Celá sestava od společnosti ACKSYS (u nás prodává Foxon.cz) se skládá ze dvou modulů Air-Pack propojených mezi sebou přes WiFi. Součástí balení jsou ještě čtyři antény a dva napájecí zdroje. Nic nemusíte dále shánět (například antény), vybalíte z krabice, propojíte a už to fachčí. Rychlost dat do 108 Mbps, napájení široké od +9 V do +48 V/5W, provozní teplota 0 až +70 °C Rozměrově zabere 103x67x23 mm, tedy skoro nic. Existuje také verze OUTDOOR s ještě větším rozsahem napájení a provozní teplotou od -25 do +70 °C.
Z druhé strany každého modulu najdeme důležité údaje, hlavně IP adresu. Ta je už přednastavena z výroby, pokud propojíme jen dvě zařízení mezi sebou, není třeba nic řešit. Naopak, jestliže chceme připojit Air-Pack jednotky do větší sítě ke stávajícím zařízením, je nutná spolupráce se správcem sítě, který nám přidělí volnou použitelnou IP adresu. Tu poté nastavíme na našem Air-Pack. Jedná se o standardní postup v podnikových sítích.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zajímavé jsou možnosti připojení dvou antén, jak uvidíme dále, v některých případech je tohle nezbytné. Jedna hlavní a pomocná. Vše se dá v případě nutnosti samostatně konfigurovat. Význam LED na čelní straně přístroje je jasný, navíc v manuálu máme podrobný popis.
Základní druhy provozu vidíte na obrázku, my jsme vyzkoušeli propojení jednotlivých zařízení a také vložení do sítě.
První verze. Jednoduché propojení LOGO! a HMI panelu. Žádná síť, nic. Nahradíme jen kabel bezdrátovým řešením.
Odskočíme od tématu a předejdeme dotazům na data v LOGO!. Kromě jiného jsme v programu LOGO! doklepli jeden generátor pulsu pro blikání a měření doby cyklu LOGO!, abychom viděli na HMI nějakou měnící se proměnnou.
Jen jsme to zapojili, připojili napájení, chvilku to na nás blikalo a najednou šup a hotovo. Proměnné na HMI ožily, komunikace jede okamžitě. Modré LED signalizují navázané WiFi spojení. Pokud nám tohle pro aplikaci stačí, máme hotovo. Air-Pack je totiž přednastaven od výrobce právě tak, abychom nemuseli nic moc nastavovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Druhá verze. Tady se ale posuneme o kousek dále, připojíme jeden modul a LOGO! do naší sítě, potřebujeme se na něj dostat i z dalšího PC pro další nastavení.
Na síti něco máme a náš Air-Pack je na posledním místě s koncovou IP 253. V podstatě si jen ověříme, zda je vidět. Jestliže má modul ale jinou adresu, je tedy v jiné síti, musíme nejprve přímým propojením nastavit jeho IP do naší sítě. Opět se jedná o takový standardní postup.
Do modulu se dostaneme přes jakýkoliv internetový prohlížeč, má totiž vestavěný webový server pro detailní nastavení. Stačí se přihlásit. Výchozí přihlašovací údaje najdete v manuálu.
Pro úplnost dodáváme, že výrobce ACKSYS pro administrativu svých zařízení poskytuje ne webu vlastní NDM software.
V nastavení je toho samozřejmě více, pro ukázku stačí IP adresa modulu, tedy LAN settings a trochu od WiFi. Výchozí kanál nastaven standardně na 40.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zajímavá a používaná vlastnost je kromě indikovaného připojení protistrany také síla signálu. To je nesmírně užitečné, při instalaci v průmyslu totiž ihned vidíte, jestli současná anténa stačí nebo je lepší posílit, eventuálně najít pro ni vhodnější místo. Uvidíme dále, jak se to mění.
Nezbude než připravit nějaké mobilní provedení, abychom se mohli s HMI a naším Air-Pack vydat někam na cesty. Tentokrát to nebude do trávy před dům, ale jen po kancelářích. Sada plochých baterek stále žije, ty jsou nezničitelné, tak ještě nějakou DIN lištu a izolačku pro upevnění.
Existuje samozřejmě i adaptér pro montáž na DIN lištu, ten jsme ale k dispozici neměli.
Hotovka, drží to. Mobilní HMI ready.
Vyzkoušíme, než se vydáme s HMI na pochod, spojení na místě.
Přemístili jsme se zkušebně do dalších různých prostor a skončili v poslední kanceláři.
Všude krásně všechno poblikává a maká, jako při kabelovém připojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pro klid duše zkusíme ještě dvě antény tak, jak je to v manuálu ACKSYS.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Také na mobilní jednotku instalujeme další anténu a jdeme vyzkoušet sílu signálu. Mimochodem, dá se hezky otestovat, co WiFi nejvíce vadí. Například obyčejný polštář je kritický.
Tak takto signál jistě nekolísá, my jsme jej změřili v různých situacích, 63 % normálně (železobetonový panelák je extrémně nevýhodný pro bezdráty), a 47 % pro zakrytí vysílače vlastním tělem (normálně jsem na něj nalehl), abychom viděli, jestli dokážeme něco zachytit. Je to opravdu užitečné, v případě již nízké úrovně stačí jiné umístění antén nebo použít anténu s větším ziskem. To už záleží na uživateli, aby bylo spojení stabilní s dostatečnou úrovní signálu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Videoukázka funkce Ethernet Air-Pack.
https://www.youtube.com/watch?v=STUykQYgfS4&feature=youtube
Závěr:
Dlužno podotknout, že tohle je přesně to profesionální zařízení s vlastnostmi do průmyslu pro průmyslové aplikace, do firem pro propojení ethernetové sítě a podobně. Není ani nijak drahé, měřeno průmyslovým měřítkem. Ne že by nefungovalo třeba doma pro prodloužení internetu do prvního patra, ale k tomu jsou vhodnější jiné přístroje.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
ACKSYS Ethernet Air-Pack - další info a manuál najdete tady.
Výrobce ACKSYS web zde.