikávání žlutých informuje o probíhající datové komunikaci.

nearfi2 06


Na naší krátké ukázce je vidět jak vše jednoduše funguje. One minute video. :)

https://www.youtube.com/watch?v=MsLepOhNTGQ&feature=youtube.


Závěr:
Využití pro roboty a další zařízení kde je potřeba měnit části strojů a nepoužívat konektory jak pro napájení, tak pro data. No a přenos i při otáčení modulů kolem osy je bonus navíc.
V praktickém použití je potřeba ošetřit v PLC programu poruchové stavy při ztrátě nebo výměně účastníka na této PROFINET lince.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

NearFi materiály a manuály najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209