Senzor HG-T1010 s pásovým laserovým paprskem 10 mm

  • středa, 26 květen 2021 11:08

Senzor řady HG-T pracuje s pásovým laserovým parskem o výšce 10 mm pro měření plochy, například pro kontrolu okraje hrany, průměru, otvoru atd. A měří na tisíciny milimetru.


Nejprve pro představu nakoukneme do manuálu, najdete jej tady, abychom viděli princip a typ měření. Vzdálenost mezi senzory od 20 mm do půl metru, což je velmi univerzální pro aplikace stejně jako pro přesnost. Měří průměry vnější, vnitřní polohy hran, střední polohu předmětu a také směr odkud byl paprsek přerušen.

hgt 01


Vysílač a přijímač HG-T1010. Samotné senzory jsou velmi malé, 30 x 60 x 8 mm, neboť zpracování signálu se provádí ve vyhodnocovací jednotce.

hgt 02


Jednotka pro vyhodnocení HG-TC101-P. K propojení se snímači slouží kabely v délkách až do 20 ti metrů.

hgt 03


My jsme si udělali takový nákres jak snímače přesně nastavit, ale vlastně jde o to kam položit měřený předmět a jak vidět třeba polohu hrany. Laserový paprsek je totiž okem neviditelný.

hgt 04


Připraveno na měření a také nastavení. Praxe ukázala, v případě takové malé vzdálenosti není nastavení snímačů proti sobě kritické, dá se to udělat bez problémů. Ovšem na vzdálenost půl metru je nezbytné aktivovat nastavování polohy, kde přes LED diody na snímači a displej jednotky nastavíme přesnou souosost mezi vysílačem a přijímačem. Je to jednoduché a také vidět na naší videoukázce v závěru.

hgt 05


Napájení jednotky 24 VDC, více žilový kabel. Volné vodiče kromě šedého analogového výstupu jsou digitální vstupy a výstupy pro indikaci polohy a třeba aktivaci učícího se režimu, resetu jednotky atp. Vše nastavitelné v menu.

hgt 06


Aktivovaný režim nastavení polohy snímačů. Správnou souosou polohu vidíme na jak na LED diodách tak na displeji jednotky.

hgt 07


Důležité nastavení režimu, tedy co a jak budeme měřit. K dispozici máme těchto šest.

hgt 10


Typické příklady použití.

hgt 11


Orientace v menu jednotky je jednoduchá, přepnutí režimu je raz - dva.

hgt 12


Režim měření průměru, tedy OUT.WD. Dá se změřit i tloušťka flash paměti, ale jak je vidět na videoukázce, tímto stylem jen pro ukázku. Lepší bude průměr ořechu gola sady nebo koncovky na vodiče.

hgt 20


Měří to na tisíciny milimetru. Při této vzdálenosti s tisícinovou opakovatelností. Na vzdálenost 500 mm je pak opakovatelnost pět tisícin.

hgt 21


Flash paměť má necelých 5 mm. Záleží na tom, aby byla souosá s parskem, jakmile ji natočíme, měříme něco jiného. Je to vidět podle těch čar, které jsme si právě pro tyto případy nakreslili.

hgt 22


Změna módu na detekci polohy hrany.

hgt 23


Kraj předmětu máme ve vzdálenosti 4,186 mm od horního okraje paprsku.

hgt 24


Jednotka má analogový výstup 1 .. 5 V DC nebo 4 .. 20 mA.

hgt 25


Zbývá ještě poznámka, menší zelený displej ukazuje surovou hodnotu, větší bílý pak kalibrovanou. Ta se dá nastavit přes menu jednotky, základní nastavení je 1:1.

hgt 26


K naší jednotce se dá připojit ještě komunikační modul, zde je s USB rozhraním, ale můžete mít také s RS485 a protokolem Modbus RTU nebo NEWTOCOL. Více o modulu najdete tady.

hgt 30


V případě USB komunikační jednotky, je možné přes HG-T Configuration Tool nastavovat další moduly se snímači a zpracovávat reálná data.

hgt 31


Koukněte na naši videoukázku jak to celé funguje. :).

https://www.youtube.com/watch?v=U53CWpXKfJg&feature=youtube


 Závěr:

K jednotce master je možné připojení dalších 15 ti senzorů a díky provozu ve více režimech, je zajištěna velká univerzálnost použití.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
Administrativní centrum PLATINIUM, Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001, Fax: +420 541 217 101  

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
http://www.panasonic-electric-works.cz

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209