PLCnext F 2152, řídicí PLC s Node-RED softwarem

  • úterý, 20 červenec 2021 08:38

Do PLC F 2152 si přidáme otevřený vývojový nástroj Node-RED, který běží nezávisle na vlastním PLC.


Řídicí PLC ACX F 2152 s digitálními vstupy a výstupy a technologií PLCnext. PLC program je jedna věc a další software Node-RED pak druhá, nezávislá. Rozhraní Node-RED je pak přístupné uživatelům a programátorům přes běžný webový prohlížeč.

nextnodered 01


Na PLC ACX F 2152 se dá přistoupit přes jeho webový server, kde máme k dispozici informace a také možnost instalovat do PLC další aplikace, v sekci Administrace. Je vidět, že zatím zde nic nemáme, v PLC běží jen vlastní systém, dále náš PLC program pro zkušební ovládání něčeho a naše vizualizace. Dostat do PLC ještě Node-RED vyžaduje určitý postup a my si hlavní kroky ukážeme a vyzkoušíme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 02b


Některé úkony musíme udělat v síti která je připojena do internetu a některé zase v naší PLC síti. Proto musíme našemu PLC měnit několikrát IP adresu podle sítě. Nejjednodušší se ukázalo pro rychlou změnu IP adresy použít utilitu IPSet třetí strany, k stažení tady.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 03b


Phoenix Contact na svém portále PLCnext Store nabízí spoustu hotových aplikací a software přímo pro tyhle PLCnext. Aplikace jsou jak open-source, tak utility jednotlivých uživatelů, některé zdarma některá za nějaký peníz a jejích nabídka neustále narůstá. Tady stáhneme na disk PC instalační utilitu pro Node-RED. Není to ještě samotný nástroj ale jen utilita, která se v PLC spustí a následně z internetu instaluje Node-RED do PLC. To bude ta chvíle, kdy bude nezbytné mít PLC připojeno do internetu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 04b


Stáhne se nám do PC tenhle soubor aplikace, který spustíme přímo z webového serveru PLC tlačítkem Install App, viz druhý obrázek článku.

nextnodered 05


A po chvilce se nám aplikace instaluje z PC do PLC.
Poznámka: Síť s adresou 192.168.0.x je v internetu, síť s 192.168.1.x je PLC síť oddělená od internetu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 06b


Aplikaci jsme přímo z webového serveru spustili. To bychom měli první část za sebou.

nextnodered 07


Protože v PLCNext běží Linux, budeme potřebovat nějaký nástroj pro jeho ovládání a komunikaci, ideálně PuTTY. Je to známý jednoduchý software zdarma ke stažení, ani se neinstaluje, jen se spustí z adresáře, třeba z plochy. Naše PLCNext má adresu .10.

nextnodered 10


Tak jsme se přihlásili jako admin. Abychom mohli ale spustit instalaci Node-RED musíme být jako root uživatel, takže tomuto uživateli musíme nastavit heslo, abychom se mohli přihlásit. To je ale již pro ty kdo trochu s Linuxem kamarádí, nebo si musíte nechat poradit, eventuálně tento krok nechat udělat.

nextnodered 11


Jakmile jsme přihlášeni jako root, spustíme naši instalační utilitu. Teď bude nutné připojení PLC do internetu, neboť ta si instalaci bude z internetu tahat.
Proto jsme si nejprve zkusili třikrát ping na google server.

nextnodered 12


Tak ono to chvíli trvá, ale nakonec se vše za necelé čtyři minutky podařilo.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 13b


A zkusili jsme si Node_RED spustit, zatím příkazem Linuxu.

nextnodered 14


Přešoupli jsme PLC do naší jiné, bezpečné sítě a znovu přes PuTTY a linuxový příkaz spustíme Node-RED.
Spouštění zatím provádíme ručně po každém zapnutí PLC, jestliže ale potřebujeme aby se Node-RED spouštěl automaticky při zapnutí napájení PLC, stačí na to jiný spouštěcí příkaz.

nextnodered 20


Node-RED běží v PLC nezávisle na vlastním PLC a přístup na něj je přes webové rozhraní a port 1880. Podle adresy a adresním řádku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 21b


Programování již standard v Node-RED. Teď je to již pro ty, kteří ví co a jak s tímto nástrojem. Můžete si udělat další funkce a ty provázat s PLC programem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

nextnodered 22b


K dispozici je sice nápověda, ale jen když něco zapomenete. Na webu existuje mnoho stránek kde je tento open-source software popsán i pro začínající uživatele.

nextnodered 23


Tak a stačí uložit. Drobná poznámka, vzhledem k velikosti základní paměti PLCnext je vhodné pro používání dalších nástrojů, tuto rozšířit paměťovou kartou. Není to žádný problém, stačí objednat u Phoenix Contact.

nextnodered 24


PLC nám šlape a ani není poznat, že uvnitř běží ještě nějaký další otevřený webový programovací nástroj Node-RED a jeho aplikace.

nextnodered 25


 Závěr:

Jedna z možností jak tohle PLC rozšířit o open-source software. Node-RED najdete u spousty různých automatů jako programovací software, mnohdy již předinstalovaných od výrobce. Záleží jen na uživateli, zda tuto možnost využije. A na zmíněném portále PLCnext Store najdete spoustu dalších aplikací pro instalaci do PLCnext. Stojí za to si web projít a zjistit co vše uživatelé a výrobci nabízí komunitě PLCnext.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

PLCnext technology PLC, odkaz zde.
Seznam aplikací v PLCnext Store najdete zde.
PHOENIX CONTACT Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209